Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CARSKA MANIERKA

CARSKA MANIERKA

CARSKA MANIERKA

ocena:7
Autor:Andrzej Pilipiuk
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2013
Wydawnictwo:Fabryka Słów
Ilość stron:347
Autor recenzji:garboski
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Prawie spóźniony wszedł do pokoju lekarskiego. Młodziutka pielęgniarka Sara z uśmiechem podała mu czysty fartuch i błyszczący niklowany stetoskop. Źrenice lśniły jej jak gwiazdy, na policzkach miała rumieńce jakby sama cierpiała na zaawansowaną gruźlicę. Znowu się zakochała, bezbłędnie zidentyfikował objawy. Znowu nieszczęśliwie. Za dwa tygodnie będzie wypłakiwać oczy. Ale na miłość i głupotę nie ma lekarstwa… A może jest? Może miłość to też wirus? Przecież atakuje nagle, oszałamia na parę tygodni, a potem mija albo przechodzi w łagodniejsze stadium chroniczne. Zachichotał w duchu. Lekarstwo na miłość, to by było wyzwanie. Może nawet szczepionkę dałoby się opracować? Rodzice gimnazjalistów by mnie chyba ozłocili.

/fragment opowiadania "Śmierć pełna tajemnic"/

Andrzej Pilipiuk to już swoista marka na rynku księgarskim. Od wielu lat jego dzieła nie schodzą z listy polskich bestsellerów. Przez ten czas przekonał czytelnika do tego, że pieniądz wydany na jego książki to pieniądz dobrze zainwestowany. Jeśli chodzi o „Carską manierkę” to nic się w tym względzie nie zmieniło.
Carska manierka – najnowsze dziecko Pilipiuka – to zbiór ośmiu opowiadań, w których na pierwszy plan wysuwa się znane już alter ego autora – Robert Storm, młody i ambitny poszukiwacz antyków i historycznych artefaktów. Tym razem można poznać historię jego pierwszego zadania oraz kilku innych, niemniej interesujących okraszonych dreszczykiem emocji zaskakującej przygody. Prócz perypetii antykwariusza czytelnik wraca również do komunistycznej Rosji by po raz kolejny śledzić losy doktora Pawła Skórzewskiego, który chcąc ratować swojego krewniaka ląduje w samym środku sowieckiej Sowdepii, a później wzorem Indiany Jonesa uczestniczy w poszukiwaniach zaginionej Arki Przymierza.

Specjalnością Andrzeja Pilipiuka, jak każdego rasowego pisarza fantasy, jest tworzenie światów – alternatywnych rzeczywistości, które mniej lub bardziej ocierają się o swoisty realizm sytuacyjny. Pilipiuk to mistrz kreacji historycznej. Jego wizje potrafią być niebezpiecznie realistyczne. Wszystko w nich jest poukładane i ma nader logiczne wytłumaczenie. Pisarz bawi się konceptami, którymi ciska z rękawa na lewo i prawo. Jego wyobraźnia nie zna granic, co oczywiście cieszy czytelnika, bo nie da się tu nudzić. Oczywiście fan klasycznego horroru będzie kręcił nosem, bowiem u Pilipiuka groza to tylko przyprawa a nie główne danie. Niemniej w „Carskiej manierce” jest ona dobrze wyczuwalna, zwłaszcza w tych opowiadaniach, które stanowią pastisz detektywistycznego kryminału. Tajne stowarzyszenia, mroczne rytuały i historyczne artefakty, zmieniające losy świata to doskonała recepta na udany wieczór przy naprawdę wciągającej lekturze. Jedynym mankamentem tej prozy jest jej schematyczność i przewidywalność. Pilipiuk lubi korzystać z suspensowych elementów, jednak nierzadko czytelnik wie jak to się wszystko skończy. Na koniec warto pochwalić wizualną stronę książki. Wydawnictwo jak zwykle stanęło na wysokości zadania i nie zaserwowało ludziom bubla. Wydawniczy majstersztyk.

„Carska manierka”, pomimo schematyzmu, jest dobrym zbiorem opowiadań, który trzyma poziom. Teksty są równe, zarówno pod względem fabularnym jak i warsztatowym. Słowem u Pilipiuka bez większych zmian.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ mieszanina historii i alternatywnych rzeczywistości,
+ stylizacja na prozę detektywistyczną,
+ czarny pilipiukowski humor.

Minusy:

- niedosyt grozy,
- momentami bardzo schematyczna (z góry wiadomo, że wszystko się dobrze skończy).

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -