Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Co się zdarzyło Baby Jane?

Co się zdarzyło Baby Jane?

WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE?

Reżyser:Robert AldrichRok prod.:1962

Dystrybutor:Warner Bros
Obraz:16:9, 1,85:1, format anamorficzny, czarno-biały
Dźwięk:Dolby Digital, 1.0 Mono
Napisy: polskie, angielskie, greckie, niemieckie, portugalskie, fińskie, duńskie, norweskie, hiszpańskie, szwedzkie, arabski, francuskie, włoskie
Dodatki:- komentarz Charlesa Busha i Johna Eppersona
- trzy dokumenty filmowe: „Bette i Joan; ślepa furia”, „Wszystko o Bette”, „Filmowa sylwetka: Joan Crawford”
- archiwalny reportaż: „Za kulisami z Baby Jane”
- program Andy1ego Williama - fragmenty z udziałem Bette Davis
- zwiastun kinowy
Uwagi:- dwupłytowa edycja specjalna
- Srebrna Kolekcja Warner Bross
Ocena użytkowników:--

Baby Jane była dziecięcą gwiazdą. Kiedy dorosła, publiczność zapomniała o niej. Zamiast niej sławę zyskała jej siostra Blanche - nowa gwiazda filmowa Hollywood. Wkrótce na skutek tajmeniczego wypadku Blanche staje się niepełnosprawna fizycznie. Jane musi się nią zaopiekować. Ale Jane nienawidzi Blanche... Film otrzymał nominacje do BAFTA Awards, Directors Guild of America (USA), Golden Globes, Laurel Awards.„Co się zdarzyło Baby Jane?” Roberta Aldricha to już klasyka horroru psychologicznego i film legenda. Tej ostatniej przysłużyły się rewelacyjne kreacje hollywoodzkich gwiazd: Bette Davis i Joan Crawford oraz opowieści o niekończących kłótniach aktorek z reżyserem na planie. Wydanie dvd Warner Bros w ramach „Srebrnej Kolekcji” w godny sposób oddaje cześć filmowi Aldricha. To dwupłytowa edycja specjalna, przeznaczona dla kolekcjonerów, więc wydawca naprawdę się postarał. Uwagę zwraca już srebrny digipack a także chowające się w nim schludne plastikowe pudełko. Jednak prawdziwa uczta dla kinomanów szykuje się po włączeniu płytek. Na pierwszej z nich znajdziemy poza filmem z polskimi napisami, wybór scen, komentarz historyków filmu oraz zwiastun. Niestety, dla osób nieznających angielskiego sporą niedogodnością będzie brak polskich napisów przy dwóch ostatnich dodatkach. Na szczęście na drugiej płycie, na której znajdują się pozostałe dodatki, osoby niewładające angielskim nie muszą czuć się gorsze, ponieważ dystrybutor umieścił polskie napisy. Niektórzy, zwłaszcza miłośnicy Roberta Aldricha mogą trochę ponarzekać, że zdecydowanie więcej uwagi w dodatkach poświęca się gwiazdom jego filmu, zwłaszcza Bette Davis. Ale też Davis i Joan Crawford były ikonami „starego dobrego Hollywood”, więc opowieści krytyków i historyków filmu o karierze obu wielkich diw ekranu są także opowieściami o złotych czasach Hollywood, którego film Aldricha stał się gorzkim requiem. Warto, szczególnie młodym widzom, uświadomić, że hollywoodzkie kino nie zawsze było synonimem cynicznej komercji i artystycznego wyjałowienia.
Od strony technicznej „Co się zdarzyło Baby Jane” prezentuje się jak na film z 1962 r. nie najgorzej. Dźwięk D.D i anamorficzny obraz to nie jest może szczyt marzeń maniaka perfekcyjnej jakości dźwięku i obrazu, ale w połączeniu z bogactwem dodatków oraz elegancją wydania jest to niemal niezauważalne.

Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu: Dział filmowy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -