Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CZAROWNICE Z WOLFENSTEINU: WSTĘGA I KAMIEŃ

Czarownice z Wolfensteinu: Wstęga i kamień

CZAROWNICE Z WOLFENSTEINU: WSTĘGA I KAMIEŃ

ocena:8
Autor:Julia Bernard
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Videograf
Ilość stron:286
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Pierwszy tom cyklu o „Czarownicach z Wolfensteinu” przynosił intrygującą historię rodu Hohenstauf, prezentujący dramatyczną walkę trzypokoleniowej rodziny kobiet z Triumwiratem słowiańskich bogów, ale i całej plejady mrocznych, nadprzyrodzonych istot. Na pierwszy plan wysuwały się wątki obyczajowe i one w moim mniemaniu wychodziły autorce najlepiej. Bardzo zaskoczył mnie ponury finał powieści, dlatego z ciekawością wypatrywałem tomu drugiego. Tym razem nie ociągałem się z lekturą i od razu zabrałem się za czytanie dalszych losów osieroconej i wygnanej z Nawii Amelii. Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu wciągnąłem się od pierwszych stron, ale jakże bardzo się zdziwiłem, gdy kilka godzin później zobaczyłem stronę ostatnią. Wszystko co przeszkadzało mi w poprzedniczce, pewne uproszczenia i naiwności, ustąpiły miejsca wartkiej akcji i brutalnemu życiu, które wciągnęło niebezpiecznie główną bohaterkę. Efekt jest prosty – część druga jest dużo lepsza od tomu pierwszego.

Finał poprzedniczki był mocny i zaskakujący. Amelia straciła ukochaną matkę i babkę, co więcej została wygnana przez Peruna z Nawii, podczas gdy jej ukochany wilkołak Diego został zmuszony do służby perfidnemu i podstępnemu bogu. Dziewczyna ucieka do niewielkiego domu w Dolomitach, gdzie kiedyś spędzała z matką każdą zimę. Tutaj poznaje Iana Hamisha Davidsona, ekscentrycznego właściciela baru, w którym spotykają się magiczne istoty. Zagubiona i zrezygnowana Amelia rzuca się wir szalonego życia i zabawy, zatracając się zupełnie. Już samo to może być zarzewiem poważnych problemów, tymczasem jednak Perun ma wobec dziewczyny kolejne plany, bowiem Triumwirat wciąż ma ją na widoku, a przecież najłatwiej dotrzeć do Amelii poprzez zakochanego Diega. Jeśli dorzucić do tego mroczny sekret Iana i związane z nim zagrożenie, okaże się, że wcześniejsze kłopoty Amelii były tylko niewinną igraszką.

Bardzo podoba mnie się przemiana, jaka zaszła w głównej bohaterce. Nie dlatego, żeby dzięki temu stała się przyjemna i sympatyczna. Szczerze mówiąc z zagubionej i zbuntowanej gówniary zmieniła się w naprawdę irytującą dziewczynę, która nie ma nic do stracenia, a liczy się dla niej tylko ostra zabawa, najlepiej zakrapiana alkoholem lub podrasowana innymi, magicznymi specyfikami. Chodzi o to, że owa przemiana jest bardzo prawdopodobna i czyni tę postać osobą z krwi i kości. Szczególnie uwypukla się to w relacjach z Diegiem, bowiem związek tej pary został wystawiony na ciężką próbę. Dochodzi do tego barwna, dekadencka menażeria przesiadująca w barze u Iwana, która nie szczędzi sobie wymyślnych rozrywek, przypominając tym dzisiejszych rozkapryszonych studencików, jednocześnie uwypuklając przy tym czarny humor, od którego wprost kipią barowe sekwencje. Inna sprawa, że gdy trzeba (a trzeba) zjednoczyć się w walce, bohaterowie potrafią się opamiętać. Za wszystko jednak trzeba płacić i Amelia również będzie musiała ponieść konsekwencje swojej głupoty i bezmyślnego zatracenia w życiu na krawędzi. Triumwirat nie śpi, a Perun w tej części okazuje się już być prawdziwie wrednym skurczybykiem, który jak zwykle próbuje okpić każdego. A Weles i Rod nie zamierzają mu tej sprawy ułatwić i chcą ugrać coś dla siebie. Wartka akcja, barwni i żywi bohaterowie wiodą do finału, który znów zaskakuje, a ja z niecierpliwością wyglądam trzeciego tomu trylogii.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ zdecydowanie lepsza od poprzedniczki
+ wartka akcja
+ postacie z krwi i kości
+ sprawnie poprowadzona intryga
+ finał

Minusy:

- mniejsza dawka obyczajowości może przeszkadzać miłośniczkom tomu pierwszego

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -