Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Mgła

Mgła

FOG, THE

Reżyser:John CarpenterRok prod.:1980

Dystrybutor:Vision
Obraz:16:9 panoramiczny, anamorficzny 2,35:1
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1), polski (Dolby Digital 5.1), komentarz twórców – lektor (Dolby Digital 2.0)
Napisy:polskie
Dodatki:- jak powstawał film
- mgła po latach
- zwiastuny (Delicatessen, Carmen, W pełnym słońcu, Carmille Claudel, Margines życia)
- sylwetki aktorów i twórców
- zwiastuny innych serii
Uwagi: slim digipack + kartonowe etui
Ocena użytkowników:--

Jeden z najsłynniejszych horrorów w historii kina. Małe rybackie miasteczko w Północnej Kalifornii przygotowuje się do obchodów swego stulecia. Nikt z mieszkańców nie pamięta, że z powstaniem miasta łączy się mroczna tajemnica. Dokładnie przed stu laty w pobliskiej zatoce zatonął żaglowiec wiozący skarb. Według legendy nie była to przypadkowa katastrofa. Marynarze zostali zdradzeni i wysłani na śmierć. Teraz ich duchy przybywają pod postacią złowrogiej mgły, by szukać zemsty.„The Fog” jest jednym z tych filmów, których wydania na DVD nie wypada nie opatrzyć stosownymi dodatkami. Film-legenda, przez wielu uznawany za obraz kultowy. Na szczęście polski dystrybutor stanął na wysokości zadania i zapewnił odbiorcom prawdziwą ucztę.
Już samo opakowanie jest przyjemne dla oka – slim digipack w dodatkowym kartonowym etui wygląda schludnie i estetycznie – bardzo miła odmiana od potopu plastikowych pudełek. Obraz co prawda nie jest „pierwszej jakości”, bo poza dostosowaniem do formatu panoramy 16:9 nie przeszedł większych poprawek remasteringowych, ale dzięki temu wciąż posiada klimat taśmy celuloidowej, choć niekoniecznie jest to jednoznaczne ze złą jakością. Dźwięk w formacie Dolby Digital 5.1 zarówno w wersji oryginalnej, jak z też z lektorem oraz dodatkowo Dolby Digital 2.0 w przypadku wersji z komentarzami twórców.
Świetnie dobrana porcja dodatków powinna zadowolić każdego widza. Sylwetki twórców i aktorów (Jamie Lee Curtis, Janet Leigh, John Carpenther) dostajemy co prawda w formie tekstu, ale pozostałe dodatki są już pełnoprawnymi dokumentami. Jak powstawał film – czyli „Mroczne kulisy mgły” to głównie wywiady z aktorami i twórcami „The Fog”. Mgła po latach – czyli „Opowieści z mgły” to spojrzenie na produkcję Carpenthera z perspektywy czasu. Reżyser i ekipa wspominają jak ponad ćwierć wieku temu wyglądała realizacja filmu, w jaki sposób szykowano się do jego premiery.
Całość opatrzona jest fantastycznym animowanym menu, z filmową latarnią morską omiatającą bladym światłem zasnutą mgłą okolicę.
Subiektywny minus za Artura Żmijewskiego i irytującą reklamę wody mineralnej.

Autor recenzji:mihaugal
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu: Dział filmowy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu: Ciekawostki

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -