Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Kim są ludzie z forum Horror Online, czyli socjologizowanie z przymrużeniem oka

M@rio

Pewnie nieraz zastanawialiście się, kto kryje się za danym nickiem na forum. Dla jednych, ten internetowy pseudonim, to tylko zbiór przypadkowych znaków, a dla innych niepowtarzalna istota ludzka. Dziś spróbujemy sobie odpowiedzieć na ważne pytanie, kim jest przeciętny użytkownik forum internetowego serwisu Horror Online. Pytanie jak najbardziej uzasadnione, bo w gruncie rzeczy to przecież pytanie o nas samych...


Społeczności internetowe na dobre zakorzeniły się w wirtualnej rzeczywistości. Jedne umierają, a w ich miejsce rodzą się nowe, a jeszcze inne od lat niewzruszenie pędzą swój rutynowy żywot. Pytanie o przeciętnego forumowicza serwisu Horror Online nie może być jednak pytaniem o przeciętnego wielbiciela horrorów. Powód jest prosty. Badania CBOSu z kwietnia 2007 pokazały, że zaledwie 40 % Polaków ma w swoim domu internet, co wciąż sytuuje nasz kraj poza nawiasem standardów zachodnioeuropejskich. Natomiast tylko 37% dorosłych Polaków stale korzysta z wirtualnej sieci (niekoniecznie w domu). Zatem tych dwóch rzeczy nie należy ze sobą utożsamiać.

Źródłem wszystkich danych, które zostały wykorzystane w niniejszym artykule są informacje, dostarczone przez samych forumowiczów. Opracowanie to opiera się przede wszystkim na temacie „Użytkownicy HO - gdzie jest was najwięcej w Polsce?”, badania przeprowadzonego przez jednego z użytkowników, które posłużyło mu do pracy dyplomowej oraz statystyk forum na dzień 29.10.2008. A więc ten swoisty raport nie może brany być zupełnie dosłownie, bo badanie to nie jest w żaden sposób reprezentatywne, a w paru miejscach kwestionariusza ankiety, przygotowanego przez jednego z użytkowników pojawiają się nawet błędy metodologiczne. Tak samo zresztą nie można brać zupełnie dosłownie statystyk forum. Myślę jednak, że spora część faktów, którą „odsiałem” na potrzeby artykułu, pokrywa się z rzeczywistością. Proponuję zatem potraktować niniejszy tekst z pewnym dystansem, a kto wie, może sami dowiecie się paru nowych rzeczy o Was samych ;-)

Ilość nie zawsze przekłada się na jakość

Statystyki forum mówią, że najwięcej zarejestrowanych użytkowników pochodzi z Warszawy (112). Wynik ten nie powinien zbytnio dziwić, ponieważ Warszawa jest obecnie największym polskim miastem, co bezpośrednio przekłada się na ilość domowych gospodarstw z dostępem do internetu. Na drugim miejscu plasuje się Kraków (49), a na trzecim ex equo Wrocław i Poznań (38). Co ciekawe, forumowy temat „Użytkownicy HO - gdzie jest was najwięcej w Polsce?” na koniec października 2008 r. pokazuje tendencję nieco odmienną, wynosząc na piedestał userów z województwa śląskiego (17%), dolnośląskiego (15%) oraz wielkopolskiego (13%).W zestawieniu tym ujawnia się duża liczba użytkowników z Górnego Śląska, co też nie jest zaskoczeniem, zważywszy na poziom zurbanizowania tego regionu. Dziwić może tu jedynie niska pozycja userów z województwa mazowieckiego (tylko 6%). Skąd ten paradoks? Można przypuszczać, że wielu forumowiczów z tego regionu rejestruje się, by zaistnieć jednorazowo na forum (np. pomoc w odgadnięciu tytułu filmu). Wysnuć z tego można taki wniosek, że pomimo tego, iż statystyki forum wskazują na największą liczbę userów z Warszawy, to jednak z ich aktywnością nie jest najlepiej (o czym świadczy brak zaangażowania w temacie „Użytkownicy HO - gdzie jest was najwięcej w Polsce?”). Ich przewaga liczebna nie przekłada się na bezpośrednią aktywność na forum.

Wakacje to czas wzmożonej aktywności userów

Najbardziej aktywni byli użytkownicy w lutym 2006 roku. Napisali wtedy 3986 postów, co jest absolutnym rekordem forum. Biorąc jednak pod uwagę cały okres istnienia forum, najwięcej postów pojawia się statystycznie w miesiącu sierpniu (2394,6), a najmniej w maju (1491). W sierpniu również rejestruje się najwięcej nowych użytkowników. Biorąc pod uwagę lata 2004-2008, w tym miesiącu średnio przybywa 43 nowych forumowiczów. Być może jest to spowodowane tym, że lwia część userów jest jeszcze uczniami lub studentami, a okres wakacyjny oznacza większą ilość wolnego czasu, co bezpośrednio przekłada się na ruch na forum dyskusyjnym. Ogólna tendencja jest taka, że użytkownicy chętniej się udzielają w drugiej połowie roku, od lipca do grudnia.

Męska rzecz

Trzon forum tworzą mężczyźni. Tu nie może być mowy o żadnym przekłamaniu lub pomyłce. Potwierdzają to zarówno statystyki forum (80% mężczyzn i 16% kobiet), jak i badania ankietowe jednego z użytkowników w temacie „Kim są ludzie z forum HO...” (83% mężczyzn i 17% kobiet). Można zatem przypuszczać, że panowie w większym stopniu interesują się gatunkiem horroru, jednocześnie chętniej pogłębiając temat na gruncie forum dyskusyjnego.

Oda do młodości

Członkowie internetowej społeczności serwisu Horror Online to zdecydowanie osoby młode. Najwięcej użytkowników mieści się w przedziale wiekowym 18-25 lat (65,85%). Drugą najliczniejszą grupą są osoby powyżej tej granicy wiekowej, do 35 roku życia (31,71%). Najmniej jest osób niepełnoletnich (2,44%). Wynik ten również wpisuje się w tendencję ogólnopolską, a nawet i szerszą, bo właśnie osoby w wieku 16-24 lat, według danych Eurostatu z 2007 roku, najchętniej korzystają z dobrodziejstw wirtualnej sieci. Forum HO nie jest zatem żadnym wyjątkiem.

Rządy „wykształciuchów”

Wielbiciele grozy, udzielający się no forum Horror Online to osoby dobrze wykształcone. Większość z nich legitymuje się wykształceniem wyższym (36,59%) oraz średnim (31,71%). Dane te nie powinny być zaskoczeniem, bo to tendencja ogólnopolska, co dowiodły badania pt. „Diagnoza społeczna 2007”. Można wręcz powiedzieć wprost, że poziom wykształcenia bezpośrednio koreluje z częstotliwością użytkowania Internetu, a w tym wypadku i forum dyskusyjnego Horror Online. Im zatem wyższe wykształcenie, tym chętniej korzystamy z forum.

Suma sumarum

Kim jest zatem przeciętny forumowicz serwisu Horror Online? To mężczyzna w wieku 18-25 lat, dobrze wykształcony i mieszkający w dużym mieście, liczącym ponad 500 tys. mieszkańców. Miejcie zatem oczy szeroko otwarte, bo nuż forumowy kolega prześlizgnie się obok Was niepostrzeżenie niczym cień...

Mariusz Juszczyk (M@rio)

PS. Pisząc artykuł, korzystałem m.in. z wyników ankietowych użytkownika KrystianK, zamieszczonycyh w temacie "Kim są ludzie z forum HO...".

Bibliografia:HO, Publicystyka - Kim są ludzie z forum Horror Online, czyli socjologizowanie z przymrużeniem oka
HO, Publicystyka - Kim są ludzie z forum Horror Online, czyli socjologizowanie z przymrużeniem oka
HO, Publicystyka - Kim są ludzie z forum Horror Online, czyli socjologizowanie z przymrużeniem oka
HO, Publicystyka - Kim są ludzie z forum Horror Online, czyli socjologizowanie z przymrużeniem oka
HO, Publicystyka - Kim są ludzie z forum Horror Online, czyli socjologizowanie z przymrużeniem oka

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -