Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY

ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY

All Night Long 2

ocena:9
Rok prod.:1995
Reżyser:Katsuya Matsumura
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Masashi Endo , Ryoka Yuzuki , Masahito Takahashi, Takamitsu Okubo, Miroku Igarashi, Keiichi Mano
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:6.91
Głosów:11
Inne oceny redakcji:

Druga część, prawdopodobnie, najmroczniejszej japońskiej serii horrorowej.

Shiniji, japoński nastolatek, wolny wakacyjny czas spędza na wytwarzaniu laleczek. Czasem przesiaduje przed komputerem, rozmawiając na czacie z “Dobrym człowiekiem”. Młodzieńca prześladuje grupa zwyrodnialców, żądająca od niego pieniędzy. Ich przywódca wprowadza Shiniji w świat zepsucia i deprawacji, w którym nie istnieje słowo “dobro”...

W pierwszej części “All Night Long” motywem przewodnim była zemsta oraz droga do niej prowadząca. Twórca filmu Katsuya Matsumura poświęcił sporo czasu na ukazaniu związków rodzinnych i społecznych bohaterów. Fabuła filmu nie była zbyt skomplikowana: najpierw jesteśmy świadkami wstrząsającego wydarzenia, które doprowadziło do spotkania trójki bohaterów, a następnie reżyser misternie buduje relacje i więzi pomiędzy nastolatkami oraz to co doprowadziło ich do swoistej eksplozji przemocy. W “dwójce” zamysł obrazu wydaje się podobny. To wrażenie opuszcza widza jednak dosyć szybko, bo celem przywódcy zwyrodnialców nie jest torturowanie Shiniji, lecz wciągnięcie go do swojego mrocznego świata.

Reżyser, w odróżnieniu do części pierwszej, nie przedstawia swoich bohaterów jako typowych nastolatków. Herszt bandy to nie tylko sadystyczny homoseksualista, ale również zadbany, elegancko ubrany młody mężczyzna mieszkający w otoczeniu dzieł sztuki. Jego ofiara, Shiniji, także odbiega od normy zachowań zwykłych nastolatków. Wrażenie to wywołuje, nie tyle jego nietypowe zamiłowanie do tworzenia laleczek, ale częste połączenie swojego zainteresowania z wizjami, w których obecne są małe dziewczynki. Czyżby to oznaczało pierwsze symptomy pedofilii?

Katsuya Matsumura świadomie zawęził kontakty obydwu bohaterów tylko do ich najbliższego otoczenia. Wyłączył z udziału w filmowej akcji ich rodziny, obecne w tym czasie na wakacjach. Shiniji ma dwóch przyjaciół, podobnie jak on, zafascynowanych komputerami. Oprawca chłopaka przewodzi trzem bandytom znacznie bardziej niż on prymitywnym, skierowanym tylko na praktyki sadystyczne i gwałt, którzy nie próbują, tak jak ich szef, doszukiwać się w swoich zbrodniach głębszej ideologii. Na tym tle dwójka głównych bohaterów wyrasta ponad przeciętność. Z jednej strony inteligentny homoseksualista przewodzący “normalnym” sadystom, z drugiej zagubiony nastolatek, który bardziej niż jego koledzy poszukuje celu i sensu życia. Pomiędzy tymi dwiema osobami nawiązuje się specyficzna relacja nauczyciel – uczeń, a zarazem kat – ofiara, w której mentor stara się pozbawić Shiinji wszelkich ludzkich uczuć i przekazać mu swoje życiowe motto: “żyj szybko, umieraj młodo, na zawsze przystojny...” Czy dręczony młodzieniec przerośnie swojego mistrza?

Bardzo dobre wrażenie sprawia oprawa wizualna filmu. Z dużym smakiem zostały przedstawione zarówno sceny tortur, które łatwo można porównać do tych z serii “Guinea Pig”, jak i plenery, które ukazują zazwyczaj człowieka na tle zindustrializowanej cywilizacji, np. wysypiska śmieci, ruiny czy też nabrzeża portowe.

Katsuya Matsumura doskonale dobrał odtwórców głównych ról, których gra jest bardzo sugestywna i przekonywująca. Niestety, aktorzy wcielający się w postacie drugoplanowe nie wykonali swojej pracy należycie.

Reżyser pomimo, że z dużym wyczuciem i perfekcją zaprezentował swój świat, to czasami nie do końca umiejętnie wyważył dawki brutalności, które zdominowały subtelności fabuły. Jednak fan horroru, który nie przestraszy się ekstremalnych scen, a równocześnie będzie chciał zmierzyć się z kinem “inteligentnym”, chętnie obejrzy “All Night Long 2”.

Screeny

HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY HO, ALL NIGHT LONG 2: ATROCITY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa i intrygująca fabuła
+ doskonała kreacja aktorska dwóch głównych bohaterów
+ zdjęcia

Minusy:

- czasami brutalność przesłania treść filmu
- niewystarczająco dobra gra aktorów drugoplanowych

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -