Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEARLESS VAMPIRE KILLERS, THE

FEARLESS VAMPIRE KILLERS, THE

Nieustraszeni Pogromcy Wampirów

Rok prod.:1967
Reżyser:Roman Polański
Kraj prod.:
Obsada:Jack MacGowran, Roman Polański, Sharon Tate
Autor recenzji:
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.91
Głosów:43
Inne oceny redakcji:
Kinson - 8
Carmilla - 7
Skaraś - 8

- Hasło reklamowe: „Kto powiedział, że śmiech to nie domena wampirów?”.

- Portret na ścianie w sypialni Alfreda w zamku Hrabiego von Kroloka przedstawia Richarda III, króla Anglii w latach 1483-1485.

- Malowidła ścienne w hali Hrabiego Kroloka przedstawiają motywy „Triumfu Śmierci” (1562) Petera Brueghela Starszego.

- Pośród portretów w zamku znajduje się obraz ohydnej, starej kobiety zainspirowany malowidłem Leonarda da Vinci, które od 18 wieku często jest łączone z osobą Margarete Maultasch, hrabiny Tyrolu (1318-1369).

- Wersja filmu przeznaczona na rynek amerykański i kanadyjski została przemontowana przez producenta Martina Ranshofa i znacznie różniła się od wersji reżyserskiej. Hollywoodzki producent zdubbingował wszystkie głosy, pozmieniał niektóre fragmenty muzyki Krzysztofa Komedy, skrócił film o dwadzieścia minut i zmienił pierwotny tytuł -"Bal wampirów' na "Nieustraszeni pogromcy wampirów, czyli przepraszam, ale pańskie zęby tkwią w mojej szyi".

- Zdjęcia plenerowe kręcono we włoskich Dolomitach, w dolinie Valgardena, w pobliżu ośrodka sportów zimowych Ortisei.

- W kontrakcie reżyserskim Polańskiego widniała klauzula zabraniając reżyserowi jazdy na nartach. Polski twórca nagminnie łamał ten zakaz i brał osobisty udział we wszystkich scenach narciarskich.

- Producent Martin Ransohoff odkrył Sharon Tate na planie "Beverly Hillbillies" i nalegał aby Polański obsadził ją w miejsce Jill St. John, ówczesnej przyjaciółki reżysera.

- Postać garbatego sługi hrabiego von Krollocka, Kukola, grał Terry Downes, bokser, eks-mistrz świata w wadze półciężkiej.

- Rude włosy Sharon Tate w filmie to peruka. W rzeczywistości aktorka miała blond popielaty kolor włosów.

- Jedną z najtrudniejszych scen w realizacji okazała się ta, w której Kukol usiłuje odciąć drogę bohaterom uciekającym z zamku hrabiego po ośnieżonych stokach. Hans Moellinger, kaskader dublujący Terryego Downesa, miał wskoczyć do trumny i ruszyć szusem, by przeciąć drogę ucieczki zbiegom. Do trumny zamontowano płozy i kiedy dubler zjeżdżał nią w dół, reżyser i operator gnali zanim na saniach zaprzężonych w konie� Odpowiedni efekt osiągnięto dopiero za czwartym dublem, gdy Hans Moellinger dosłownie musnął dyszel sań cudem unikając końskich kopyt

- Jeden ze współproducentów filmu, Ben Kadish, zaniepokojony sceną, w której Sharon Tate ukazuje się naga w kąpieli, napisał do Polańskiego notkę: Było by z mojej strony nieuczciwe, gdybym nie zwrócił Pańskiej uwagi na fakt, że w owej scenie Sharon Tate wydaje się mieć malutki wąsik. Prawdopodobnie będzie chciał Pan powtórzyć to ujęcie". Zirytowany reżyser odpowiedział producentowi: " Pański niepokój jeszcze wzrośnie, kiedy dowie się Pan, że w dodatku urósł jej kutas"

- Inną notatkę wskazującą na sceny i ujęcia, które ze względu na swoją "niestosowność" zaleca się zmienić lub usunąć, reżyser otrzymał od szefów wytwórni MGM po zapoznaniu się przez nich ze scenopisem filmu. W notce tej znalazły się między innym takie zalecenia: "Prosimy unikać zbliżeń dekoltu aktorki", "Scena kąpieli ma odbyć się szybko i bez eksponowania nagości", "Trzeba stonować dwuznaczności występujące w dialogu. W tym przypadku prosimy o usunięcie zwrotu a może by tak szybki numerek?", "Prosimy usunąć okrzyk "Jezus!" itp., itp.

- W czołówce oryginalnej wersji filmu pojawia się napis informujący, iż protezy wampirów robił dr Ludvig von Karankheirt, którego nazwisko znaczy po niemiecku "choroba".

- Magda, służąca w karczmie Żyda Shagala, nuci przy pracy melodię Stanisława Moniuszki "Prząśniczka".

- Polska premiera "Nieustraszonych pogromców wampirów" miała miejsce dopiero dwadzieścia dwa lata po premierze zagranicznej, 2 października 1987r.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO