Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)MIRRORS

Premiera na świecie:18-12-2007
Premiera w Polsce:28-11-2008
Reżyser:Alexandre Aja
Obsada:Kiefer Sutherland
Paula Patton
Cameron Boyce
Erica Gluck
Amy Smart
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

W 2003 r. koreański reżyser Kim Sung-ho zrealizował film pt. „Geoul sokeuro” („Into The Mirror”), który był połączeniem azjatyckiej ghost story z thrillerem. Obraz odniósł umiarkowany sukces, ale cierpiące od lat na zanik twórczej weny kino hollywoodzkie łakomym okiem spoglądało na koreański horror. Tak, zresztą jak na inne głośne lub tylko przyzwoite filmy grozy z Azji. W końcu zakupiono prawa do remake`u, reżyserię powierzając specjaliście od nowych wersji, Francuzowi Alexandre Aji, wsławionemu realizacją nowej odsłony klasycznego filmu Wesa Cravena „Wzgórza mają oczy”. Czy remake Aji dołączy do smutnego trendu amerykańskich przeróbek azjatyckich horrorów, które są coraz słabsze?

Fabuła nie odbiega zasadniczo od koreańskiego oryginału. Były policjant, Ben Carson, pracuje teraz jako ochroniarz w wielkim centrum handlowym, które to nawiedziła plaga niewyjaśnionych zgonów. Centrum handlowe jest także celem protestów demonstrantów, którzy domagają się odszkodowań za pożar, który wcześniej wybuchł w centrum. Uwagę Bena przyciąga pewna kobieta, która twierdzi, że jej siostra, która zginęła w pożarze, teraz chce zemsty, do której wykorzystuje lustra jako bramę do świata żywych.

Polscy widzowie „Lustra” zobaczą dopiero w listopadzie, ale gdyby brać za miernik wartości wpływy z biletów, to kosztujący kolosalną, jak na horror sumę ok. 35 mln dolarów film, zwrócił się twórcom niemal podwójnie. Zarobił bowiem prawie 60 mln dolarów, i co ciekawe liczba ta w miarę równo podzieliła się na USA i świat. Znaczyłoby to, że ani zza Oceanem ani w pozostałych krajach na świecie nie zarobił tyle by pokryć wszystkie koszty produkcji. Można więc z tego wyciągnąć wniosek, że film nie okazał się bynajmniej wielkim sukcesem. W gruncie rzeczy to konstatacja pocieszająca, bo przynajmniej nie powstanie sequel.
No, ale powróżyliśmy trochę z fusów. Warto napisać to co o filmie wiadomo. Scenariusz amerykańskiej wersji Aja przygotował razem Grégorym Levasseurem, stałym współpracownikiem reżysera, który pracował przy skryptach do „Bladego strachu”, „Wzgórza mają oczy”, ale także do nieudanego „P2”. Znaczącemu (choć czy aby na pewno koniecznemu?) rozbudowaniu uległ wątek rodziny głównego bohatera - prawie nieobecny w oryginale. Mściwy duch poluje także już nie tylko na pracowników domu towarowego, ale zagraża bliskim Ben Garsona. Czy te zmiany uatrakcyjnią film?
W roli głównej, którą w koreańskim filmie odtwarzał Yoo Ji-tae, aktor znany z kultowego „Oldboya”, wystąpi grywający ostatnimi czasy więcej na małym ekranie (w serialu „24 godziny”) Kiefer Sutherland. Poza Sutherlandem, który jest także jednym z producentów filmu, na uwagę zwraca jeszcze Amy Smart („Efekt motyla”) oraz Paula Patton („Deja vu”). Za zdjęcia odpowiada Maxime Alexandre, autor oprawy wizualnej do „Bladego strachu” czy „Katakumb”. Muzykę skomponował Javie Navarrete, znany choćby z kompozycji do „Labiryntu Fauna”. Sądząc zatem po nazwiskach o stronę techniczną „Luster” możemy być spokojni. Osobiście martwi mnie tylko tłum speców od efektów specjalnych, no, ale skoro wydano na film 35 milionów dolarów, na coś te pieniądze musiały pójść.

Screeny

HO, MIRRORS HO, MIRRORS HO, MIRRORS HO, MIRRORS

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -