Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RESORT, THE

brak

RESORT, THE

ocena:8
Autor:Bentley Little
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2004
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:Signet Books
Ilość stron:390
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Bentley Little jest jedną z wielu ważnych postaci w świecie współczesnego literackiego horroru nieugięcie ignorowanych przez polskie wydawnictwa. Brutalniejszy niż King, bardziej utalentowany pisarsko niż Koontz czy Masterton, Little stworzył już kilkanaście powieści, które są bezkompromisowe, trzymające w napięciu i niezwykle dopieszczone. „The Resort”, choć nie jest największym osiągnięciem autora, to jednak też trzyma poziom i posiada wszystkie wymienione wyżej cechy.

Rodzina Thurmanów wybiera się na wakacje do ośrodka wypoczynkowego Reata, położonego pośrodku pustyni w Arizonie. Początkowo wydaje się, że lepiej trafić nie mogli: ceny są tu niewysokie, teren ośrodka robi rewelacyjne wrażenie, pokoje oszałamiają nieznanym dotąd Thurmanom standardem. Dobre wrażenie mija jednak wraz z każdą godziną, kwadransem a ostatecznie wydaje się wręcz, że każda minuta niesie ze sobą coś nowego i bardziej niepokojącego: na basenie wyczuć można obecność jakiejś nieziemskiej istoty, kaowiec wydaje się zmuszać wszystkich gości ośrodka do brania udziału w organizowanych przez niego turniejach, te z kolei stają się z każdym etapem brutalniejsze i przestają trzymać się jakichkolwiek sportowych reguł, do tego w pokoju jednego z gości pojawia się gigantyczny pająk, z którym w żaden sposób nie można dać sobie rady, innemu natomiast ukazuje się zjawa z przeszłości... Najgorsze jest jednak to, że pewnego ranka z parkingu znikają wszystkie samochody, a na piechotę nie sposób uciec z Reaty – wokół przecież bezlitosna pustynia.

Little nie traci czasu na długie wprowadzenia i niemalże od razu umieszcza czytelnika w tytułowym ośrodku wypoczynkowym, ale później umiejętnie odmierza zaskakujące i groteskowe wydarzenia. Przy całej dziwaczności opisywanej sytuacji, autorowi udaje się stworzyć przekonujących bohaterów, który nie denerwują czytelnika nienaturalnym czy nielogicznym zachowaniem: to, co robią aby poradzić sobie w trudnej sytuacji pewnie robiłaby większość z nas, nie ma tu mowy o ogłupianiu bohaterów przez pisarza po to tylko aby jemu łatwiej było wybrnąć z takiego czy innego fabularnego zaułka. „The Resort” stanowi więc uroczą – choć krwawą – grę w przechytrzanie się: raz górą jest autor, raz bohaterowie, a że Little ma niezwykły talent do tworzenia sympatycznych postaci, każdy czytelnik będzie z pewnością wgryzał się w swoje paznokcie mając nadzieję, że przynajmniej główni bohaterowie wyjdą z tego wszystkiego cało.

Choć Little jest już autorem cenionym i zasłużonym, a każda jego powieść obsypywana jest pochwałami, to istnieje jednak jeden zarzut, który regularnie pojawia się pomiędzy wszystkimi tymi dobrymi słowy: „Ładnie, ładnie”, pisze taki recenzent, „ale ten schemat znamy już ze wszystkich poprzednich książek tego pana”. I jest to prawda. Little zawsze buduje swoje fabuły opierając się na podobnej zasadzie: bohaterowie znajdują się w jakiejś nowej dla siebie sytuacji, która z biegiem czasu zaczyna nabierać coraz mroczniejszych odcieni. Tak było wcześniej, tak jest też w „The Resort”. Oto co mam na obronę autora: nawet jeśli wszystkie jego fabuły mają sporo punktów wspólnych to nigdy na tyle aby zaczęły nudzić czy stały się przewidywalne. A Little jest po prostu mistrzem owego schematu – nie znam autora który radzi sobie z nim lepiej – może niegłupio więc, że trzyma się tego, na czym zna się najlepiej? No i przede wszystkim: na każdą książkę tego autora czekam z przyjemnym podenerwowaniem, co też świadczy o tym, że jego fabularny schemat jeszcze się nie wypalił.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ bohaterowie
+ szaleństwo i nieprzewidywalność fabuły
+ logiczność i prawdopodobieństwo ludzkich zachowań
+ sporo scen zapadających w pamięć

Minusy:

- dużo tu podobieństw do wcześniejszych powieści autora

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -