Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CIEMNOŚĆ

The Dark

CIEMNOŚĆ

ocena:9
Autor:James Herbert
Tłumaczenie:Małgorzata Cendrowska
Wydanie oryginalne:1980
Wydanie polskie:1992
Wydawnictwo:Amber
Ilość stron:415
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:6.5
Głosów:20
Inne oceny redakcji:

"- Ale na zewnątrz nic nie ma. Nic się nie rusza, z wyjątkiem.. - Co tam jest ? Jessico, powiedz mi co się dzieje ? - Cienie, ojcze. Cienie zbliżają się do domu. - Teraz światła ledwo się żarzą. Jakaś.. ciemność.. przypełza. Jest tylko parę stóp od okien. Cały czas się porusza..."

Gdy dzień chyli się ku końcowi i ziemia tonie w ciemnościach, potrafimy dostrzec wszelkie niezwykłości otoczenia. Noc ma w sobie coś, co wpływa na naszą wyobraźnie, odczuwamy niebezpieczeństwo i zagrożenie. Mrok oddziałuje na nasze zmysły, wzmaga przerażenie oraz podsyca nastrój wewnętrznego niepokoju. Ciemność uwalnia nasz umysł, zasiedlają się w nim niezwykłe wyobrażenia, wtedy wiele rzeczy postrzegamy inaczej.. Każdy z nas obawia się ciemności, gdyż nikt do końca nie wie co kryje w sobie jej potęga..

Willow Road - cicha, spokojna okolica stała się siedliskiem zła. A wszystko za sprawą tragicznych wydarzeń, mających miejsce w nawiedzonym domu parę lat wcześniej. Dokonywane tam rzeczy budziły obrzydzenie, dom został wykorzystany do nadnaturalnych praktyk, które stały się przyczyną szaleństwa mieszkańców tej okolicy. Bishop, badacz zjawisk paranormalnych, zainteresowany incydentami ostatnich nocy postanowił wznowić dochodzenie w sprawie magicznego domu. Miejsce to czerpało siłę z energii psychicznej ludzkich ciał - "złowrogi, skradający się mrok pozbawiony kształtu, ale pełen niewidzialnej energii, rozszerzający się duch, egzystujący tylko w innych duchach, coś niematerialnego, co wchłania ludzkie umysły wdzierając się do nich i poszukując ukrytych, stłumionych popędów, które się tam zrodziły.(...) Była tajemniczą skazą na nocy." - ich umysły zostały zarażone przez ciemność. Każdej nocy powiększała się liczba ludzi, którzy ulegli wpływowi niszczycielskiej mocy. Ludzie ci zatracili wszelkie ludzkie instynkty, zdolni byli do okrutnych czynów, stali się szaleńcami, pozbawieni życia błąkali się bezradnie. Ich sprzymierzeńcem była noc, wtedy to żerująca na nich energia wydobywała z nich zło potęgujące siłę ciemności. Im więcej istnień pochłaniała, tym stawała się silniejsza.. A im większą miała moc, tym bardziej mściła się na ludziach, którzy próbowali zniszczyć jej siły.


Po raz kolejny przekonałam się, jak bardzo James Herbert jest autorem przez wielu niedocenianym. Nikt nie potrafi w tak prosty sposób i tak przystępnym językiem ukazać nam niezwykłość procesów zachodzących w ludzkiej psychice. Wprowadza nas w tajemną atmosferę, trzyma w napięciu i zagłębia się w ludzkich wnętrzach budząc emocje. "Ciemność" jest z pewnością jedną z lepszych książek w dorobku tego autora. To, co ukazuje jest fenomenalne, wprawia nas w stan napięcia i paraliżuje nasz umysł. Sprawia, że człowiek wchodzi w inny stan świadomości. Nie pozwala się oderwać od lektury. Wykorzystuje nasze lęki i obawy, efektownie prezentuje najciemniejsze strony ludzkiej psychiki. Opisy są pełne okrucieństwa i brutalności, wyzwalają w nas strach, pozwalają się wtopić w ten niesamowity klimat i wywierają niesamowite wrażenia.

Chcesz poznać dobre książki - odwiedź nakanapie.pl

Książkę kupisz TUTAJ
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ napięcie, groza, przerażenie
+ wdziera się w głąb umysłu
+ wiele ciekawych akcji
+ drastyczne opisy

Minusy:

- niektóre fragmenty wyraźnie pisane "na siłę"

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -