Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CHUDSZY

THINNER

CHUDSZY

ocena:5
Autor:Richard Bachman
Tłumaczenie:Robert P. Lipski
Wydanie oryginalne:1984
Wydanie polskie:1997
Wydawnictwo:Albatros
Ilość stron:408
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Dziś, miliony nastolatek marzy o smukłej sylwetce. Fitness, odpowiednia dieta, czasem nawet głodówka. Wszystko po to, by wskazówka wagi łazienkowej wskazywała upragnioną liczbę. Co jednak, gdy przesada bierze górę, a nieodparta chęć posiadania zgrabnej sylwetki przytula się do nas w kurczowym uścisku? I co w sytuacji, gdy dzieje się to wbrew naszej woli za sprawą cygańskiej klątwy? Richard Bachman zaprasza do tańca ze swoją powieścią „Chudszy”.

Billy Halleck to człowiek, któremu się w życiu poszczęściło. Kochająca żona, córka, dobrze płatna praca. Jedyną jego bolączką jest nadwaga i wiszący w powietrzu zawał serca. Pewnego dnia, jadąc samochodem, Billy potrąca ze skutkiem śmiertelnym starą Cygankę, Suzanne Lemke. Jej ojciec, Taduz Lemke, niezadowolony z decyzji amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, rzucając na sprawcę wypadku cygańską klątwę…

„Chudszy” to pierwsza powieść Richarda Bachmana, która została wydana w twardej oprawie i której towarzyszyła promocja na tak ogromną skalę. Rok po wydaniu książki, ujawniono opinii publicznej, że Stephen King i Richard Bachman to ta sama osoba. Jak na mroczne wcielenie „króla horroru” przystało, proza ta w sposób typowo Bachmanowski ukazuje problem natury ludzkiej. Nie ma tu bohaterów pozytywnych. Każdy z nich ma tu coś na sumieniu. Są jedynie źli lub bardziej źli. Tradycyjny podział na dobro i zło, znany z archetypicznych dzieł Stephena Kinga, jest tu zwyczajnie nieobecny. Wobec tego, trudno się utożsamić z którymkolwiek z bohaterów. Można tylko z dystansu patrzeć na rozwój wydarzeń i powolne zaciskanie się szpanów śmierci wokół szyi Billy’ego.

Na kartach „Chudszego” pęka również na naszych oczach mit dobrej rodziny. Główny bohater, borykający się ze skutkami cygańskiej klątwy, pozostawiony zostaje samemu sobie, bez wsparcia i pomocy najbliższych. Richard Bachman w swojej historii wydaje się mówić, że granica między miłością a nienawiścią oraz sprawiedliwością a zemstą jest tak cienka, że czasem jedno zdarzenie w naszym życiu może wywołać efekt domina, odwracając wszystko do góry nogami.

„Chudszy” powstał w czasach, gdy słowo anoreksja dopiero zaczynało wchodzić do języka opinii publicznej. Wówczas chyba nikt nie zdawał sobie sprawy, jakie symboliczne przesłanie wypłynie kilka lat później z kart powieści, w świecie opanowanym przez kult zdrowego ciała, w którym setki ludzi będzie dążyć do szczupłej sylwetki za wszelką cenę. Autor książki pokazuje, że każda skrajność jest zła.
Ciekawą rzeczą jest również wątek cygański. Ukazanie Cyganów jako stereotypowych „obcych”, mówiących dziwnym, niezrozumiałym językiem, mających niejasny związek z siłami ciemności. Lekceważący, czy wręcz wrogi ton wobec Cyganów widać na każdym kroku w powieści, począwszy od działania amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, a skończywszy na postawie głównych bohaterów wobec nich.

Irytować może zakończenie, trącące nieco naiwnością, mimo swojego otwartego charakteru. Trzeba też sobie przyznać otwarcie, że w „Chudszym” znajdziemy wiele elementów, charakterystycznych dla prozy Bachmana, ale także samego Kinga. Zupełnie tak, jakby autor nie mógł się zdecydować, w którą konkretnie pójść stronę. Nie jest to książka, która porywa od pierwszej strony. I zapewne, gdyby nie to, że jest w miarę krótka, obcowanie z nią przypominałoby przeprawę przez wyludnione mokradła – byłoby ciężko, męcząco i przede wszystkim ponuro. Kilka literackich smaczków i opisów poniekąd ratują „Chudszego”, ale trzeba mieć świadomość, że to raczej nie są wyżyny umiejętności pisarskich autora.

Jeśli ktoś szuka czegoś interesującego, co sygnowane byłoby nazwiskiem Richarda Bachmana, to zdecydowanie lepszym wyborem byłby „Uciekinier” lub „Wielki marsz”.


Kup książkę Chudszy - Stephen King
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ klimat beznadziei
+ sportretowanie Cyganów

Minusy:

- naiwne zakończenie
- ani to stuprocentowy King, ani Bachman
- nie porywa

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -