Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ODWET

Crabs on the rampage

ODWET

ocena:5
Autor:Guy N. Smith
Tłumaczenie:Monika Podgórniak
Wydanie oryginalne:1981
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:220
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:4.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Skoro udało się nieco odświeżyć serię w części czwartej, to czemu by nie stworzyć dalszego ciągu? Tak pewnie pomyślał Guy N. Smith i zaatakował czytelnicze gusta kolejną odsłoną opowieści o morderczych krabach. Efekt przedstawiam poniżej.

Tym razem kraby atakują północne wybrzeża Wielkiej Brytanii. Stwory są o wiele groźniejsze niż dotychczas, już wcześniej odkryto, że przystosowały się do słodkiej wody i teraz, bez problemu zapuszczają się w głąb lądu. Przed straszliwym pochodem nie jest w stanie zabezpieczyć się żadne miasto. Do działań znów powraca profesor Cliff Davenport, który już kilkakrotnie zmierzył się z bestiami. Odkrywa on, że stwory są umierające, a toczący ich organizmy i zżerający je od środka rak przyczynia się do ich zwiększonej determinacji. Oszalałe kraby mają tylko jeden cel – zniszczyć ludzkość lub zginąć próbując to zrobić.

Czego by nie mówić o pisarstwie Guya N. Smitha, pisarz uczy się a błędach. Kolejna historia o gigantycznych krabach nie ma w sobie nic z nieudolności części pierwszej ani sztuczności kontynuacji. „Odwet” jawi się jako silna pozycja cyklu, świadcząca o tym, że czasem jednak Smith potrafi zapanować nad swoim warsztatem. Dość powiedzieć, że przez lekturę przebrną i ci nie nawykli do twórczości tego pisarza. Wprawdzie nikogo o zachwyt nie podejrzewam, niemniej nie jest to książka, której należy się szczególnie wystrzegać.

Konstrukcja jest jak zwykle prosta, co nie powinno nikogo dziwić. Na przemian obserwujemy kolejne ataki krabów i działania ludzi pragnących zapanować nad sytuacją. Choć to wszystko już było w trzech pierwszych odsłonach, tym razem jednak autor wyraźnie przyłożył się do zadania, rozsądnie dawkując proporcje przedstawianych zdarzeń. Mamy więc niezbędne dla historii o zmutowanych potworach wielkie szturmy, straszliwe zniszczenia i sterty trupów, z drugiej zaś strony problemy i dylematy głównych bohaterów, którzy po raz pierwszy w całym cyklu nie sprawiają wrażenia papierowych postaci czy mięsa armatniego.

„Odwet” nie wybija się ponad przeciętną horroru klasy „B”, niewątpliwie jednak ukazuje potencjał tkwiący w serii i stanowi jej najjaśniejszy punkt.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wreszcie porządnie skonstruowani bohaterowie
+ sensowne proporcje gore, seksu i ataków krabów
+ rasowy przedstawiciel klasy B

Minusy:

- to wszystko jednak już było

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -