Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Manitou

Manitou

MANITOU

ocena:6
Reżyser:William GirdlerRok prod.:1977

Dystrybutor:Vision
Obraz: 2,35:1, kolor
Dźwięk: Digital 5.1 angielski, polski lektor DD 5.1
Napisy: Polski
Dodatki: Sylwetki aktorów i twórców
Zwiastuny filmowe

Uwagi: Czas trwania 99 minut

Ocena użytkowników:6

Młoda kobieta Karen zgłasza się do szpitala z powodu dziwnego guza, który wyrósł na jej karku. Po serii badań lekarz stawia wstrząsająca diagnozę: w narośli rozwija się żywy organizm. W takim przypadku medycyna okazuje się bezradna. Karen szuka więc pomocy u znawcy magii Harry'ego Erskine'a. Harry początkowo nie potrafi wyjaśnić pochodzenia guza. Gdy jednak Karen zaczyna mówić w dziwnych językach i przejawiać nietypową dla siebie agresję, Erskine zaczyna podejrzewać, że w jej ciele odradza się 400-letni demon

Nigdy nie ukrywałem, że moja przygoda z literacką grozą zaczęła się od książek Mastertona. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że właśnie do jego powieści podchodzę z wielkim entuzjazmem i estymą, choć przyznaję, że kilka razy mocno się sparzyłem. Dlatego też niezmiernie dziwi mnie fakt, że dotychczas tak niewiele utworów Grahama zostało przeniesionych na celuloidową taśmę. Dlatego też Manitou - pomimo wielu szpil jakie wbiłbym Girdlerowi (gdyby żył) za tak słabą adaptację najlepszej powieści Mastertona - zajmuje ważne miejsce na mojej półce z filmami. Swoją drogą ciekawe, czy gdyby było dane reżyserowi filmu doczekać premiery filmu i sam skończyłby postprodukcję film wyglądałby tak samo?

Co do samej dystrybucji - od razu widać, że mamy do czynienia z wydaniem niskobudżetowym, skromna okładka, kiepski druk, reklama wody na wstępie - nic dziwnego film miał kosztować w założeniu 19,99zł - Vision starało się więc oszczędzić na wszystkim. Również dodatki zawarte na dysku DVD nie powalają, ponieważ stanowią je jedynie sylwetki reżysera i dwójki aktorów, oraz reklamówki filmów z oferty dystrybutora.

Obraz jest jak na film z lat siedemdziesiątych niezły, choć maniaków kina cyfrowego z pewnością odrzuci od plazmowych telewizorów. Dźwięk został cyfrowo zremasterowany i dostosowany do standardu Dolby Digital 5.1, choć wydaje się, że kanały są źle zsynchronizowane i przestrojone, przez co film nabiera jeszcze więcej sztuczności.

Podsumowując samo wydanie nie rzuca na kolana, ale dla każdego maniaka kina grozy i twórczości Mastertona jest to pozycja obowiązkowa. Chwała Vision za wprowadzanie również takich tytułów na polski rynek. Oby tak dalej.

Autor recenzji:bufik
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu: Dział filmowy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu: Ciekawostki

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -