Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CÓRKA ŁOWCY DEMONÓW

THE DEMONS TRAPPER’S DAUGHTER

CÓRKA ŁOWCY DEMONÓW

ocena:6
Autor:Jana Oliver
Tłumaczenie:Piotr Żyra
Wydanie oryginalne:2011
Wydanie polskie:2012
Wydawnictwo:Replika
Ilość stron:396
Autor recenzji:garboski
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Niedaleka przyszłość – rok 2018. Świat zmaga się nie tylko z kryzysem pogłębiającej się inflacji, globalnym ociepleniem, czy też stanem wojennym w Afganistanie. Głównym problemem jest codzienna ingerencja „diabelskiego nasienia”. W chaosie upadającej cywilizacji na żer wyruszają demony, które pragną przejąć władzę nad światem. Stawić im czoła mogą jedynie specjalnie przeszkoleni łowcy zrzeszeni w tajemniczej Gildii…

Książka opowiada historię młodziutkiej Riley, która niedawno rozpoczęła kurs szkoleniowy Łowców. Na domiar wszystkiego jej ojcem jest legendarny pogromca demonów, który zginął niedawno w niewyjaśnionych do końca okolicznościach. Dziewczyna postawiona w sytuacji bez wyjścia będzie musiała zmierzyć się nie tylko z armią okrutnych wysłanników piekła, ale również z czymś gorszym – wejściem w dorosłe i odpowiedzialne życie.

„Córkę Łowcy Demonów” można oceniać w dwóch różnych kategoriach. Po pierwsze jako książkę młodzieżową, po drugie jako horror. W tej pierwszej wypada całkiem nieźle. Oczywistym staje się tu porównanie do serii „Zmierzch”. Powieść Jany Oliver jest zdecydowanie mniej cukierkowa i o wiele bardziej mroczna. Pisarka zrezygnowała również z wampirycznego motywu i sięgnęła po elementy „Egzorcysty” a nawet „Wiedźmina”.
Jednak „Córka Łowcy Demonów” nadal pozostaje sztampową opowieścią dla nieco starszych dzieciaków. Dlatego też trudno mówić tutaj o literaturze grozy. Strachu, makabry i horroru tu niewiele, a wątki demoniczne tak naprawdę spadają na dalszy plan w zestawieniu z „nastoletnimi” problemami głównej bohaterki.

Książkę czyta się łatwo i przyjemnie, ale bardziej wymagający czytelnik może zawieść się jej schematycznością i trywialną tematyką, mając nieodparte wrażenie – „ale to już było?!”.
Autorka, korzystając z popkulturowych doświadczeń, stworzyła ciekawy obraz świata i powiedzmy „w miarę” klimatyczną alternatywną rzeczywistość niedalekiej przyszłości. Bohaterowie starają się być nielinearni, co jednak nie zawsze dobrze im wychodzi. Zatem w „Córce Łowcy Demonów” czytelnik zetknie się z porywającymi pojedynkami Łowców, z obrzydliwymi demonami, heroicznymi decyzjami i trudną do zaakceptowania miłością tytułowej bohaterki do jednego ze swoich kolegów po fachu. A ja się pytam – gdzie tu horror?

Ogólnie rzecz biorąc, „Córkę Łowcy Demonów” można zaklasyfikować jako „Harrego Pottera” dla zaawansowanych. Książka jest napisana wprawnie, na pewno wciąga, na pewno budzi namiastkę emocji i można przy niej spędzić przyjemnie czas. Ale jeśli, drogi czytelniku, szukasz literatury grozy, a nie młodzieżowego dreszczowca, to nie jest to pozycja dla Ciebie.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ zerwanie z konwencją wampiryzmu,
+ wciągający i żywy język,
+ ogólny klimat powieści.

Minusy:

- śladowa ilość grozy (to jest TYLKO dreszczowiec dla młodzieży),
- linearność i sztampowość fabuły,
- mało wyraziści bohaterowie,
- niby książka o demonach, a pojawia się ich zaledwie parę sztuk,
- i jeszcze jeden i jeszcze raz - ZA MAŁO GROZY!

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -