Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JEST LEGENDĄ. ANTOLOGIA W HOŁDZIE ROCHARDOWI MATHESONOWI

HE IS LEGEND: AN ANTHOLOGY CELEBRATING RICHARD MATHESON

JEST LEGENDĄ. ANTOLOGIA W HOŁDZIE ROCHARDOWI MATHESONOWI

ocena:7
Autor: Antologia
Tłumaczenie:Agnieszka Brodzik Bartosz Czartoryski
Wydanie oryginalne:2009
Wydanie polskie:2011
Wydawnictwo:Sine Qua Non
Ilość stron:368
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Richard Matheson to postać ogromnie zasłużona dla fantastyki i horroru. Nie bacząc na gatunkowe prawidła, jego utwory niejednokrotnie przekraczają utarte konwenanse w myśl zasady: „rób, co tylko możesz, żeby zaburzyć schematy”. Jego sztandarowe dzieła w rodzaju „Jestem legendą”, „Shrinking Man”, „Hell House” po dziś dzień zaskakują konceptem i śmiałością, a filmy i seriale, oparte na jego scenariuszach z powodzeniem inspirują kolejne pokolenia twórców całego świata. „Jest Legendą” to literacki hołd i dowód uznania dla niezwykłej twórczości Richarda Mathesona.

Na antologię składa się piętnaście opowiadań, kreślonych piórem m.in. takich twórców, jak Stephen King i Joe Hill, F. Paul Wilson, John Shirley, Nancy A. Collins, Gary A. Braunbeck, czy Mick Garris. Swoim wstępem przyozdobił książkę Ramsey Campbell, inna literacka legenda , która w niezwykle zgrabny i syntetyczny sposób wprowadza czytelnika w pasjonujący świat Richarda Mathesona. Zgromadzone tu teksty, nieco przewrotnie, emanują oryginalnością w swej odtwórczości. Znaczy to tyle, że najbardziej charakterystyczne wątki i motywy twórczości Mathesona są przerabiane, lepione na nowe, kontynuowane i przeżuwane na wiele różnych sposobów. Dzięki temu, raz jeszcze możemy poczuć dreszczyk emocji z niezwykłego pojedynku na drodze („Gaz do dechy” Stephen King i Joe Hill), poznać dalsze perypetie złośliwego i niszczycielskiego Theodore’a Gordona („Wezwany” F. Paul Wilson), przekonać się, co naprawdę czuła Louise Carey z powieści „Shrinking Man” („Pamiętnik Louise Carey” Thomas F. Monteleone), ponownie przeżyć morderczy szał laleczki Zuni, znanej z opowiadania „Ofiara” („Zdobycz” Joe R. Lansdale) oraz na nowo doświadczyć koszmaru i perwersji, które czają się za progiem słynnego domu z powieści „Hell House” („Powrót do Piekielnego Domu” Nancy A. Collins).

Zdecydowanym numerem jeden książki jest wspomniany „Wezwany” F. Paula Wilsona, nieco groteskowy, napisany z polotem, lekkim humorem oraz wyrazistym finałem. Na podium antologii z pewnością powinny się znaleźć także „Zdobycz” Joe R. Lansdale’a, w którym autor również nie szczędzi wyobraźni, zarzucając czytelnika konkretną dawką szaleństwa oraz introspektywny, naznaczony emocjami i refleksją „Pamiętnik Louise Carey” Thomasa F. Monteleone. Duet rodziny Kingów (Stephen King, Joe Hill), wypada zaskakująco przeciętnie w swym „Gazie do dechy”, a rwane tempo akcji nie pozwala dostatecznie się zagłębić w przedstawianej historii. Nieco zawodzi również Mick Garris w „Ja również jestem legendą” – mimo interesującego pomysłu wyjściowego, utwór należy do kategorii beznamiętnych. Na osobne wyróżnienie zasługuje „Powrót do Piekielnego Domu” Nancy A.Collins, po którego lekturze nabrałem autentycznej ochoty na oryginalną powieść Mathesona.

„Jest Legendą” aż kipi od fantastyki, nieskrępowanej wyobraźni, grozy, ludzkich dramatów, a nawet perwersji, będąc urzekającą propozycją dla wszystkich wielbicieli gatunkowego miszmaszu. Zupełnie jak cała twórczość Richarda Mathesona, któremu dedykowana jest antologia. Twórcy, których teksty zamieszkują „Jest Legendą” chyba wzięli sobie do serca maksymę Mathesona, mówiącą że „dobra historia to po prostu dobra historia”. A że znajdzie się tu również kilka przeciętnych utworów, nic to, bo i tak nie są w stanie zaburzyć przyzwoitego poziomu całego zbiorku.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ różnorodność tekstów
+ znane nazwiska
+ "Wezwany" F. Paula Wilsona
+ interesujące nawiązania do prozy Mathesona

Minusy:

- znajdzie się tu również kilka przeciętnych tekstów
- duet S. King, J. Hill nieco zawodzi

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -