Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CZARNA KOKARDA

CZARNA KOKARDA

CZARNA KOKARDA

ocena:6
Autor: Antologia
Tłumaczenie:imie nazwisko
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2009
Wydawnictwo:Biblioteka Grabarza Polskiego
Ilość stron:183
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Stało się. Do rąk wielbicieli literackiej grozy trafiła długo wyczekiwana antologia opowiadań, pt. „Czarna Kokarda”. Rzecz jest dość niezwykła, bo nakład antologii jest mocno limitowany (a nawet numerowany!) i do tego dystrybuowany jedynie za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego. Za całym procederem stoi nie kto inny, jak załoga popularnego e-pisma „Grabarz Polski”.

Zawsze, gdy przychodzi mi się zmierzyć z antologią pokroju „Czarnej Kokardy”, mam nie lada orzech do zgryzienia. Bo gdy poziom opowiadań jest nierówny jak ulice polskich miast, trudno znaleźć jakiś wspólny mianownik, którym można byłoby się podeprzeć, dyskutując o „Czarnej Kokardzie”. Nawet same utwory, umieszczone w zbiorku, mają różną genezę. Część z nich znalazła się w antologii za pośrednictwem ogłoszonego konkursu, a część wskoczyła ot tak sobie.

W niektórych opowiadaniach widać wprawną rękę autora i dojrzały warsztat literacki, natomiast są tu również utwory, które sprawiają wrażenie, jakby ich twórcy po raz pierwszy zasiedli do pisania. Tą obniżoną poprzeczkę widać zwłaszcza w „Amatorze” Huberta Szychowiaka. Bo nie dość, że jest schematycznie do bólu, to jeszcze pod względem językowym tekst ten przeżywa prawdziwe agonie. Istna droga przez mękę.
W „Czarnej Kokardzie” znajdziemy również utwory ociekające krwią i perwersją, które są jak solidna dawka uderzeniowa. Prym wiodą tutaj szczególnie „Gra” Tomasza Graczyka oraz „Ona i On. Historia miłosna” Jagody Skowrońskiej. Przy czym zaznaczyć trzeba, że na tym polu zdecydowanie wygrywa opowiadanie Skowrońskiej. Tytułowa „Czarna Kokarda” Elizy Berło, która zwyciężyła w konkursie, wypada bardzo przeciętnie i chyba lekko rozczarowuje, jak na opowiadanie, które dzierży koronę antologii. Taki średniak ze sporym potencjałem fabularnym, który nie do końca przepoczwarzył się z brzydkiego kaczątka w dostojnego łabędzia. „Czarna Kokarda” nie jest szczytowym osiągnięciem zbiorku, a można znaleźć tu znacznie cenniejsze okazy. Piję tu zwłaszcza do „Cmentarnej opowieści” Rafała Chojnackiego”, „Spowiedzi” Michała Galczaka i „Zmieniacza” Pawła Borudzkiego. I mimo że każdemu z tych utworów można by coś zarzucić, to jednak sprawiają bardzo dobre wrażenie. Na uwagę zasługuje jeszcze „Krwavissimo!” Roberta Cichowlasa, napisane zgrabnym językiem i przede wszystkim odwagą. Czytając końcowe wersy opowiadania, aż wykwita obowiązkowy, szelmowski uśmieszek na twarzy. Utwór Cichowlasa śmiało można zaliczyć do tych bardziej ostrych w całej antologii.

Pozostałe opowiadania trzymają przyzwoity poziom, ale daleko im do pierwszej ligi. Jest więc trochę fanatyzmu (Radecki i Kyrcz), trochę politycznego marazmu (Kain) i łyżka folkloru (Spychała). Kto lubuje się w klimatycznych opowiastkach z dreszczykiem, które bez wahania można czytać przy świetle księżyca lub blasku dogasającego ogniska, ten zdecydowanie powinien sięgnąć po „Cmentarną opowieść” Chojnackiego lub „Spowiedź” Galczaka, bo subtelność kreślonej przez nich grozy daje mocniej w kość niż najkrwawsze wizje upodlenia ludzkiego, które również są obecne na kartach „Czarnej Kokardy”.

„Czarna Kokarda” jest pierwszą pozycją w tzw. Bibliotece Grabarza. Pozostaje mieć nadzieję, że na pozostałe książki nie przyjdzie nam długo czekać, za co już teraz trzymam kciuki. Samą antologię traktuję w kategoriach interesującego eksperymentu. Może nie jest to wielki sukces i oczekiwania wobec niektórych opowiadać były znacznie większe, ale te kilka tekstów potrafi osłodzić gorycz nierównego poziomu zbiorku.

Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ undergroundowy charakter

+ obecność Chojnackiego, Galczaka i Borudzkiego

Minusy:

- nierówny poziom opowiadań

- „Amator” Huberta Szychowiaka

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -