Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEMON SEED

DEMON SEED

Diabelskie Nasienie

ocena:8
Rok prod.:1977
Reżyser:Donald Cammel
Kraj prod.:USA
Obsada:Julie Christie, Michael Glass, Gerrit Graham, Berry Kroeger
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.56
Głosów:9
Inne oceny redakcji:
Ash J. Williams - 7
Skaraś - 7

Współczesna rzeczywistość nie pozostawia cienia wątpliwości - rozwój techniczny, digitalizacja codzienności i w efekcie stopniowe zastępowanie ludzi przez maszyny, to nasza nieunikniona przyszłość. Czy jednak nie jest to zbyt usilna próba oszukania ludzkiej natury? Co stanie się gdy zastępujące ludzi maszyny okażą się lepsze od nas samych, co będzie gdy pewnego dnia ich sztuczna inteligencja wymknie się spod naszej kontroli...?

Rozpoczęte osiem lat wcześniej ściśle tajne badania nad stworzeniem super-komputera wreszcie wchodzą w swój finalny etap. Uruchomiony zostaje ostatni moduł sztucznej inteligencji maszyny o nazwie Proteusz IV. Jej syntetyczna, złożona z układów organicznych kora mózgowa powoduje, że komputer nie tylko potrafi myśleć, ale jest także w stanie samodzielnie się programować, zaś swą inteligencją przewyższyć poziom człowieka. Niestety, na skutek drobnego niedopatrzenia, maszyna - stopniowo, lecz skutecznie - zaczyna wymykać się spod ludzkiej kontroli. Początkowo oznakami tego są jedynie liczne pytania Proteusza IV, oraz odmowa wykonywania poleceń, jednak z czasem zachowanie super-komputera staje się coraz bardziej niepokojące. Wreszcie, Proteusz IV przejmuje kontrolę nad domem swego twórcy - doktora Alexa Harrisa - więżąc w jego środku żonę naukowca, Susan. W ten oto sposób bezbronna kobieta staje się obiektem doświadczeń naukowych maszyny, co wkrótce doprowadza do istnej obsesji na jej punkcie.

Temat filmu - filmu, który do najnowszych przecież nie należy - wydaje się być niewiarygodnie świeży i na czasie. Inspiracją dla scenarzystów była nowela "Demon Seed" Dean'a R. Koontz'a, która swojego czasu na całym świecie biła rekordy popularności. Książka, o której tu mowa, na polskim rynku opatrzona została tytułem "Ziarno Demona", a swej oficjalnej publikacji, dzięki wydawnictwu Amber doczekała się dopiero pod koniec lat 90-tych. Wróćmy jednak do samego filmu, a właściwie do jego głównego atutu, a więc fabuły... Ta budzić może mieszane uczucia w szczególności jeśli nastawimy się na porywającą i wartką akcję, której w "Demon Seed" niestety nie doświadczymy. W filmie tym postawiono bowiem przede wszystkim na duszną, momentami wręcz klaustrofobiczną atmosferę, wywołującą poczucie bezsilności i panicznego lęku wobec maszyny. Ukazana swojego rodzaju gra w "kotka i myszkę" jaka rozgrywa się pomiędzy człowiekiem, a współczesnym Frankensteinem (Proteuszem IV) pobudza wyobraźnię i zmusza widza do licznych refleksji.

Naturalnie można wysunąć wiele obiekcji względem chociażby efektów specjalnych, które w dobie współczesnych możliwości technicznych prezentują się co najmniej średnio, czy względem licznych błędów logicznych. Niemniej jednak "Demon Seed" to niewątpliwy klasyk w swej dziedzinie - dziedzinie horrorów sci-fiction. Klaustrofobiczna, przepełniona elementami spod znaku psychologicznego dreszczowca atmosfera, niejednokrotnie potrafi przyprawić widza o dreszcze. Polecam!

Screeny

HO, DEMON SEED HO, DEMON SEED HO, DEMON SEED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klasyka pośród horrorów sci-fiction
+ fabuła (wciąż świeży temat)
+ zakończenie
+ klaustrofobiczna atmosfera
+ mimo upływu lat, film wciąż zachowuje świeżość
+ jedna z najbardziej udanych ekranizacji twórczości Koontz'a
+ zmusza do refleksji

Minusy:

- momentami zbyt wolno rozwijająca się akcja
- słaby (w świetle dzisiejszych możliwości technicznych) poziom efektów specjalnych

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -