Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)I SAW THE DEVIL a.k.a Akmareul boattda

Widziałem diabła

Premiera na świecie:Brak daty premiery
Premiera w Polsce:12-08-2010
Reżyser:Jin-won Kim
Obsada:Choi Min-shik, Lee Byeong-heon, Jeon Gook-hwan, Cheon Ho-jin, Oh San-ha
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

Rok 2010 może być rokiem Kim Ji-woona - koreańskiego twórcy znanego m.in z horroru "Opowieść o dwóch siostrach" i dramatu gangsterskiego "Słodko-gorzkie życie". Na ten rok przygotował bowiem swój najnowszy film – mroczny i makabryczny thriller „I Saw The Devil”. Jeszcze zanim zakończyły się pracę nad filmem zakupili go Francuzi – gwarantem, że nie kupują kota w worku była renoma jaką cieszy się we Francji Kim Ji-woon oraz popularność odtwórców głównych ról: Choi Min Shika („Oldboy”) i Lee Byeong-heona („Słodko-gorzkie życie”). A jednak najbardziej oczekiwany w Korei Południowej film roku nie miał łatwej drogi na ekrany. Zadbał o to koreański urząd cenzury, Korea Media Rating Board.

„I Saw The Devil" jest historią na wskroś koreańską. Opowiada bowiem o zemście. Trwa śledztwo w sprawie nieuchwytnego, seryjnego mordercy, Kyung-chula (Choi Min-shik ), który zabija dla przyjemności. Pewnego razu Yoo-yeon, córka będącego na emeryturze szefa policji, zostaje znaleziona martwa - jej ciało jest straszliwie okaleczone. Nikt nie ma wątpliwości, że jest ona kolejną ofiarą Kyung-chula. Narzeczony Yoo-yeon, Dae-hoon (Lee Byeong-hoon), tajny agent policji, postanawia na własną rękę dorwać mordercę. Obiecuję sobie, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by krwawo pomścić śmierć ukochanej, nawet gdyby miał się stać takim samym potworem jak zabójca.

Najnowsze dzieło Kima miało mieć premierę 11 sierpnia, ale trzeba było ją przesunąć (na szczęście tylko o dzień). Koreańscy cenzorzy zakazali wyświetlania „I Saw The Devil” w zwyczajnych kinach, skazując go na specjalne kina dla dorosłych. Ponieważ w Korei nie istnieją takie placówki, film został praktycznie pozbawiony możliwość publicznych pokazów.
Reżyser filmu postawiony został pod ścianą. Mimo iż powycinał najbardziej kontrowersyjne fragmenty filmu (czytaj: najbardziej brutalne) KMRB aż dwukrotnie odmawiało zmiany drastycznych ograniczeń. Dopiero za trzecim razem cenzorzy dopuścili obraz do normalnej dystrybucji, choć z ograniczeniem wiekowym „powyżej 18 lat”. Reżyser wyciął z gotowego obrazu siedem ujęć (1 minuta i 30 sekund ), choć początkowo pojawiły się w sieci informacje, ze było to aż siedem minut. A całe zamieszanie dotyczyło dwóch scen: kaleczenia zwłok oraz rzuceniu psu na pożarcie ludzkich szczątków. Nie zobaczymy ich już w wersji oficjalnej „I Saw The Devil”.

Przepychanki z cenzurą ostatecznie jednak zrobiły dodatkową reklamę filmowi. Pierwszego dnia obejrzało go ok. 120 tys. koreańskich widzów (drugi wynik otwarcia). Ale nawet bez nieoczekiwanej interwencji KMRB „I Saw The Devil” może mierzyć wysoko. Magnesem jest nazwisko reżyser, ale przede wszystkim aktorski pojedynek między dwiema gwiazdami - Choi Min Shikiem i Lee Byeong-hoonem. Smaczku "starciu tytanów" dodaje fakt, że Choi i Lee nigdy jeszcze nie zagrali razem oraz, że jest to pierwsza rola Choia od czasu jego słynnego protestu przeciwko zmianom w systemie dotacji koreańskich kin.

O polskiej premierze na razie cicho sza, ale skoro mogliśmy obejrzeć w kinach poprzedni film Kima, „Dobry, zły i zakręcony”, to może także i najnowszy thriller?


Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -