Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Carnosaur

Carnosaur

Carnosaur

ocena:7
Autor:Harry Adam Knight
Tłumaczenie:Katarzyna Czaykowska-Stój
Wydanie oryginalne:1984
Wydanie polskie:1991
Wydawnictwo:Phantom Press
Ilość stron:236
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Pojawienie się nazwiska Harry’ego Adama Knighta w Polsce zawdzięczamy wydawnictwu Phantom Press International, które na początku lat 90-tych zaszczepiło w kraju nad Wisłą współczesne horrory literackie. I mimo że Knight często stawiany jest na jednej półce z Guyem N. Smithem, to jednak obu panów dzieli przepaść, jeśli chodzi o jakość pisarstwa… oczywiście na korzyść tego pierwszego.

Pascal to młody, prowincjonalny dziennikarz, który szuka poważnego materiału reporterskiego. Praca w niewielkim Warchester nie daje jednak zbyt wielkiego pola do popisu. Któregoś dnia, miastem wstrząsa zbrodnia. Oficjalna wersja mówi, że to dzikie zwierzę dokonało rzezi. Pascal nie daje jednak za wygraną. Trop prowadzi do niejakiego Perwarda, właściciela prywatnego zoo, mającego bzika na punkcie prehistorycznych gadów. Prawda jest szokująca.

Wydany w 1984 roku „Carnosaur” nigdy nie doczekał się wielkiego rozgłosu. Nawet filmowa adaptacja Adama Simona i Darrena Moloney'a niewiele tu pomogła (swoją drogą, autorowi pierwowzoru literackiego niezbyt przypadła do gustu). Knight, pisząc swoją powieść, miał nadzieję, że jego książka idealnie wpasuje się w mający nastąpić filmowy boom, którego głównymi bohaterami miały być właśnie dinozaury. Niestety, takowy boom nigdy nie nastąpił. Dopiero sześć lat później, za sprawą Crichtona i jego „Parku Jurajskiego” filmowcy zwrócili swój wzrok w stronę olbrzymich gadów, jednak było to chwilowe zainteresowanie tematem.

„Carnosaur” stoi gdzieś na rozdrożach animal attack oraz horroru medycznego, pełnymi garściami czerpiąc z jakże charakterystycznego dla gatunku grozy motywu szalonego naukowca. Równocześnie, Knight uderza w mit postępu i nauki, który dla horroru jest tym samym, czym worek treningowy dla boksera. Ów mit, wykrzywiony w dziwacznej pozie, pokazuje asymetrię między pozytywnymi a negatywnymi skutkami postępu naukowego, by w końcu trafić rykoszetem w samą ludzkość. Zamiast bycia źródłem dobrobytu i rozwoju, staje się przekleństwem gatunku ludzkiego, siejąc śmierć i zniszczenie.

Sama fabuła utworu prowadzona jest niemal idealnie po torach klasycznego horroru. Na początku jest tajemnicze preludium, później pojawia się protagonista, który wbrew wszystkiemu, na własną rękę postanawia rozwiązać zagadkę. Obok tego pojawia się wątek romansowy oraz erotyczne akcenty dla dorosłych. Wszystko to ma swoje uzasadnienie i nie przybiera kuriozalnych kształtów, z czym często mamy do czynienia w przypadku horrorów klasy B. Podwójny finał tylko utwierdza w przekonaniu, że Harry Adam Knight nie jest zwyczajnym twórcą drugoligowych powieści grozy.

Autor „Carnosaura” sporą wagę przywiązuje do teorii naukowych, mających uzasadnić eksperyment szalonego Perwarda. W ustach bohaterów powieści, brzmią one całkiem przekonywująco! I co ciekawe, pomimo upływu lat, nie trącą naiwnością, a sama książka praktycznie wcale się nie zestarzała od momentu, gdy po raz pierwszy zagościła na księgarskich półkach.

Suma sumarum, „Carnosaur” jest o wiele lepszą lekturą niż można byłoby się spodziewać na pierwszy rzut oka. Wyraziści bohaterowie, szczypta pikanterii i przemyślana fabuła sprawiają, że w kategorii czysto rozrywkowej, powieść Harry’ego Adama Knighta sprawdza się znakomicie. Pozycja w sam raz dla wielbicieli gatunku animal attack i horroru medycznego. Warto sięgnąć po prozę Knighta, bo to, wbrew pozorom, kawał porządnego horroru, który nawet dziś jest się w stanie obronić.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wciągająca
+ naukowe uzasadnienie wydarzeń
+ wypada lepiej niż można by się spodziewać

Minusy:

- kilka nielogiczności – vide zderzenie wielkiego gada z ciężarówką

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -