Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Resident Evil 4

RESIDENT EVIL 4

Resident Evil 4

ocena:9
Producent:CAPCOM
Wydawca:Electronic Arts
Gatunek:Survival Horror
Tryb gry:Single
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Jakiś czas temu w moje ręce trafiła powyższa gra. Podeszłam do niej dość sceptycznie, gdyż poprzednia jej część wydana jeszcze na PC, zraziła mnie na samym początku nieudolną grafiką i słabą sterownością. Tym razem sprawa miała się inaczej. Owa gra była na PS 2 i kusiła ładnymi screenami. W ten oto sposób zaczęła się przygoda z RE 4.

Już na samym początku wcielamy się w postać znanego z drugiej części gry agenta Leona S. Keneddy’ego, ocalałego kilka lat temu z zamieszek w Racoon City. Tym razem jego zadanie polega na uratowaniu córki prezydenta ( ciekawe, czemu nie syna;-), rozeznaniu w terenie oraz zdobyciu pewnej próbki. Leon posłusznie wyrusza do Europy Środkowej gdzie zapoznaje się z sytuacją i wyrusza na poszukiwania. Gdy trafia do osady na odludziu, a z drewnianej chaty wyskakuje facet z obłędem w oczach i siekierą w ręku, wkraczamy do akcji i przejmujemy kontrolę nad Leonem i jego poczynaniami, jednocześnie zaczynając zabawę. Zabawę wygodną, gdyż sterujemy postacią za pomocą pada, który jest łatwy i przyjemny w obsłudze. Wszystkie funkcje i opcje są dzięki temu łatwo dostępne, a my możemy się w 100% skupić na grze, bez ciągłego manewrowania klawiaturą.

Gra posiada niesamowity klimat, który rekompensuje brak tak lubianych przez fanów grozy zombie. Zamiast trupów mamy hordy wściekłych wieśniaków wyglądem przypominających trupy. Wieśniacy podobnie jak zombie snują się, chodzą „stadami”, jęczą i próbują nam dokopać. W dalszych etapach wieśniaków zastępują opętani mnisi oraz nawiedzeni piraci/żołnierze. Czasem pojawia się jakiś dodatkowy stwór utrudniający nam życie, oraz całkiem efektowni bossowie. Ponad to mamy rozbudowane lokacje z wieloma zakamarkami i niespodziankami. W RE 4 wszystko pomyślane jest tak by gracz musiał się trochę napracować, czyli nie ma nic za darmo. Każdy zabity wróg posiada pieniądze, które znaleźć można też w różnych zakątkach lub chatach. Na każdej lokacji znajdziemy tzw. marshanta, u którego zebrane pieniążki i kosztowności wymienimy na broń, mapy i lekarstwa. Ponadto na każdej lokacji ukrytych mamy kilka skarbów oraz roślin, z których możemy wyrobić lekarstwo. Wszystkie te przedmioty są skrzętnie poukrywane, nieraz nawet w ptasich gniazdach czy studniach, co dodatkowo zwiększa wysiłek szarych komórek podczas gry.
Oczywiście mamy też do czynienia z zasadą „im dalej, tym trudniej”, dzięki czemu nie umrzemy z nudów i zmobilizujemy się do zdwojenia wysiłków.
Co jakiś czas na naszej drodze pojawia się na zmianę trzech bohaterów niezależnych, z czego jeden chce nam dokopać, a dwóch pozostałych sprzyja naszej misji. Bohaterowie niezależni przybliżają nam historię okolicy i jej mieszkańców. Dzięki nim dowiadujemy się, co jest przyczyną dziwnego zachowania u miejscowej ludności i jakie problemy nękają okolicę. W niektórych sytuacjach BN bezsprzecznie ratują nam skórę i wyświadczają cenne przysługi.

Resident Evil 4 jest grą, która powala grafiką i w 100% wykorzystuje możliwości Play Station 2. Gra jest bardzo precyzyjnie zrealizowana, a każdy jej szczegół dopieszczony. Ponad to jak na grę konsolową jest bardzo rozbudowana i pod tym względem kosi nawet Silent Hilla. Dla porównania, standardowy czas przejścia SH 2 za pierwszym razem to ok. 9 – 10h, w przypadku RE 4 ten czas jest dwukrotnie dłuższy! A to jak na konsolówke jest ewenement.
Żeby nie było, że wszystko jest takie różowe, powiem ze niestety klimat w drugiej połowie gry przysiada i z całkiem niezłego horroru przechodzi w typową akcję, w której nastrój odchodzi w zapomnienie, a powietrze przeszywają salwy dział. Również zakończenie może rozczarować niektórych graczy, chociaż mi osobiście się ono podobało i nie wzbudziło specjalnych zastrzeżeń.
Wersja na PS 2, poza grafiką, sterownością, efektami ma do zaoferowania całkiem ciekawe dodatki, które by było trudniej udostępnione są dopiero po przejściu gry. Ze wspomnianych dodatków posiadacze PS 2 powinni się cieszyć, gdyż na konsole Game Cube nie było ich wogóle! Teraz należy tylko snuć domysły, co zostanie dorzucone do wersji na PC… Tak czy inaczej RE 4 jest pozycją obowiązkową i naprawdę godną uwagi, a brak ukochanych zombie niczego tej grze nie ujmuje.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ Leon S.Cennedy
+ perfekcyjna grafika
+ klimatyczne lokacje
+ dużo akcji

Minusy:

-brak zombie
-gra idzie bardziej w stronę -akcji niz horroru

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -