Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JEDYNE DZIECKO

ONLY CHILD aka STRANGLEHOLD

JEDYNE DZIECKO

ocena:10
Autor:Jack Ketchum
Tłumaczenie:Bartosz Czartoryski
Wydanie oryginalne:1995
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Papierowy Księżyc
Ilość stron:324
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

To nie pisarze, czy scenarzyści piszą najlepsze historie, ale życie. Słowa te potwierdza „Jedyne dziecko”, kolejna powieść Jacka Ketchuma właśnie wydana w Polsce, która inspirowana jest autentycznymi wydarzeniami. Książka ta, przez wiele lat wyklęta przez wydawców, stała się swoistym białym krukiem dla miłośników literackiej ekstremy. Za sprawą wydawnictwa Papierowy Księżyc, również polscy czytelnicy mogą zakosztować zakazanego owocu, nakreślonego dłonią „najstraszniejszego faceta w Ameryce”.

Życie Lydii McCloud nigdy nie było usłane różami. W dzieciństwie, plugawa dłoń jej ojca często wędrowała do majtek dziewczyny, a już jako kobieta nieraz sparzyła się w kontaktach z mężczyznami. Wszystko miało się zmienić po rozwodzie, gdy poznała Artura, przystojnego i przebojowego właściciela dobrze prosperującej knajpy. Szybki ślub, upragnione dziecko. Wkrótce okaże się jednak, że Artur skrywa swoje drugie, znacznie mroczniejsze oblicze. Kobieta rozpoczyna desperacką walkę z prześladowcą i amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

„Jedyne dziecko”, wydane pierwotnie w Wielkiej Brytanii w 1995 r. to kolejna przerażająca powieść autora słynnej „Dziewczyny z sąsiedztwa”. I podobnie jak kilka innych książek Ketchuma, inspirowana jest wydarzeniami autentycznymi. Impulsem do napisania powieści była historia Sherry Nance, pielęgniarki z Friendship w Teksasie, która w 1989 roku posunęła się do ostateczności, by chronić swoje dzieci przed swym maniakalnym małżonkiem.

Amerykańscy wydawcy początkowo nie byli zbyt zainteresowani wydaniem książki, a sam Stephen King stwierdził, że była po prostu zbyt mocna, by ukazać się w USA. Efekt? Powieść najpierw zostaje wydana na Wyspach, a dopiero potem w Stanach Zjednoczonych za sprawą Berkley Publishing Group. Amerykański nakład szybko jednak się rozchodzi, a na kolejne wydanie trzeba czekać aż 12 lat. Przez ten czas zdobycie powieści graniczyło z cudem. Dopiero w 2007 r. amerykańskie wydawnictwo Gauntlet Press zdecydowało się wypuścić powieść, ale w limitowanej serii, co nie rozwiązało problemu dostępności utworu. Zupełnie niedawno, bo w maju 2011 tytuł ten wydało w formie ebooka Crossroad Press, jednak jakość tego wydania (błąd w tytule!) pozostawia wiele do życzenia. Można więc rzec, że wydawnictwo Papierowy Księżyc zrobiło prawdziwy prezent polskim miłośnikom twórczości Jacka Ketchuma!

Sadyzm, przemoc domowa, pedofilia, zaburzenia osobowości to tylko niektóre wątki, którymi elektryzuje czytelnika „Jedyne dziecko”. Pierwsza połowa książki to bezkompromisowa orgia przemocy, będąca swoistym zaproszeniem do wędrówki w głąb umysłu psychopaty. Druga połowa powieści trochę spuszcza z tonu, koncentrując się na obnażeniu słabości amerykańskiego sądownictwa i ukazaniu, jak daleko może posunąć się matka, aby chronić własne dziecko. Miejscami „Jedyne dziecko” czyta się z zaciśniętymi zębami i wściekłością buzującą pod skórą. Finał utworu to krwawa miazga, przygniatająca czytelnika ciężarem frustracji i bólu. Bohaterowie naszkicowani są z perfekcyjną starannością, a ich emocje i uczucia są niemal na wyciągnięcie ręki. „Jedyne dziecko” to coś więcej niż zwykła literatura. Pozostawia bowiem po sobie głębokie bruzdy i po raz kolejny przypomina nam o obecności niewyobrażalnego zła, trawiącego współczesne społeczeństwa, jednocześnie ukazując słabość społecznych instytucji kontroli.

Sława książki wcale nie jest przesadzona. Brutalność i zezwierzęcenie mają swoje uzasadnienie, choć nie brakuje tu również bardziej subtelnych momentów, zbliżających utwór do powieści psychologicznej. „Jedyne dziecko” jest swoistym kompromisem autora, czymś balansującym pomiędzy „Dziewczyną z sąsiedztwa” a „Rudym” (oryg. „Red”). Bez wątpienia, jest to jedno z najlepszych dokonań Ketchuma, które o wiele głośniej wyraża sprzeciw i gniew wobec paradoksów amerykańskiej rzeczywistości niż inne książki autora. Brać w ciemno, czytać przy zapalonym świetle!


Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ posiada ogromny ładunek emocjonalny
+ styl
+ bezkompromisowa
+ to nie tylko literacki popis sadyzmu, ale sprzeciw wobec paradoksów rzeczywistości

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -