Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Klątwa Ju-On

Klątwa Ju-On

JU-ON - THE GRUDGE

Reżyser:Takashi ShimizuRok prod.:2003

Dystrybutor:Kino Świat
Obraz: 16:9; PAL, kolor
Dźwięk: Dolby Digital 5.1 (japoński), Dolby Digital 2.0 (polski lektor)
Napisy:brak
Dodatki:- interaktywne menu
- dostęp do wybranych scen
- zwiastuny kolekcji Asian Terror
- katalog DVD
Uwagi:- czas trwanie 88 min
- wchodzi w skład kolekcji Asian Terror
Ocena użytkowników:--

Opis dystrybutora:
W pewnym domu, który teraz stoi pusty, wydarzyła się tragedia. W wyniku ataku szału mąż zamordował swoją żonę, po czym popełnił samobójstwo. Ich synek zniknął bez śladu. Od tego czasu na dom padła klątwa - ktokolwiek przekroczy jego próg, w niedługim czasie zginie.
Pewna wolontariuszka musi sprawdzić, co się dzieje z rodziną, która obecnie zamieszkuje przeklęty dom. Jej poprzednik zginął w tajemniczych okolicznościach. W domu dziewczyna znajduje małego chłopca. Zaczynają się dziać coraz to dziwniejsze i straszne rzeczy...
Klątwa JU-ON to klątwa człowieka, który zginął przez poryw wściekłości, klątwa, która wciąż otacza miejsce jego śmierci - na zawsze.
Z czerwonego tekturowego opakowania łypie na nas jednym okiem Toshio, mały chłopczyk, który zaginął bez śladu, po tym jak jego ojciec w przypływie szału zamordował matkę, Kayako a sam popełnił samobójstwo. Po wyjęciu z opakowania, pojawia się właściwe plastikowe pudełko a na nim - tym razem - cała twarz Toshiego. Napis u góry informuje nas, że film wchodzi w skład kolekcji Asian Terror (obok „Klątwy Ju-on” - m.in. „Krąg”, „Reinkarnacja”, „Infekcja”, „Wizje” itp). Z drugiego napisu dowiadujemy się, że jest to: „pierwowzór amerykańskiego remake`u pod tym samym tytułem i zrobiony przez tych samych twórców”. Informacja ta, niestety, nie do końca jest zgodna z prawdą. Shimizu wykorzystał bowiem wątki z kinowej „Klątwy Ju-on”, jak i z telewizyjnej - „Ju-on, the Curse”. Nie jest też prawdą, że tytuł amerykańskiego remake`u jest taki sam jak oryginału. U Japończyków tytuł filmu odnosił się do klątwy („Ju-on”), a u Amerykanów do urazy („The Grudge”). Wydawca podążając za duchem czasów, zgodnie z którym oryginały reklamuje się przez odwołanie do ich amerykańskich remake`ów, powinien bardziej starannie dobierać reklamowe slogany. Z przykrością należy też zauważyć, że znajdujące się na odwrocie pudełka zdjęcie zakrwawionej Kayako nie pochodzi z filmu „Klątwa Ju-on”, lecz z jej telewizyjnej wersji. No cóż...wygląda bardziej makabrycznie, a więc atrakcyjniej niż Kayako z filmu znajdującego się w pudełku.

Po włączeniu płytki pokazuje się znów twarz Toshio. Twarz chłopczyka nałożona jest na scenę, gdy Kayako spełza po schodach. Towarzyszy temu obrazowi ponura muzyka i przeraźliwe miauczenie kotów. To, co dla wielu jest najważniejsze - obok jakości obrazu dźwięku - dodatki sprowadzają się jedynie do dostępu do wybranych scen, zwiastunów kolekcji oraz katalogu dvd Kino Świat. Niestety - widzowie otrzymują jedynie możliwość oglądania filmu w oryginalnej wersji językowej (D.D 5.1) albo z polskim lektorem (D.D 2.0). Jakby nie patrzeć - dość ograniczone możliwości.

Mimo nieszczęsnego napisu na okładce, braku polskich napisów, dodatków sprowadzających się praktycznie do wyboru scen, odradzałbym miłośnikom azjatyckiej grozy zniechęcanie się do tego wydania. Poza pozytywnymi zwłaszcza wzrokowymi wrażeniami (opakowanie, okładka, menu ), warto pamiętać, że jest to jak na razie jedyne wydanie „Klątwy Ju-on” w Polsce.

Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu: Dział filmowy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -