Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CZARNA KSIĘGA INKWIZYCJI. NAJSŁYNNIEJSZE PROCESY

Il Libro Nero dell'Inquisizione. La ricostruzione dei grandi processi

CZARNA KSIĘGA INKWIZYCJI.
NAJSŁYNNIEJSZE PROCESY

ocena:8
Autor:Natale Benazii
Tłumaczenie:Beata Nuzzo
Wydanie oryginalne:1998
Wydanie polskie:2003
Wydawnictwo:Wydawnictwo M
Ilość stron:360
Autor recenzji:Alchemik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Inkwizycja (łac. Inquisitio – „śledztwo”, „badanie”) to w Kościele katolickim instytucja powołana w XII w. do przeprowadzania zarówno śledztwa jak i procesu sądowego w przypadkach herezji, niezależna od sądów biskupich oraz od świeckiej władzy sądowniczej, podległa papieżowi. ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Inkwizycja)

Znalezienie obiektywnej definicji tego zjawiska, nasuwa sporo trudności badaczom historii. Chyba żadnej, innej instytucji nie otacza tak nieprzenikniony mur milczenia oraz niekiedy absurdalnych teorii, mimo wszystko cieszących się wiarą. Inkwizycja została utworzona w 1231 roku z inicjatywy kościoła i papieża Grzegorza IX. Kontrast między założeniami religii chrześcijańskiej, a sposobem działania jej przedstawicieli (procesy, tortury, auto da fe) jest główną przyczyną wzburzenia, jakie myśl o Inkwizycji, wywołuje u współczesnego człowieka. Jednak patrzenie na tę instytucję z jego punktu widzenia jest często popełnianym błędem. Zapomina się o zupełnie innej mentalności, panującej w Średniowieczu, epoce, w której wiara i religia nie były sprawą wyłącznie prywatną i intymną. Oto jak piszą o tej kwestii autorzy książki: „Poszukiwanie absolutnej jednomyślności i jednolitości w sferze religii może być zrozumiałe tylko wówczas, kiedy uwzględni się, iż w okresie, w którym rodzi się i działa Inkwizycja, religia postrzegana jest jako element(...)o zasadniczym znaczeniu społecznym, politycznym i moralnym. Innymi słowami (...) spoistość wyznawanej wiary postrzegana jest jako fundament stałości samego państwa.”

Z tego punktu widzenia Natale Benazii i Mateo d'Amico przedstawiają czytelnikowi nie tylko historię i sposób działania Inkwizycji. Ta naukowa publikacja podejmuje się głębokiej analizy całej tej instytucji, a czyni to poprzez przedstawienie procesów najsłynniejszych heretyków i wolnomyślicieli. Zostały one opisane w sposób bardzo szczegółowy. Autorzy często cytowali źródła i przedstawili życiorysy oskarżonych. Wszystko to przybliża czytelnikowi okoliczności historyczne i pomaga w zrozumieniu przedstawionych zdarzeń. W tym miejscu należy wspomnieć o porządnym wydaniu, pozbawionym błędów i świetnym tłumaczeniu pani Beaty Nuzzo. Te elementy nie tylko uprzyjemniają czytanie, lecz i pomagają skupić się na tekście. Książka także bardzo szczegółowo opisuje historię polowania na czarownice w latach 1300 – 1700 oraz obala mity dotyczące najsłynniejszego, Wielkiego Inkwizytora: Tomasa de Torquemady.

Niewątpliwą zaletą „Czarnej Księgi” jest naukowe podejście autorów do przedmiotu ich badań. Wielu twórców, piszących o Inkwizycji, nie potrafiło osiągnąć tak wyważonego stanowiska, które jest subiektywne, lecz pozbawione owej paszkwilowej nuty. Każda ocena, wydana przez Natale Benazii i Mateo d'Amico oparta jest na dogłębnej analizie dokumentów i naukowych faktów. W sprawach, w których występują niejasności, autorzy przedstawiają czytelnikowi różne hipotezy stawiane przez historyków, nie narzucając jednak czytelnikowi swojego stanowiska. To właśnie ten sposób pisania: krytyczny, a zarazem ostrożny, brak przejaskrawiania faktów, nadaje tej lekturze ogromną wartość historyczną i naukową. Czytelnik, pragnący poznać dzieje Inkwizycji, nie zanieczyszczonej przez „Czarną Legendę” z pewnością będzie bardzo usatysfakcjonowany „Księgą”.

Innym jej atutem jest styl. Bardzo często książki tego typu, mimo ciekawych informacji są napisane w sposób nudny, albo zbyt trudny dla przeciętnego odbiorcy. Jednak w przypadku „Czarnej księgi” występuje idealne wyważenie między językiem naukowym a przystępnym dla czytelnika. Sposób napisania „Księgi” pozbawiono charakterystycznej „suchości”, występującej w pozycjach naukowych. Nawet czytelnik nie znający zbyt dobrze historii Inkwizycji, lecz orientujący się ogólnie w historii, może bez przeszkód sięgnąć po tę pozycje. Szczególnie barwnym stylem napisane są rozdziały, dotyczące Torquemady. Warto w tym miejscu przybliżyć postać tego „demonicznego” mnicha, którego imię zapisało się krwawymi literami w historii, jako synonim bezmyślnego fanatyzmu. Niejednokrotnie porównywano go z Hitlerem. Niektórzy podają, że Torquemada skazał na spalenie na stosie ponad piętnaście tysięcy osób (źródła wahają się od ok. 1500 do 15.000), a ponad dwieście tysięcy zmarło przez niego w lochach i kazamatach Inkwizycji). Tyle mówi nam tzw, Czarna Legenda. Niewielu historyków, malujących Wielkiego Inkwizytora w barwach ciemniejszych od czerni, podaje, że był on autorem, nowatorskiego jak na owe czasy, tzw. "Kodeksu Torquemady", który regulował działania Inkwizycji. Szczególnie zwracał uwagę na humanitaryzację przesłuchiwania podejrzanych, czym ucywilizował stosowanie tortur. Np. zgodnie z "Kodeksem..." przyznanie się podejrzanego do winy na torturach nie było wiążące i nie stanowiło dowodu w sprawie. Autorzy w sposób wyrazisty przedstawiają jego postać, jasnymi i konkretnymi argumentami obalają stereotyp groźnego i demonicznego inkwizytora. Nie znaczy to, że występują w obronie instytucji, jaką reprezentował.

Mimo wnikliwych badań naukowych wydaje się, że Czarna Legenda Inkwizycji nigdy nie zostanie usunięta z ludzkiej świadomości. Wizja mrocznych lochów, mnichów brutalnie przesłuchujących więźniów w migotliwym świetle świec dla wielu ludzi jest po prostu fascynująca. Szczególnie zaś dla fanów horroru to wyobrażenie wydaje się szczególnie emocjonujące. Zaś zadaniem tej książki to obalenie właśnie tych mitów, według, których Inkwizycja składała się jedynie ze stosów, tortur oraz krwi niewinnych. Nie jest więc to lektura dla tych, którzy pragną, dalej widzieć tę instytucję w kolorze szkarłatu i czerni.


Książkę kupisz TUTAJ
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Wiarygodnie opowiedziana historia Inkwizycji
+ Bardzo dobrze napisana
+ Przystępny język
+ Książka dla każdego

Minusy:

- Nie jest to horror

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -