Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VAMPIRELLA

VAMPIRELLA

Vampirella

ocena:2
Rok prod.:1996
Reżyser:Jim Wynorski
Kraj prod.:USA
Obsada:Talisa Soto, Roger Daltrey, Richard Joseph Paul, Brian Bloom, Corinna Harney
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:1.67
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Komiks cieszy się dziś wielką popularnością i choć lata swojej świetności ma już za sobą, wciąż liczba jego miłośników rośnie. Niestety, niektórzy z nich stają po drugiej stronie kamery i postanawiają przenieść swoich ulubieńców na celuloidową taśmę. Efekty bywają różne, najczęściej jednak otrzymujemy twory typu "Vampirella", o których czas łaskawie zapomina. Pozwolę sobie krótko przypomnieć dlaczego.

Trzysta lat temu, na odległej planecie Draculon, grupa buntowników pod dowództwem hrabiego Vlada morduje Radę Starszych i salwuje się ucieczką na naszą planetę. W ślad za nimi rusza żądna zemsty córka jednego z zamordowanych, Ella. Niestety, jej statek ma awarię i rozbija się na Marsie. Vlad tymczasem, wraz ze swoimi towarzyszami, buduje podziemne imperium na Ziemi. Ella dociera wreszcie na naszą planetę u schyłku XX-go wieku, dostając się na prom ekspedycji badawczej. Musi teraz powstrzymać Vlada przed uruchomieniem satelity mającego pozbawić Ziemię dostępu promieni słonecznych. Trzeba bowiem zaznaczyć, że przybysze z Draculona są wampirami. Z pomocą Elli przychodzi specjalny oddział komandosów walczących z wampirami. Dowódcą tego regimentu jest oczywiście Van Helsing.

Może i jestem konserwatystą, ale nie lubię przerabiania kanonów literatury na papkę popkultury. Może obrazy typu "Van Helsing" ratuje humor i efekty specjalne, "Vampirella" nie ma nawet tych atrybutów. Jest to nudne i przewidywalne widowisko, gdzie najlepsze efekty specjalne to ujęcie biegnącej i machającej rękami Vampirelli, która w następnym ujęciu staje się namalowana na taśmie czarną plamą imitującą nietoperza... Niesamowite. Ogólnie bohaterowie biegają, strzelają, walczą, wygłaszają napuszone i wyświechtane frazesy. Jeśli komuś przypomniał się "Blade", to od razu muszę rozczarować. Walki są równie efektowne co w naszym swojskim serialu "07 zgłoś się". Jest to o tyle ciekawe, że główną rolę gra tutaj Talisa Soto znana z dwóch części "Mortal Kombat", jednak jej rola sprowadza się do biegania w skąpym i kiczowatym stroju. Może to być nikła pociecha dla męskiej części widowni, ale i pod tym względem znajdzie się dużo ciekawszych filmów. I wreszcie zasadnicze pytanie? Kto jest odbiorcą tego filmu? Jest to adaptacja komiksu, w związku z tym twórcy nastawili się na młodszego widza. Nie ma tu nic co mogłoby przestraszyć kogoś, kto skończył dziesięć lat, krwi również nie doświadczymy (a niby to film o krwiopijcach), a fabuła jest na tyle skomplikowana, by rzeczonego dziesięciolatka nie przemęczyć. Jedynym plusem tego filmu jest odtwórca roli Vlada - Roger Daltrey – lider legendarnego zespołu The Who. Piosenkarz gra z zapałem godnym lepszej sprawy, dodatkowo wykonuje w filmie piosenkę swego autorstwa – ot, taki stary, dobry hard rock...

Wiele już było filmów wykorzystujących w najdziwniejszy sposób postacie Drakuli i Van Helsinga. "Vampirella" należy do tych najsłabszych. Polecić ją mogę tylko najbardziej zagorzałym fanom wampirów, ale i oni pokręcą pewnie nosem. Pocieszeniem niech będzie fakt, że film kończy się zapowiedzią kontynuacji. Dotąd na szczęście nie zrealizowanej.

Screeny

HO, VAMPIRELLA HO, VAMPIRELLA HO, VAMPIRELLA HO, VAMPIRELLA HO, VAMPIRELLA HO, VAMPIRELLA HO, VAMPIRELLA HO, VAMPIRELLA HO, VAMPIRELLA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Roger Daltrey
+ muzyka

Minusy:

- scenariusz
- efekty
- bezkrwawy film o wampirach?
- brak jakiegokolwiek napięcia
- nudny i przewidywalny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -