Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)LET THE RIGHT ONE IN a.k.a Lĺt Den Rätte Komma In

Pozwól mi wejść

Premiera na świecie:26-01-2008
Premiera w Polsce:31-10-2008
Reżyser:Tomas Alfredson
Obsada:Kĺre Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar, Henrik Dahl, Karin Bergquist, Peter Carlberg
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

Szwedzkie kino grozy, choć sama Szwecja jest nam geograficznie bliska, wciąż dla wielu polskich widzów jest czymś egzotycznym. To prawda, że najsłynniejsze horrory powstawały u naszych północnych sąsiadów jeszcze w epoce kina niemego („Furman śmierci” Victora Sjöströma z 1921 r.), lecz bynajmniej nie zależy z tego faktu wyciągać pochopnego wniosku, że niczego więcej w temacie filmowej grozy szwedzcy filmowcy nie osiągnęli. W 2006 r. przebojem Fantasporto, najbardziej prestiżowego obok Gérardmer i Stiges, festiwalu filmów science-fiction i grozy był szwedzki horror "Frostbiten" Andersa Banke. Oczywiście to nie jedyny przedstawiciel filmowej grozy z tego bogatego kraju, lecz o filmie Banke wspominam z premedytacją, ponieważ łączą go z omawianym poniżej „Pozwól mi wejść” Tomasa Alfredsona wątki wampiryczne. A także odważna próba odświeżenia konwencji horroru.

Fabuła filmu, który jest adaptacją bestselleru John Ajvide Lindqvista pod tym samym tytułem, opowiada o dwunastoletnim Oskarze, wrażliwym, nieco bojaźliwym chłopcu, prześladowanym przez silniejszych kolegów z klasy. Jego rówieśniczka - blada i zawsze poważna Eli wychodzi z domu tylko w nocy. Spotykają się na blokowym podwórku szwedzkiego osiedla gdzieś na peryferiach miasta. Wraz z pojawieniem się dziewczynki, w okolicy zaczynają się dziać przerażające i trudne do wytłumaczenia rzeczy. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest krew. Zamkniętego w sobie chłopca, wydaje się to fascynować. Potrwa to dopóki Oskar nie odkryje, że Eli jest… wampirem.

Wydana w 2004 r. powieść Lindqvista, który napisał także scenariusz do filmu Alfredsona, została dobrze przyjęta przez czytelników i krytyków. Książka, która w niecodzienny sposób łączy miłość, horror i życie na miejskich peryferiach, szybko trafiła na listę bestsellerów. Została również sprzedana do dwunastu krajów.

Reżyser filmu opowiada o wrażeniach, jakie wywołała w nim powieść a także o przyczynie zainteresowania przeniesieniem jej na ekran: „Kiedy zeszłego lata czytałem powieść Johna Ajvide Lindqvistsa „Pozwól mi wejść”, wiedziałem, że koniecznie muszę na jej podstawie nakręcić film. To jest uczucie, którego doznajesz tylko przy jednym tekście na sto. (...) To powieść, która łączy znakomitą literaturę z fantastyczną dramaturgią. Pomimo przygnębiającego obrazu szarej Szwecji, surowych warunków, prześladowań i krwawej przemocy, zobaczyłem, że jest tam także romantyczna historia miłości, z pełnym nadziei zakończeniem. Ujrzałem dynamikę łączącą ciemne tło i jasność pierwszego planu, niczym w powieściach Charlsa Dickensa, czy horrorach najbardziej znanych pisarzy”. Alfredosn, który ma w dorobku komedie, dramaty oraz wiele seriali telewizyjnych, dodaje także: „Wierzę, że ten wciągający film przesiąknięty smutkiem, ale i głęboką wiedzą o nas ludziach, zainteresuje liczną widownię. Nie ma w nim nudy i wyrachowania. Wierzę także, że jego wyraźna „szwedzkość” da mu szansę na międzynarodowy sukces.”

Od czasu szwedzkiej premiery „Pozwól mi wejść” 26 stycznia 2008 r., obraz Alfredsona zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. na festiwalu w Goteborgu wyróżniono go za najlepszy film fabularny, film fantasy/horror, najlepszy film skandynawski. Czy te nagrody to jedynie wyraz lokalnego patriotyzmu Skandynawów czy miara rzeczywistej wartości obrazu, przekonamy się dzięki polskiemu dystrybutorowi filmu, firmie Vivarto już 31 października

Na podstawie materiałów prasowych nadesłanych przez Vivarto.

Screeny

HO, LET THE RIGHT ONE IN a.k.a Lĺt Den Rätte Komma In HO, LET THE RIGHT ONE IN a.k.a Lĺt Den Rätte Komma In HO, LET THE RIGHT ONE IN a.k.a Lĺt Den Rätte Komma In HO, LET THE RIGHT ONE IN a.k.a Lĺt Den Rätte Komma In

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -