Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CZARNA WOŁGA. KRYMINALNA HISTORIA PRL

CZARNA WOŁGA. KRYMINALNA HISTORIA PRL

CZARNA WOŁGA. KRYMINALNA HISTORIA PRL

ocena:7
Autor:Przemysław Semczuk
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2013
Wydawnictwo:Znak
Ilość stron:399
Autor recenzji:Katarzyna Prędotka
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Miejskie legendy, nieodłączna część każdego miasta. Czasem bardziej, niekiedy mniej znane. Nie ważne jakiej wielkości będzie ich rozgłos, za każdym razem będą w świadomości ludzi. Przekazywane z dzielnicy do dzielnicy, snute w najmroczniejszych zakamarkach miasta. Ubarwiane, zmieniane, przekoloryzowane, ale za każdym razem z małym lub trochę większym ziarnkiem zawartym w nich prawdy.

12 spraw. Każda odkrywa nowe tajemnice, choć nie rzadko są również ze sobą powiązane. Wiele z tych historii było utajnionych ze względu na powiązania zamieszanych w nie osób, a także przez pobudki jakimi kierowali się przestępcy, co nie raz rysuje na twarzy czytelnika zdziwienie. W niektórych historiach powody przestępstwa były błahe. Jednak nie można było tego ujawnić, gdyż oficjalna wersja była już w eterze, a władza nie mogła wyjść na niedoinformowaną i wystrychniętą na dudka.

W książce najważniejszy jest sposób opisywania przytoczonych spaw, a także forma zapisu rozdziałów. Każda część jest poprzedzona wprowadzeniem. Część składowa opisu poszczególnych spraw to oprócz krótkiego prologu, także pod rozdziały. Dzięki tej formie czytelnik nie jest znużony i ma klarowny obraz opisywanego zdarzenia. Język Przemysława Semczuka (autor książki) jest lekki i płynny. Książkę czyta się jak 12 dobrych kryminalnych opowiadań. Po skończeniu lektury, na końcu książki znajdziemy rejestr zbrodni. Indeks pomoże uporządkować przedstawione sprawy, gdyż w książce nie są one poruszane chronologiczne, a wiele z nich działo się w tym samym czasie – dekadzie lub roku.

Każda historia jest rzetelnie opisana. Czytelnik dowiaduje się jak działania w tej sprawie były egzekwowane i czy było słychać jej echa w latach współczesnych. Niekiedy parę dekad po zapadnięciu wyroku, lub też umorzeniu sprawy. Lektura przybliża również mechanizmy, jakie stosowane były w struktury komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Oczywiście na tyle na ile pozwalały udostępnione autorowi materiały.

Wiele z przedstawionych spraw, postaci, są zakorzenione w świadomości społeczeństwa, jednak większość osób nie zna ich dokładnych szczegółów, losów. Przykładem może być Wampir z Zagłębia. Poza tym, wiele ze zbrodni jest dopiero odkrywanych dla czytelników nawet tych ze starszego pokolenia. Powodem takiego stanu rzeczy były decyzje władz, które blokowały informacje o wielu z przedstawionych zbrodniach, aby te nie dotarły do świadomości społeczeństwa.

Jedną z ciekawszych historii jest współpraca polskich śledczych z amerykańskim profilerem doktorem Jamesem A. Brusselem. Był on włączony do śledztwa dotyczącego Zdzisława Marchwickiego (Wampir z Zagłębia). Stworzył on profil zabójcy kobiet, jednak został on pominięty, jak i udział Amerykanina w polskim śledztwie. Natomiast w oficjalnym raporcie zaznaczono, że w toku śledztwa zapoznano się z osobą doktora Brussela i sprawy seryjnego mordercy Alberta de Salvo – dusiciela z Bostonu, w którego schwytaniu pomagał doktor Brussel.

To właśnie fakty stanowiły fundamenty na których tworzyły się i nadal tworzą się miejskie legendy - duch każdego miasta. Dlatego tym trudniej uwierzyć, że wszystkie przedstawione historie są prawdziwe. Te miejskie legendy - większość z nich weszła do kultury masowej, w której została uwieczniona, na filmach, w słowach piosenki, czy jako rodzaj stracha na małe i te trochę większe dzieci. Książka jak najbardziej do nabycia i wnikliwej lektury. A ile legendy w samej historii każdy czytelnik oceni sam.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ ciekawa historia
+ bardzo konkretnie opisane sytuacje
+ ciekawe historie

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -