Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Resident Evil

RESIDENT EVIL

Resident Evil

ocena:9
Producent:CAPCOM
Wydawca:Virgin Interactive
Gatunek:Survival Horror
Tryb gry:nazwa
Autor recenzji:Nemesis
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:9.13
Głosów:15
Inne oceny redakcji:

Mimo że przygodę z tą serią zacząłem od drugiej części, postanowiłem na początku opisać po kolei historię tej niezwykłej sagi, która na zawsze zmieniła oblicze gier grozy. Muszę zaznaczyć, że "Resident Evil" nie była pierwszą gra w dziedzinie survival horror. Pierwszeństwo w tej dziedzinie należy do "Alone in the Dark", jednak geniusze, którym zawdzięczamy m.in. "Street Fighter", pokazali na co ich stać. Gra ukazała się wpierw na konsoli Playstation, sprawiając że niektórzy ludzie zaczęli dla tej gry, kupować osławiony sprzęt. Co jednak sprawiło że "Resident Evil" zyskała taką popularność ? Postaram się to wyjaśnić w poniższej recenzji.

Gra rozpoczyna się streszczeniem kilku dziwnych i okrutnych morderstw na obrzeżach Racoon City: ciała ofiar były straszliwie okaleczane. Władze miasta wysłały w tej sprawie w celach zwiadowczych grupę Alpha. Jednak po dłuższym milczeniu z ich strony, została wysłana kolejna grupa o nazwie S.T.A.R.S, w skład której wchodzili nasi główni bohaterowie: Chris Redfield oraz Jill Valentine. Po dotarciu na miejsce przerwania kontaktu z komandosami z Alphy, grupa zostaje zaatakowana przez zmutowanego psa, a tchórzliwy pilot Brad wraz z helikopterem ucieka. Pozostawieni sami sobie bohaterowie, uciekając przed potworem, odkrywają ogromną willę. Na miejscu okazuje się, że jeden z żołnierzy, przepadł bez śladu. Reszta grupy rusza więc na poszukiwanie przeogromnej posiadłości, gdzie po niedługim czasie natrafiają na hordy zombie. I tak krok po kroku gracz poznaje losy osób znajdujący się w przeklętym domu, w którym rozpoczęła się jedna z najważniejszych serii survival horror.

Czas teraz spojrzeć na wizualną cześć gry. No cóż....gra dzisiaj nie zachwyca wykonaniem, ale przypomnijmy, że została wydana w 1996 r. Grafika mimo że przedstawiona w 3d, a tła w niej są rederowane, to postacie wyglądają trochę sztywno, jednak dla zaprawionego gracza nie będzie to żadnym problemem. Grafika aż tak bardzo nie kłuje w oczy i pozwala dość łatwo wgłębić się w atmosferę grozy. Jest również sporo krwi i efektów gore, dzięki czemu fani gatunku poczują się tutaj jak w raju. Oprawa dźwiękowa - należą się brawa, gdyż utwory są świetnie skomponowane, a ponura muzyka sprawia, że ciarki przechodzą po skórze. To samo tyczy się poszczególnych odgłosów: jęki żywych trupów, kroki głównych bohaterów, skrzypienie drzwi, strzały broni, to wszystko brzmi tak jak powinno. Również aktorzy podkładający głosy pod postaci spisali się bez zarzut, chociaż w niektórych momentach ton ich głosu sprawia wrażenie jakby występowali w wenezuelskiej telenoweli. Sterowanie dla gracza obytego w 3d nie powinno nastręczać kłopotów. Nowicjuszom może być trudniej, lecz opanowanie tej sztuki jest na pewno łatwiejsze niż w przypadku symulatorów.

Parę słów teraz o samej grze. Fabuła jest dopracowana w najmniejszych szczegółach i gra wcale nie jest bezsensowną siekaniną. Pojawiające się w grze zagadki nie są za trudne, w niektórych trzeba trochę pogłówkować, lecz ich rozwiązanie nie zajmuje zbyt wiele czasu. Nie raz możemy być mile zaskoczeni przebiegiem zdarzeń przedstawionych na ekranie monitora, ale właśnie dzięki temu gra wciąga niczym bagna. CAPCOM postarał się o kilka smaczków w grze, np; podczas filmiku ukazującego pierwszego zombie, użyto zeskanowane oko martwego człowieka.

Chociaż obecnie gra nie zachwyca wykonaniem wizualnym ( jedna z największych przeszkód dla dzisiejszych graczy ), to jednak genialna fabuła oraz znakomicie przedstawiona atmosfera grozy rekompensują wizualne niedostatki i czynią z niej klasyka gier komputerowych, na stałego zapisanego w historii rozrywki komputerowej. Można być pewnym, że gracze będą wiele razy do niej wracać i rozkoszować przyjemnością grania..

P.S Jeżeli będziecie mieć możliwość, zaopatrzcie się w wersję Directors Cut., gdyż dużo więcej w niej scen gore oraz innych smaczków.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Na forum:

Podyskutuj o grze tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -