Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FINAL DESTINATION

FINAL DESTINATION

Oszukać Przeznaczenie

Rok prod.:2000
Reżyser:James Wong
Kraj prod.:
Obsada:Devon Sawa, Ali Larter, Kerr Smith, Tony Todd, Kristen Cloke, Seann William Scott
Autor recenzji:
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:6.28
Głosów:100
Inne oceny redakcji:
Krzysztof Gonerski - 7
BartX - 8
Sabbath - 7
Skaraś - 7

- Hasła reklamowe: „Większość ludzi miewa sny. Dla Alexa to rzeczywistość.”, „Staw czoła swym najgłębszym obawom... Zanim one stawią czoła tobie.”, „Żadnych przypadków. Żadnych zbiegów okoliczności. Żadnej ucieczki. Nie oszukasz śmierci.”, „Śmierć nie przyjmuje NIE jako odpowiedź”, „Czy możesz oszukać śmierć?”, „Śmierć nadchodzi.”, „Widzimy się niedługo.”, „Następny jesteś ty...”, „Jesteś gotów rozegrać grę z Ponurym Żniwiarzem?”.

- Większość postaci w filmie jest nazwanych od reżyserów bądź gwiazd czarno białych horrorów. Np. Chaney (Lon Chaney - znany aktor), Waggner (George Waggner - reżyser), Browning (reżyser "Draculi" Tod Browning), Larry Murnau (F. W. Murnau - reżyser Nosferatu, eine Symphonie des Grauens), Schreck (Max Schreck - występował w "Nosferatu"), Valerie Lewton (Val Lewton - producent kilku sławnych horrorów) i Billy Hitchcock od Alfreda Hitchcoka.

- Kobieta na lotnisku mówi Alexowi, że samolot odlatuje o 9:25, co jest również jego datą urodzin (25 września). Gdy wchodzi do samolotu siada na miejscu I (co jest 9 literą alfabetu) w rzędzie 25.

- Większość materiałów filmowych w wiadomościach są wiadomościami z lipca 1996 roku, kiedy to doszło to eksplozji i rozbicia się samolotu na wybrzeżu Nowego Jorku.

- Oprócz materiału filmowego Final Destination zapożyczył jeszcze kilka motywów z wypadku z 17go lipca 1996 roku. Samolot również przewoził dzieci z liceum należące do francuskiego klubu. Samolot eksplodował z niewyjaśnionych przyczyn. Najpiere zakładano wybuch bomby, później kontakt z rakietą. Ostatecznie tak jak w filmie powodem katastrofy była usterka techniczna (wybuch centralnego zbiornika paliwa). Śledztwo nadal nie jest zakończone.

- Kiedy studenci wchodzą na pokład samolotu, Alex widzi bagaż w kartką o numerze 666.

- Podczas napisów początkowych wszystkie śmierci w filmie były zapowiedziane. Jest tam wisząca lalka, gilotyna i obrazek w nożem w czyjejś klatce piersiowej.

- Numer 180 występujący w filmie jest odniesieniem do pierwotnego tytułu "Lot 180". New Line zdecydowało się na zmianę tytułu, by ten nie przypominał takich filmów jak Air Force One czy Con Air.

- Muzyka w filmie była skomponowana przez Johna Denvera - muzyka, który zginął w katastrofie samolotowej.

- Historia początkowo była napisana jako telewizyjny odcinek "The X-files".

- Zewnątrz domu pani Lewton zostało zbudowane w 5 dni. Mieszkańcy Vancouver nie chcieli, by filmowcy go wysadzali, bo twierdzili, że to ładny dom.

- Scenę, w której zegarek Alexa zmienia godzinę z 1:00 na 180 kręcono 5 dni, by wyszła dobrze.

- Chata Clearsa była również chatą w "Lake Placid" (1997 rok).

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO