Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Robert Erwin Howard

Paranoid Android

Robert E.Howard uznawany jest za jednego z klasyków i twórców gatunku literackiego zwanego M&M, czyli Might & Magic. Najbardziej znana, a zarazem barwna i ciekawa postać jaką stworzył to Conan z Cymmerii. Jego twórczość doczekała się wielu naśladownictw, wznowień i opracowań. Adaptacje filmowe dzieł Howarda zdobyły wielką kasową popularność, a na podstawie jego książek tworzone są niezliczone gry komputerowe, karciane, fabularne i planszowe, komiksy, drobne gadżety itp.


Tragicznie zmarły pisarz nie został zapomniany, ale przeszedł do panteonu największych jako twórca znakomitych pełnych magii powieści i pasjonujących przygód nieustraszonych i walecznych wojowników przemierzających fantazyjne zapomniane krainy i niezmierzone światy, pełne różnorodnych form życia i fascynujące egzotycznymi krajobrazami.

Robert Erwin Howard urodził się 22 stycznia 1906 roku, w Peastar w Teksasie. Większą część swojego życia spędził w Cross Plains, miasteczku leżącym w centrum stanu. Howard był słabym dzieckiem, co sprawiało, że rówieśnicy nie darzyli go szacunkiem. Przeżycia te sprawiły, że już jako chłopiec narzucił sobie surowy rygor ćwiczeń fizycznych, z biegiem czasu zdobywając dzięki nim posłuch. Od małego lubił słuchać historii o dzikim zachodzie opowiadanych przez ojca, przejawiał także nieprzeciętny talent do tworzenia własnych opowieści.

Edukację zdobywał kolejno w Cross Plains, Brownwood High School i Howard Playne Academy. W tym też czasie ujawniła się druga pasja twórcy postaci Conana: namiętne czytanie. Dochodziło do tego, że włamywał się do bibliotek i wynosił z nich książki, które chciał przeczytać. Interesowały go najbardziej powieści historyczne, zwłaszcza te o dziejach Celtów. Wkrótce potem zaczęła się jego kariera pisarska.

W 1921 roku, mając zaledwie piętnaście lat, młody Howard debiutuje na łamach "Adventure Magazine", zaś jesienią 1924 roku, publikuje pierwsze opowiadanie komercyjne w czasopiśmie "Weird Tales". Historia zatytułowana "Włócznia i Pazur" traktowała o jaskiniowcach, a młody pisarz dostał za nią szesnaście dolarów. Z pismem tym współpracował jeszcze około dwóch lat, publikując na jego łamach m.in. "Zapomnianą rasę", które to opowiadanie otwiera cykl o Piktach i Celtach.

W sierpniu 1928 roku Howard daje poznać światu jednego z pierwszych swoich wielkich bohaterów; Salome Kane to wielki umięśniony angielski podróżnik, przemierzający świat (głównie Europę i Afrykę) w poszukiwaniu przygód. W taki sam sposób zostali powołani do życia inni howardowscy herosi jak Kull z Valuzji, król Piktów Bran Mak Morn, czy Celtycki najemnik Cormac Mac Art.

Zainteresowania młodego pisarza wykraczały poza ramy fantasy, tworzył więc powieści i opowiadania historyczne, historie przygodowe, kryminały i horrory. Równocześnie nawiązał w tym czasie korespondencyjną przyjaźń z Clarkiem A. Smithem i Howardem P. Lovecraftem. Szczególnie znajomość z tym drugim pogłębiła mroczne strony charakteru pisarza, którym następnie dawał upust w licznych opowiadaniach o mrocznym świecie demonów, zapomnianych ras i wymarłych krain z przeszłości.

Ponad wszystko autor niezwykle kochał swoją matkę, był od niej wręcz uzależniony, co pogłębiały ciągle pogarszające się stosunki z ojcem, oraz przekonanie mieszkańców Cross Plains o jego zdziwaczeniu. Mimo tego wszystkiego Howard nie opuścił rodzinnego miasta. Udawał się jednak na częste wycieczki do historycznych miejsc w USA i Meksyku.

W 1932 pojawił się najsłynniejszy jego heros: Conan z Cymmerii. Sam autor tak opisywał jego powstanie: "Może wydawać się nierealne łączenie pojęcia "realizm" z Conanem, ale w rzeczywistości - pomijając jego nadprzyrodzone przygody - jest on najbardziej realistyczną postacią, jaką kiedykolwiek wymyśliłem. Stanowi po prostu kombinację kilku ludzi, których znałem i sadzę, że to właśnie dlatego wydawało mi się ,że wkroczył w pełni ukształtowany do mojej wyobraźni, gdy pisałem pierwsze zalążki jego sagi. Jakiś mechanizm w mojej podświadomości przejął dominujące cechy rozmaitych łowców nagród, rewolwerowców, przemytników, robotników z naftowych odwiertów, hazardzistów i uczciwych ludzi, z którymi miałem kiedykolwiek kontakt i łącząc ich wszystkich w jedno stworzyłem amalgamat, który ochrzciłem Conanem z Cymmerii."

Postać nieokrzesanego rzezimieszka powoli stawała się głównym celem zainteresowań pisarza, owładnęła nim całkowicie. Porzucił on więc pisanie innych form , skupiając się jedynie na tworzeniu nowych opowiadań i powieści o Conanie. Szybko stał się jednym z najbogatszych mieszkańców Cross Plains. Sukces ten nie trwał jednak długo.

W 1936 roku doszło do tragedii. Na wieść o tym, że jego matka zapadła w śpiączkę , z której nie miała się obudzić, Howard wyjechał za miasto i tam popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę z rewolweru. Z korespondencji, jaką prowadził można wnioskować, że przygotowywał się do tego kroku już od dawna. Pogarszający się stan zdrowia matki tylko wzmocnił te tendencje, a gdy nadeszło najgorsze uznał, że gdy jej zabraknie, dla niego także zabraknie miejsca na tym świecie...


Zobacz także:

HO, Robert Erwin Howard
HO, Publicystyka - Robert Erwin Howard
HO, Publicystyka - Robert Erwin Howard
HO, Publicystyka - Robert Erwin Howard
HO, Publicystyka - Robert Erwin Howard
HO, Publicystyka - Robert Erwin Howard

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -