Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CLIVE BARKER'S HELLRAISER: PURSUIT OF THE FLESH

CLIVE BARKER'S HELLRAISER: PURSUIT OF THE FLESH

CLIVE BARKER'S HELLRAISER: PURSUIT OF THE FLESH

ocena:7
Autor:Clive Barker Christopher Monfette
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:2011
Wydanie polskie:0
Wydawnictwo:BOOM! Studios
Ilość stron:128
Autor recenzji:Maciej Nowotny
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

W latach 80-tych na ekranach zachodnich kin i we wtórnym obiegu w Polsce królowały takie postacie jak Michael Mayers, Jason Voorhees czy Freddy Krueger - monstra zacne, ale raczej nieskomplikowane w swoich motywacjach i działaniach. Wydany w 1987 roku "Hellraiser" Clive Barker'a wprowadził w tej materii nową jakość - zaprezentowani w filmie Cenobici prezentowali się unikalnie i równie unikalny był ich system wierzeń zasugerowany w pierwszym filmie i rozwinięty w części drugiej. Kolejne części serii nie spotkały się już z dużym uznaniem - pojawiły się części bazujące na schemacie klasycznego slashera, thrillera psychologicznego a nawet korzystające z popularnego schematu "found footage" - żadna z nich nie zdobyła takiego uznania jak dwa pierwsze odcinki eksplorujące wierzenia, świat i pochodzenie tajemniczych Cenobitów. Za ten stan rzeczy obwiniano przede wszystkim minimalne lub żadne zaangażowanie twórcy tego uniwersum, Clive'a Barker'a.

Z wielką radością przyjąłem wiadomość o powrocie twórcy do tego osieroconego dziecka, kiedy studio BOOM! ogłosiło, że we współpracy z Barkerem zamierza wydać serię komiksów kontynuującą opowieść o losach bohaterów dwóch pierwszych odsłon filmowej serii. Zapowiedzi towarzyszył darmowy teaser "At The Tolling Of A Bell" - ładnie narysowany, kilkustronicowy komiks przypominający podstawowe założenia "mitologii" Hellraisera. Ta graficzna nowelka nie jest powiązana z główną linią fabularną, w pierwszym tomie stanowi prolog. Właściwa opowieść pierwszego tomu (na który składają się pierwsze cztery zeszyty) zaczyna się na polach Nebraski - w podziemnym pomieszczeniu przywodzącym na myśl więzienie z filmu "Cela" budzi się kobieta. Przed sobą dostrzega znaną z filmów i powieści układankę. będącą kluczem otwierającym portal do domeny Cenobitów. Światło w celi zapala się. Dziewczyna podnosi tajemniczy przedmiot, który pod naciskiem jej palców układa się, otwierając międzywymiarowe przejście.

Jak wkrótce się dowiadujemy, piekielny arcykapłan - znany z filmowej serii Pinhead - znudził się pełnieniem posługi i pragnie wrócić do świata żywych w poszukiwaniu zbawienia. Piekło nie jest jednak gotowe rozstać się ze swoim wiernym sługą, jeśli ten nie przedstawi kandydata na swojego następcę. Tym czasem Kirsty Cotton po traumatycznych przeżyciach z dwóch pierwszych części filmu zgromadziła wokół siebie grupę osób, które podobnie jak ona wymknęły się Cenobitom. Wspólnie wypowiedzieli wojnę siłom piekła.
Pierwszym, co rzuca się w oczy czytelnikowi sięgającemu po "Pursuit of Flesh" jest fakt, że znajomość filmu wydaje się nieodzowna. Postacie zarówno ze świata ludzi jak demonów pojawiają się bez wprowadzenia i omawiają tematy, które mogą okazać się niezrozumiałe dla czytelników nie zaznajomionym z historią opowiedzianą w, jakby nie było, wiekowych już filmach. Z jednej strony stanowi to miły ukłon w stronę długoletnich fanów serii, z drugiej jednak może zniechęcić nowych czytelników.

Sama historia prezentuje się bardzo dobrze i jest prawdopodobnie jednym z najlepszych utworów osadzonych w świecie "Hellraisera". Postacie zwłaszcza ludzkie - mogą na początku wydać się nieco jednowymiarowe, jednak wraz z postępem fabuły i poznawaniem zdarzeń, które doprowadziły ich do miejsca, w którym ich spotykamy. Po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat odwiedzimy także świat Cenobitów i dowiemy się kilku nowych rzeczy na temat funkcjonowania ich społeczeństwa, ich wierzeń, rytuałów i hierarchii. Pojawia się kilka dziur fabularnych – jak na przykład niewyjaśnione wskrzeszenie oryginalnego trio Cenobitów towarzyszących znanych z oryginalnego filmu – ale nie są one szczególnie rażące i nie przeszkadzają w ogólnym odbiorze dzieła.
Graficznie komis prezentuje zadowalający poziom. Postacie są rozpoznawalne i – w przypadku tych, które poznaliśmy na ekranach – podobne do filmowych pierwowzorów. Nie każdemu przypadną zapewne do gustu nowe demony, odstające swoim wyglądem od znanych nam bladolicych, okaleczonych istot odzianych w skórzane szaty.

"Hellraiser: Pursuit of Flesh" to prawdziwa gratka dla każdego fana filmowych Cenobitów lub specyficznej twórczości Clive'a Barker'a – każdy, kto zalicza się do tej grupy może z czystym sumieniem dodać do oceny jedną lub dwie czaszki. Pozostałym miłośnikom horroru poleciłbym zacząć od filmów i nadgonić zaległości w pozostałych powieściach autora, aby w pełni docenić historię opowiedzianą w komiksie i móc docenić zawarte w nim smaczki i odniesienia.

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ Kontynuacja filmowej historii
+ Ciekawy dodatek do mitologii Barker'a
+ Ładna i czytelna oprawa graficzna

Minusy:

- Może być trudny w odbiorze dla osób nie znających kontekstu fabularnego
- Kilka drobnych dziur fabularnych
- W Polsce obecnie dostępny tylko w dystrybucji cyfrowej i w języku angielskim

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -