Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Far Cry

FAR CRY

Far Cry

ocena:10
Producent:Crytek
Wydawca:Cenaga Poland
Gatunek:FPS
Tryb gry:Single / Multiplayer
Autor recenzji:Khubas
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Rok 2004. Branża elektryzuje się oczekiwaniem na Dooma 3 i Half-Life'a 2. W tym czasie gdzieś z tyłu wyłania się gra roku – Far Cry niemieckiego studia Crytek.

Głównym bohaterem gry jest niejaki Jack Carver – były komandos, twardszy niż Jarosław Kaczyński w rozmowach okołolustracyjnych. Prawdopodobnie po przejściu na emeryturę (ze szczątkowych informacji na temat przeszłości Jacka nie można wiele się dowiedziec) zajął się przewożeniem szyprem turystów gdzieś na wodach Mikronezji. Kolejną osobą, która skorzystała z jego usług (bez skojarzeń proszę) była Valerie Constantine – dziennikarka magazynu „Exotic Travel”. Mniej więcej w połowie rejsu łódka doznała bliskiego kontaktu z pociskiem rakietowym – nie ma co czekac, trzeba uciekac. Jack z trudem dopłynął do najbliższej wyspy, ta jednak znacząco odbiegała od jego oczekiwań. Okazało się bowiem, że rejon jest zamieszkały. Co więcej, zamieszkały przez żołnierzy jakiejś dziwnej organizacji. Po załatwieniu dwóch z nich nasz komandos znalazł wideofon, przez który czarnoskóry naukowiec mówił coś o badaniach i poszukiwaniach Valerie. Jak sami pewnie widzicie, fabuła nie jest zbyt odkrywcza (tylko mi ta historia skojarzyła się z „Wyspą Doktora Moreau”?), jednak potrafi wciągnąc na tyle, by zachęcic do odkrywania tajemnic Mikronezji.
Sztuczna inteligencja przeciwników stoi na całkiem niezłym poziomie. Niemilce potrafią flankowac, zazwyczaj atakują grupowo – walka z nimi to nie lada wyzwanie, styl „na Rambo” nie ma tu racji bytu. Na szczęście Jack potrafi posługiwac się różnoraką bronią – od noży, przez M4 po wyrzutnię rakiet. Nieoceniona okazała się snajperka, niestety amunicji do niej jest mniej, niż kot napłakał. Najemnicy to jednak tylko rozgrzewka...

Po przejściu około jednej trzeciej gry pojawia się zaskakujący (taa..) zwrot akcji. Jak wynika z zebranych informacji, na tejże wyspie urzęduje doktor Krieger, lekarz, który pięc lat temu zaginął wkrótce po tym, jak jego genetycznie badania wywołały sprzeciw WHO. Efektem jego eksperymentów są triggeny – niezwykle silne i zwinne potwory. Niestety, najemnikom nie udało się upilnowac monstrów, gdyż te uciekły z laboratorium. Wkrótce po tym diametralnie zmienia się klimat – gdzieś schowało się słońce, piękne krajobrazy ustąpiły miejsca ciemnym bunkrom. Dodatkowo, triggeny wcale nie biorą przykładu z ludzi i nie giną po serii w klatę z M4. Jack na szczęście nie pozostał całkowicie sam, gdyż przez radio cały czas kontaktuje się z nim Doyle, owy naukowiec z wideofonu. Udziela on cennych wskazówek, które w końcu doprowadzą do rozwiązania zagadki.

Mimo że Far Cry wyszedł ponad cztery lata temu, graficznie wciąż potrafi zachwycic. Krajobrazy są po prostu wspaniałe, do każdego miejsca na mapie można się dostac. Zastosowany w grze silnik o nazwie CryEngine potrafi naprawdę wiele – w trakcie gry nie uraczymy przerwy na doładowanie się lokacji, tekstury są niezwykle szczegółowe, zadbano nawet o takie detale jak trawa poruszająca się na wietrze. Naturalnie dziś, po premierze Crysisa i Unrel Tournament 3 gwiazda Far Cry'a nie świeci już tak jasno, jednak wciąż wygląda pięknie. O udźwiękowieniu Dalekiego Krzyku nie ma co się rozpisywac, odgłosy broni brzmią porządnie, muzyka stoi na przyzwoitym poziomie – nie jest źle, ale nic specjalnego.

Dla porządku wypada też ponarzekac: brak save'a w dowolnym momencie, czasem pojawiają się problemy z hitboksami, fabuła jest trochę naciągana, lektorzy w polskiej wersji są wręcz koszmarni - w kategorii „najbardziej nienaturalnie grający aktor” dubbingowcy Far Cry'a z powodzeniem mogliby się zmierzyc z „gwiazdami” M Jak Miłośc” tudzież innej „Mody na Sukces”

Podsumowując – Far Cry to bardzo dobra gra. Mimo kilku lat od premiery wciąż jest bardzo grywalna, a graficznie zachwyca. Serdecznie polecam.

P.S. Far Cry kosztuje tylko 25 zł w którejś serii z klasyką, więc zachęcam do zakupu.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ grafika
+ klimat
+ A.I przeciwników

Minusy:

- sztampowa fabuła
- konsolowy sposób zapisu gry
- polski dubbing

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -