Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ODWET

ODWET

ocena:7
Autor:Paul Wilson
Tłumaczenie:Piotr W. Cholewa
Wydanie oryginalne:1991
Wydanie polskie:1993
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:276
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:4
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

" I wtedy wszystko zrozumiał. Oni od dawna byli obywatelami kraju, do którego on dopiero przybył. Witali go na ziemi, do której nikt nie chciał trafić.
- To prawda - przyznał cicho. - Wszyscy jesteśmy teraz sierotami. "

Autora „Twierdzy” F.Paul Wilson’a znałem jedynie z aukcji internetowych, na których ktoś wystawiał jego książki. Zmieniło się to dopiero teraz, za sprawą przypadku, dzięki któremu „Odwet” znalazł się na mojej półce. Jak wiele mam do nadrobienia , przekonałem się już po przeczytaniu 1/3 książki. Wilsona zawsze kojarzyłem z kiepskimi horrorami pokroju „Bestii Apokalipsy”. Piszę to dlatego, że już we wstępie chciałbym zachęcić czytelników do sięgnięcia po tę pozycję, moim zdaniem bardzo dobrą zarówno pod względem fabularnym jak też czysto technicznym.

Z początku ciężko jest zorientować się, o co w książce chodzi, gdyż w kolejnych rozdziałach, pisarz zamiast wyjaśniać zawiłości fabuły, zakręca ją do granic pojmowania, stawiając przed nami wiele pytań, na które nie udziela nam odpowiedzi. W taki właśnie sposób poznajemy kolejne postacie:
Renalda Augustyno – Nowojorskiego policjanta, ścigającego od ponad pięciu lat Billa Ryan’a Jezuitę, księdza i wychowawcę w domu dziecka pod wezwaniem Św. Franciszka w jednej osobie. Którego policja oskarża o uprowadzenie i zabicie małego dziecka swojego wychowanka. Od tej pory całe życie Renalda kręci się wokół sprawy, przez którą w kolejnych latach traci żonę i dziecko, poświęcając dobro własne, oraz swojej rodziny. Popada w fanatyzm, pałając jedynie żądzą zemsty chce za wszelką cenę odnaleźć winnego.
Carol i Jimmiego – Najbardziej tajemnicze osoby, które pojawiają się w książce „Odwet”. Carol jest matką Jima, niezwykle szybko rozwijającego się chłopca, posiadającego coś jakby mroczną inteligencję, która ma mu pomóc w wyzwoleniu się spod jarzma systemu, dobra zła, życia, a wreszcie zapanowaniu nad światem i wprowadzeniu swojego tajemniczego planu w życie
Lisl Whitman – Nauczycielkę akademicką, serdeczną, miłą, ale naiwną i łatwowierną osobę, związaną miłością z tajemniczym uczniem, o niepewnej przeszłości i pochodzeniu.
Ralfa Losmarę - Studenta o niezwykłych zdolnościach i talentach, wyznawcę egocentrycznej teorii o rasie panów Nithzego, w wydaniu Hitlera.
Oraz Willa Ryersona - głównego bohatera powieści, ogrodnika pracującego na terenie uczelni. Człowieka cichego, o dziwnych zwyczajach, nie mówiącego wiele o swojej przeszłości, unikającego telefonów, które wszędzie gdzie się pojawi rozbrzmiewają przedziwnym przesłaniem zza światów.

„Odwet” jest pierwszą przeczytaną przeze mnie częścią serii Wilsona o walce dobra z wciąż odradzającym się odwiecznym złem, ale nie pierwszą w kolejności. Niestety nie czytałem „Twierdzy”, więc nie mogę do końca obiektywnie ocenić opisywanej książki, która jest jej kontynuacją.
Wilson idealnie wywarzył napięcie, które w odpowiednich momentach rośnie do granic wytrzymałości, aby znowu w innych stać się tylko delikatnym echem minionych wydarzeń.
Bardzo dobrze skrojeni są bohaterowie, których pisarz przedstawia nam również ze strony ich problemów, kompleksów czy zahamowań. Tak poznajemy postacie zagubione, samotne, nie potrafiące odnaleźć się w otaczającej je rzeczywistości. Moim zdaniem zabieg ten sprawdził się bardzo dobrze, powodując jeszcze większe zbliżenie się do nich, wciągnięcie się w fabułę i przeżywanie jej jakoby nie ze stanowiska widza, ale obserwatora.
Wilson stworzył więc powieść głęboką, wielowarstwową, wykraczającą poza utarte ramy i schematy horroru, posiadającą tak wiele plusów, że ciężko znaleźć i wyszczególnić jest nam jakieś większe błędy.

Podsumowując: Powieść ciekawa i wciągająca, w której tajemnica goni tajemnicę, których rozwiązania trzeba szukać w całej serii, gdyż „Odwet” odpowiada tylko na część postawionych przed czytelnikiem pytań. Książka nie należy do tych z pod znaku odrywanych kończyn i wypruwanych wnętrzności, co sprawia, że nie jest bardzo drastyczna, ani krwawa, nadaje się więc dla czytelników o słabszych nerwach, oraz horror sceptyków.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Ciekawa i pomysłowa
+ Bohaterowie
+ Wiele tajemnic do rozwiązania

Minusy:

- Dużo wątków na raz
- Trzeba znać poprzednią część książki
- Drobne błędy fabularne, chronologiczne, kilka nieścisłości

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -