Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:OBRZĘD. TAJEMNICE WSPÓŁCZESNYCH EGZORCYSTÓW

The Rite: The Making of a Modern Exorcist

OBRZĘD. TAJEMNICE WSPÓŁCZESNYCH EGZORCYSTÓW

ocena:8
Autor:Matt Baglio
Tłumaczenie:Konrad Czerski
Wydanie oryginalne:2009
Wydanie polskie:2010
Wydawnictwo:Znak
Ilość stron:336
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:10
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Temat egzorcyzmów od czasów słynnej powieści Williama Petera Blatty’ego pozostaje w kręgu zainteresowań mediów. Mimo to, zjawisko opętania jest często trywializowane w środkach masowego przekazu. Nawet sam Kościół, co podkreśla autor książki, traktuje egzorcyzmy nieco z przymrużeniem oka. Lektura „Obrzędu” pozwala spojrzeć na to zagadnienie z kilku różnych punktów widzenia, obalając przy tym wiele mitów, które stworzyła kultura masowa.

Debiut książkowy Matta Baglio, amerykańskiego korespondenta, który mieszka na stałe we Włoszech. Bohater „Obrzędu”, ksiądz Gary Thomas, Amerykanin, zostaje wysłany do Rzymu na kurs dla egzorcystów. Początkowo, podchodzący z rezerwą ksiądz Gary odkrywa, że zagadnienie opętania coraz bardziej zaczyna go interesować. Nie zraża się nawet tym, że wykłady prowadzone są w niezrozumiałym dla niego języku włoskim. Prawdziwy przełom w nauce księdza następuje, gdy trafia pod skrzydła doświadczonego egzorcysty, ojca Carmine, który otwiera przed nim drzwi do prawdziwej posługi egzorcysty. Ksiądz Garry wkracza w świat, który znał jedynie z opowieści i filmów...

„Obrzęd” to książka niezwykła, która tak naprawdę dotyka niewielkiego fragmentu tematu. Jest to fabularyzowana opowieść, oparta na faktach, którą moglibyśmy zaliczyć do tzw. docufiction. Matt Baglio z wprawą godną prawdziwego dokumentalisty rysuje przed czytelnikiem drogę, jaką ksiądz Garry musiał pokonać, aby stać się egzorcystą. Trzeba przy tym dodać, że droga ta była, długa, kręta, pełna niespodzianek i naznaczona pasmem wątpliwości…

Główny bohater z niezwykłą szczerością opowiada o niuansach pracy egzorcystów, ich niezłomności i godnym podziwu uporze. Nie brakuje tu również konkretnych przypadków opętania, ich analizy i próby głębszego zrozumienia. Autor stara się traktować każdy przypadek indywidualnie, przez co nie uświadczymy tu żadnego schematyzmu.

Najbardziej uderza w „Obrzędzie” fakt marginalizowania przez sam Kościół zagadnienia egzorcyzmów. Efekt? Mała liczba egzorcystów, brak współczesnej fachowej literatury i niska znajomość tematu nawet przez samych biskupów. W pewnym momencie Baglio wspomina, że jedynie we Włoszech znalazł pozycje książkowe o egzorcyzmowaniu wydane po roku 2000. W Stanach Zjednoczonych najnowsze tytuły pochodziły z lat 70-tych (sic!).

Mimo że „Obrzęd” nie jest horrorem sensu stricte, miejscami potrafi przerazić jak żadna inna powieść grozy. Książka Baglio ma jeszcze inną wielką zaletę, kto wie, czy nie najważniejszą. Demitologizuje bowiem wyobrażenia, którymi karmi nas od lat kultura masowa. Okazuje się na przykład, że opętanym można być przez całe życie, mimo regularnego odprawiania rytuału egzorcyzmów. Osobę można egzorcyzmować nawet kilkadziesiąt lat i wcale nie musi to wyglądać tak, jak w słynnym filmie Friedkina. Świetnie ilustruje to historia opętanej siostry zakonnej, która pozostaje w pamięci na długo po odłożeniu książki na półkę.

„Obrzęd” czyta się niczym dobrą powieść. Historia ma swój początek, rozwinięcie oraz koniec. Sporo tu odwołań do literatury przedmiotu, artykułów prasowych oraz różnych teorii. Warsztatowo, wypada lepiej niż słynne „Wyznania egzorcysty”, do których zresztą niejednokrotnie autor się odnosi. „Obrzęd” to lektura, którą można rozłożyć w kilka wieczorów. Nie dość, że wciąga niczym ruchome piaski, to jeszcze potrafi zawładnąć naszą wyobraźnią. A to jest w literaturze najcenniejsze.

Na koniec ciekawostka. Mikael Håfström, reżyser „1408”, „Zła” oraz „Wykolejonego” już zabrał się za przenoszenie książki na duży ekran. W rolę księdza Gary’ego wcieli się Anthony Hopkins.

Kup książkę Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów – Matt Baglio
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+wciągająca
+działa na wyobraźnię
+ demitologizuje utarte wyobrażenia
+ dobrze napisana

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -