Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ODD THOMAS

ODD THOMAS

ODD THOMAS

ocena:8
Autor:Dean R. Koontz
Tłumaczenie:Witold Nowakowski
Wydanie oryginalne:2003
Wydanie polskie:2004
Wydawnictwo:Albatros
Ilość stron:384
Autor recenzji:Paweł Waśkiewicz
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Niektórzy autorzy, po latach rzemieślniczej pracy, mimo licznych starań i długoletniego zaangażowania, nie są w stanie prześcignąć sukcesu, który odniosły ich wczesne dzieła. Dean Koontz nie raz ze śmiechem wspominał, że czegokolwiek by nie napisał, nieustannie otrzymuje od swych fanów listy mówiące, że choć znów stworzył świetną historię, to jednak nie udało mu się przebić „Opiekunów”. Niezależnie od tego czy podzielamy tę opinię, czy się z nią nie zgadzamy, Koontz jest także autorem wielu innych popularnych powieści, prawie wszystkich opublikowanych w latach osiemdziesiątych. „Odd Thomas” to jednak nie powrót do przeszłości, ale odświeżenie znanej formuły w sposób, który nadaje jej nową jakość.

Bohaterem i narratorem powieści jest młody mężczyzna o niezbyt szczęśliwie brzmiącym nazwisku Odd Thomas, który mieszka w położonym po środku pustyni małym miasteczku Pico Mundo, pracuje jako kucharz w niewielkiej knajpce i marzy o zatrudnieniu się na stałe w firmie sprzedającej opony. Jego spokojną, ułożoną i prostoduszną egzystencję zakłóca jednak niezwykły dar, w którego posiadaniu jest od wczesnego dzieciństwa. Odd Thomas widzi zmarłych. Nie na tym się jednak kończy, bo widmowe postacie pojawiają się w jego życiu w określonym celu, zwracając się z niemymi prośbami i oczekując od niego wsparcia. Jak poradzić sobie z takim brzemieniem?

Wbrew poważnej tematyce, „Odd Thomas” jest powieścią niezwykle lekką, stonowaną i tak prostoduszną, jak jej bohater. Koontz bezbłędnie oddaje specyficzny klimat niespiesznego życia w małej mieścinie po środku pustyni, łączy element nadprzyrodzony z codziennością, co chwila zaskakuje wyjątkowym poczuciem humoru, które cechuje główną postać. Chociaż historia zawarta w książce ma mroczne elementy i momentami odwołuje się klasyki opowieści o duchach, to jednak utrzymana jest w lekkim, refleksyjnym klimacie, jakiego próżno szukać w tekstach o zbliżonej tematyce. Jest to odarcie ze śmiertelnej powagi schematu z „Szóstego zmysłu”, w ciekawy sposób pokazujące, że życie rzadko kiedy bywa konsekwentnie ponure i szare. Egzystencja Odda Thomasa, choć on sam usiłuje maksymalnie ją uprościć, nie jawi się nam jako nieustanny koszmar, a raczej przeciętne życie z elementem niesamowitości.

Koontz wykorzystuje znane motywy do wprowadzenia własnych pomysłów. Kto wpadłby na to, że po swojej śmierci Elvis pozostał na Ziemi, by błąkać się wśród żywych w poszukiwaniu ulgi i odkupienia, ale zamiast nawiedzać Memphis czy Las Vegas, osiedlił się w malutkim Pico Mundo? Trudno odmówić autorowi wyobraźni, pomysłowości i poczucia humoru, czym jeszcze jednak może nas zaskoczyć? „Odd Thomas” to przede wszystkim znakomita narracja, dobry język i interesujące spojrzenie na świat, widziany oczami interesującego człowieka. Tym, co zawodzi, jest główny wątek powieści, który nie zaskakuje, a może się wydawać naiwny, przewidywalny. Koontz tworzy obszerny i niezwykły świat, ale osadza w nim dość standardową i uproszczoną historię. Na szczęście jednak, podstawowy wątek jest tutaj wzbogacony ogromną liczbą pobocznych zdarzeń i postaci, które wydają się o wiele ciekawsze.

„Odd Thomas” to znakomita propozycja dla wszystkich, którzy mają ochotę zapoznać się z nieco innym spojrzeniem na tematykę zdolności parapsychicznych. Znajdziemy tu całą masę zaskakujących pomysłów, doskonałe poczucie humoru i intrygującego bohatera. Powieść mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, chyba że akurat poszukujecie lektury dołującej i strasznej - w takim przypadku „Odd Thomas” nie zaspokoi waszych oczekiwań.

Książkę kupisz TUTAJ

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ciekawe ujęcie tematu zjawisk parapsychicznych
+ interesujący bohater
+ doskonała narracja i poczucie humoru
+ lekki, przyjemny klimat
+ refleksyjność
+ stary dobry Koontz w odświeżonej formie

Minusy:

- mało oryginalny wątek główny opowieści
- wydaje się nieco za krótka
- potencjał mógłby zostać wykorzystany lepiej

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -