Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CIAŁA DO WYNAJĘCIA

Valley of lights

CIAŁA DO WYNAJĘCIA

ocena:4
Autor:Stephen Gallagher
Tłumaczenie:Sławomir Studniarz
Wydanie oryginalne:1987
Wydanie polskie:1993
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:208
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:5
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

„Nagle przypomniałem sobie ostatnią wizytę w tym motelu. Mijał właśnie drugi rok mojej służby. W jednym z tutejszych pokoi znaleziono zwłoki rozebranej do naga i uduszonej prostytutki. Na każdej piersi miała położony, jak się z początku wydawało, kłębek waty. Oględziny wykazały jednak, że jakiś sukinsyn odciął jej nożycami sutki, a te kłębki waty to tkanka wydobywająca się z piersi.”

W pokoju motelu „Raj” dochodzi do niebywałego zdarzenia. Sierżant Alex Volchak odnajduje ciała trzech mężczyzn, którzy jak się początkowo wydaje, zapadli w śpiączkę po przedawkowaniu narkotyków. Jednak po przewiezieniu do szpitala okazuje się, że ich stan spowodowany jest innym, nieznanym czynnikiem. W trakcie badań jeden z umarlaków nagle ożywa i wstaje.. Nikt nie wierzy w ten incydent, dlatego sprawa rozpatrywana jest jako przypadek wykradzenia ciała. Ale do czasu, gdyż miasto zaczyna ogarniać fala dziwnych wydarzeń.

Głowny bohater – Alex Volchak, jest policjantem uwikłanym w sieć intryg, który brnąc przez życie, wciąż popada w coraz to nowe tarapaty. Często bezradny i zrezygnowany, o typowym charakterze policjanta, dla którego liczy się przede wszystkim praca. Dodatkowo, poprzez swoje prywatne problemy pogłębia się w nim kompleks emocjonalny. Próbuje budować relacje z owdowiałą sąsiadką i jej córką, jednak gdy ich uczucie zaczyna narastać, dochodzi do tragedii. Co gorsza, Alex ma związane ręce i nie jest w stanie nic zrobić, pozostaje mu się jedynie przyglądać się przedstawieniu grozy, jakie sam rozpętał.

Stephen Gallagher jest nowelistą, ekranizatorem i reżyserem słynącym z nowoczesnego spojrzenia na efekt suspensu. Do jego wybitnych dzieł należą „Chimera”, „Deszcz”, „Hangar”, „October”, a jego materiały odnaleźć można w wielu antologiach horroru.
Książka „Ciała do wynajęcia” napisana jest bardzo przystępnym językiem, jej styl sprawia, że czyta się ją lekko i przyjemnie. Ukazana historia trzyma czytelnika w napięciu, a akcja nie pozwala ani na chwilę oderwać się od lektury. Łączy w sobie elementy sensacji, kryminału i grozy. Z każdą stronicą udziela się nastrój niepokoju i napięcia, spowodowanego tokiem akcji. Pozycja ta nie należy raczej do tych epatujących wysokim poziomem, jej fabuła jest prosta, wręcz banalna, jednak jest w tej książce coś, co sprawia, że podchodzi się do niej z zainteresowaniem. Widać tutaj pewnego rodzaju odwołanie do dzieł mistrza George`a A. Romero. W początkowych wersach widać wyraźne zarysowanie wątku ożywania umarłych, jednak autor poszedł w zupełnie innym kierunku i początkowy pomysł wykorzystał w nieco inny sposób.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ postać głównego bohatera
+ próba powielenia wzorców pozycji zombie

Minusy:

- niedosyt akcji grozy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -