Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FINAL DESTINATION 4

FINAL DESTINATION 4

Oszukać przeznaczenie 4

Rok prod.:2009
Reżyser:David R. Ellis
Kraj prod.:
Obsada:Bobby Campo, Shantel Van Santen, Nick Zano, Haley Webb, Mykelti Williamson, Krista Allen
Autor recenzji:
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:4.73
Głosów:11
Inne oceny redakcji:

- Film kręcono w USA: w Harahan (Luizjana), na torze wyścigowym w Mobile (Alabama), w Nowym Orleanie (Luizjana) oraz w Orlando (Floryda).

- „Oszukać przeznaczenie 4” to pierwszy film z serii, który nie był kręcony w Kanadzie.

- Sceny wyświetlane w trakcie początkowych napisów odtwarzają najlepsze sceny śmierci z wszystkich wcześniejszych trzech części serii. Są one zaprezentowane w postaci zdjęć rentgenowskich w technice 3 D.

- Kiedy Nick (Bobby Campo) jedzie samochodem, zatrzymuje się przy znaku, który wywołuje u niego przeczucie śmierci kolejnej osoby. Znakiem tym jest Clear Rivers Water (z ang. czyste wody rzeki). Clear Rivers (Ali Larter) była centralną postacią w "Oszukać przeznaczenie" i "Oszukać przeznaczenie 2", dwóch pierwszych częściach serii.

- Film, o którym mowa w „Oszukać przeznaczenie 4” – „Love Lies Dying”, to tak naprawdę „Długi pocałunek na dobranoc” Renny'ego Harlina. Pokazana w nim eksplozja stanowi punkt kulminacyjny filmu. Z kolei wielokrotnie pojawiający się motyw muzyczny to „The Strangers are Tuning" Trevora Jonesa. Został on zapożyczony z filmu Alexa Proyasa „Mroczne miasto”. Oba wymienione filmy są produkcjami wytwórni New Line Cinema, która wyprodukowała wszystkie filmy z serii „Oszukać przeznaczenie”.

Fikcyjna firma - Bill Wall Leather - jest eksponowana w większości filmów Davida R. Ellisa. W „Oszukać przeznaczenie 2” Evan Lewis (David Paetkau) nosi koszulkę z logo tej firmy, tak samo jak Chad (Eric Christian Olsen) w „Komórce”. Natomiast w „Oszukać przeznaczenie 4”, samochód wyścigowy, który przyczynia się do spowodowania wypadku, jest sponsorowany przez tę firmę.

- Seria filmów "Oszukać przeznaczenie" rozpoczęła się od katastrofy samolotu, gdy lot 180 eksplodował zaraz po starcie. Od tamtego momentu liczba 180 pojawia się symbolicznie w kolejnych częściach. W „Oszukać przeznaczenie 2” tak oznakowana jest droga, na której dochodzi do karambolu. W „Oszukać przeznaczenie 3” 180 to numer pociągu na końcu filmu. W „Oszukać przeznaczenie 4” na torze wyścigowym przyszłe ofiary siedzą w sektorze 180, na co wskazuje tablica za ich plecami oraz zdjęcia z kamery. Zaś autobus w finałowej scenie jest wyraźnie oznakowany numerem 180 na dachu.

- Wszyscy główni bohaterowie, mają nazwiska reżyserów horrorów: Dan O'Bannon, Sean S. Cunningham, Andy Milligan i Jim Wynorski.

- Zdjęcia do filmu trwały od 3 marca do 31 maja 2008 roku.

- Jest to pierwsza część, która będzie zawierała sceny seksu.

- Zawiera 11 scen śmierci, najwięcej z całej serii filmów.

- Jest to pierwszy film w serii, do którego muzyki nie skomponowała Shirley Walker, która zmarła w 2006 roku.

- Tor wyścigowy, na którym dochodzi do katastrofy nazywa się McKinley. Tak samo na nazwisko miał jeden z bohaterów trzeciej części.

źródło: www.filmweb.pl

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD