Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Egzorcysta

Egzorcysta

EXORCIST,THE

Reżyser:William FriedkinRok prod.:1973

Dystrybutor:Warner Bros
Obraz:16:9, 1.85:1
Dźwięk: 5.1 Dolby Digital (angielski, niemiecki)
2.0 Dolby Stereo Surround (angielski)
Napisy: polskie, angielskie, niemieckie, włoskie, szwedzkie, francuskie, norweskie, duńskie, fińskie, czeskie
Dodatki:Zwiastun filmowy
Komentarz reżysera Williama Friedkina
Spoty telewizyjne i radiowe
Obsada
Nagrody
Uwagi:
Ocena użytkowników:--

Leży przede mną na biurku płyta DVD z filmem, który dla mnie jest arcydziełem. Płyta z filmem, który mam wrażenie straszył mnie od zawsze i który oglądałem dziesiątki razy, za każdym razem odkrywając coś nowego dla siebie. Dziś przyszło mi ocenić czy wydanie DVD dorównuje obrazowi, który zawiera. Trudne to zadanie.

Kiedy "Egzorcysta" trafiał do kin świat obiegło wiele legend dotyczących tajemniczych wypadków po projekcji filmu. Ludzie mieli mdleć, uciekać przerażeni z kina, wymiotować. W roku 1973 widownia nie była jeszcze tak zmanierowana komputerowymi efektami specjalnymi, budżetami filmów liczonymi w setkach milionów dolarów. Proste środki wyrazu były najlepsze i docierały do widza niesamowicie realnie. Dziś niestety kino musi na siłę poszukiwać nowych sposobów zaskoczenia widza, przykucia jego uwagi. Niestety ponieważ wiele filmów z tamtego okresu świetnych skądinąd ginie dziś w natłoku cyfrowego chłamu. Na szczęście takie dzieła jak Egzorcysta świetnie wytrzymują próbę czasu.

Wydanie, które próbuję Wam przybliżyć to wydana przez Warner Bros edycja specjalna przygotowana specjalnie z okazji 25-lecia filmu. Odnowiony dźwięk i obraz sprawiają, że film nabrał rumieńców i z przyjemnością ogląda się go na sprzęcie dobrej klasy, ale nie to jest w tym wydaniu najważniejsze. Twórcy zdecydowali się bowiem pokazać nam wersję nieocenzurowaną trwającą 127 minut (o 11 więcej niż wersja kinowa). Możemy podziwiać więc rozbudowaną scenę diagnozy szpitalnej Regan, wydłużoną scenę egzorcyzmów, w której ojciec Merrin poddaje się zwątpieniu no i nader wszystko scenę, w której Regan zbiega tyłem po schodach. To naprawdę robi wrażenie!

Dźwięk przedstawiono nam w standardzie 5.1 Dolby Digital i trzeba przyznać że studio wykonało świetnie swoją robotę. Ścieżka dźwiękowa wypada bardzo naturalnie nie ma w niej charakterystycznych dla remasteringu przydźwięków i gubienia się pomiędzy głośnikami ścieżek. Tu wszystko jest jasne i klarowne. Szkoda tylko, że wydany w Polsce film nie posiada polskiej ścieżki dźwiękowej. Wydawca skazuje nas na napisy w naszym języku. Co gorsza materiały dodatkowe zawarte na płycie nie zostały w ogóle spolszczone - to duży minus dla Warner Polska. Dzięki odnowionemu obrazowi łatwiej jest wychwycić wszystkie smaczki filmu dostępne jedynie dla uważnych widzów - na przykład pojawiające się tu i ówdzie twarze demonów w domu Chris MacNeil. W każdym razie w takim filmie jak Egzorcysta trudno było cokolwiek poprawić jeśli chodzi o warstwę wizualną.

Dodatki, które znajdziecie na płycie nie powalają z nóg. Na szczególną uwagę powinien zasługiwać komentarz reżysera, ale... Byłem zaskoczony ponieważ Friedkin zamiast skupić się na "smaczkach" i opowieściach o realizacji projektu, przez większość seansu beznamiętnym głosem relacjonuje to co widz już widzi na ekranie - czasem jedynie wykraczając poza akcję filmu... Szkoda bo z komentarzy twórców można zazwyczaj dowiedzieć się wiele o filmowej kuchni.

Pozostałe dodatki również nie ratują sytuacji: zwiastuny kinowe, reklamy telewizyjne i radiowe, ot standard. Szkoda bo wydaje się, że akurat "Egzorcysta" zasługiwał na więcej.

Jak podsumować to wydanie? Niesamowity, rewelacyjny produkt w mocno średnim opakowaniu, przy czym nie mam tu na myśli pudełka, które notabene jest efektowne, ale samo wydanie, brak polskiej ścieżki językowej, mało atrakcyjne i nieprzetłumaczone dodatki. Szkoda.

Autor recenzji:bufik
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu: Dział filmowy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu: Ciekawostki

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -