Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Opowieści niesamowite i fantastyczne

PRZYSZŁA NA SARNATH ZAGŁADA

Opowieści niesamowite i fantastyczne

ocena:10
Autor:Howard P. Lovecraft
Tłumaczenie:Maciej Płaza
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2016
Wydawnictwo:Vesper
Ilość stron:622
Autor recenzji:Łukasz Radecki (Shadock)
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Nikomu nie trzeba przypominać znakomitego zbioru opowiadań „Zgroza w Dunwich i inne opowiadania”, który w 2012 po prostu wstrząsnął nie tylko miłośnikami H.P. Lovecrafta, ale i znawcom literatury grozy w ogóle. Oto bowiem dzięki wydawnictwu Vesper, a szczególnie za sprawą fenomenalnego tłumacza Macieja Płazy okazało się, jak perfidnie i brutalnie do tej pory twórczość Samotnika z Providence była okaleczana. Nic więc dziwnego, że kwestią czasu było wydanie kolejnego zbioru. I choć wspomniana „Zgroza...” to swoiste „the best of” Lovecrafta, nie znaczy, że do „Przyszła na Sarnath zagłada” słabe i nie warte uwagi.

Omawiany zbiór ma dla mnie wartość sentymentalną i zaznaczę to od razu na wstępie. Historia bowiem zatoczyła koło. Jedenaście lat temu na łamach tego serwisu recenzowałem trzy zbiory opowiadań Lovecrafta. Zarówno moje recenzje, jak i omawiane zbiorki nie były doskonałe, ale wydane w serii Kameleon przez Zysk i S-ka stanowiły jedyną wówczas możliwość zapoznania się z mniej znanymi i popularnymi utworami Mistrza Grozy i Weird-Fiction (wejście w posiadanie zbiorów z wydawnictwa SR już wtedy graniczyło z cudem). Tym samym sczytywałem owe zbiorki do cna, studiowałem je, inspirowałem się nimi i zachwycałem. Dziś natomiast trzymam w rękach dzieło, które przenicowuje wszystkie znane stamtąd utwory i rzuca całkowicie nowe światło nawet na tak znane teksty jak „Reanimator” - tu jako „Reanimator – Herbert West”. Jest to oczywiście znów ogromna zasługa Macieja Płazy, który po raz kolejny udowodnił jak wiele znaczy tłumaczenie, znajomość swojego fachu i pasja do wykonywanego zawodu. Tak jak w poprzedniej propozycji wydawnictwa Vesper tłumacz nadał nowego blasku najjaśniejszym diamentom w dorobku Lovecrafta, tak tutaj pokazuje, co znaczy wysmakowanie i fenomenalna znajomość języka. Również ojczystego.

W skład zbioru weszły dwadzieścia trzy opowiadania. Zarówno te bardziej klasyczne dla autora („Zeznanie Randolpha Cartera”, „Zgroza w Red Hook”, „Coś na progu”, „Zimno”), jak i bardziej poetyckie, oniryczne wręcz („Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka”, „Srebrny klucz”). Są tu utwory prawdziwie makabryczne („Reanimator – Herbert West”, „Model Pickmana”), jak i pełne klasycznej (dosłownie!) grozy („Opuszczony dom”, „Grobowiec”). Trafiły tu wreszcie też utwory często niedoceniane, jak „Pod piramidami”, „Rycina w starym domu”, czy „Księżycowe moczary”, a przecież wszystkie one składają się na obraz geniuszu Samotnika z Providence, który nota bene, wcale samotnikiem nie był. Szczęśliwie wydawnictwo Vesper wytrąca ostatecznie broń z ręki wszystkim, którzy chcieliby umniejszyć dorobkowi Lovecrafta.

I choć wydawać by się mogło, że owo wydanie odsłoniło już wszystkie atuty, koniecznym jest wspomnienie o dwóch tekstach, które zamykają zbiór. Pierwszy z nich, „Nadprzyrodzona groza w literaturze” to wreszcie dokładnie przetłumaczony, kompletny i nieokrojony esej, dodatkowo obszernie opracowany bibliograficznie przez tłumacza. Na koniec zaś otrzymujemy posłowie Macieja Płazy, w którym rzuca on ciekawe i oryginalne tropy interpretacyjne twórczości Lovecrafta. Oba te teksty bronią się samodzielnie, w zestawieniu z resztą opowiadań czynią ten zbiór dopełnieniem „Zgrozy w Dunwich”. To dwa zbiory, które każdy miłośnik literatury grozy mieć musi.

Na koniec jeszcze dwa słowa o oprawie graficznej. Znów otrzymujemy zbiór w dwóch formach (twarda i miękka oprawa), tym razem jednak kultowego Johna Coultharta zastąpił Polak – pisarz zresztą – Krzysztof Wroński. I zrobił to nie tylko stylowo i oryginalnie, ale rzekłbym nawet, doskonalej niż wcześniejsi twórcy. Zresztą – spójrzcie tylko na mapę krainy snów...
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ wszystko, to kolejne arcydzieło Lovecrafta, Macieja Płazy i wydawnictwa Vesper

Minusy:

- nie ma

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -