Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FRIDAY THE 13TH

FRIDAY THE 13TH

Piątek Trzynastego

Rok prod.:1980
Reżyser:Sean Cunningham
Kraj prod.:
Obsada:Adrienne King, Harry Crosby, Betsy Palmer, Kevin Bacon
Autor recenzji:
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7.49
Głosów:251
Inne oceny redakcji:
Goły - 10
Ptaku - 10
GrzEGOrz - 10
Mr Filth - 9
Drachu - 9
Sabbath - 7
Flaco - 7
Kinson - 6
Piotr Sawicki - 5
Krzysztof Gonerski - 7
Ash J. Williams - 9

- Adrienne King otrzymała rolę Alice dopiero po tym jak producentom nie udało się namówić Sally Field, żeby zagrała tą rolę.

- Charakteryzator Tom Savini przez pierwsze tygodnie wyświetlania filmu przychodził jedynie na końcowe ujęcie z Jasonem, gdyż był ciekawy zaskoczenia widzów.

- Steve Christy (grany przez Petera Bouwera) otrzymał takie właśnie imię, gdyż tak samo nazywał się producent filmu, Steve Miner.

- W scenie w której Bill ma wbitą strzałę w oko, można zauważyć że to oko mruga, z powodu tego, że sztuczne oko nałożone przez Toma Saviniego, uciskało i paliło prawdziwe oko aktora.

- Początkowo rolę Pameli Voorhees miała zgrać Estelle Parsons.

- Betsy Palmer zagrała w filmie jedynie tylko dlatego że potrzebowała pieniędzy na spłatę samochodu. Nie spodziewała się takiego sukcesu filmu

- Scena w której Jason atakuje Alice była kręcona trzy razy: we wrześniu, październiku, oraz listopadzie, kiedy temperatura wynosiła na zewnątrz 28 stopni.

- Sean S.Cummingham powiedział, że poszukiwał takich nastolatków do filmu, jakich możnaby zobaczyć w reklamie Pepsi.

- Tom Savini pojawia się również w tym filmie - jako ciało wyrzucone przez okno.

- Reżyser filmu Sean Cunningham poświęcił na jego realizację wszystkie swoje oszczędności. Jak sam wspomina - nie wie, co by zrobił, gdyby film okazał się klapą.

- Victor Miller, scenarzysta, nie obejrzał kolejnych części serii, gdyż nie spodobał mu się pomysł, że Jason stał się niezniszczalnym mordercą.

- Cummingham, spytany jak planował zaskakiwać widzów, odpowiedział : "To tak jakbym opowiadał dowcip, wszyscy wiedzą, że musi być pointa, jednak nikt nie wie kiedy ma nastąpić. Tak samo jest z elementem zaskoczenia".

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD