Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:APRIL FOOL'S DAY

APRIL FOOL'S DAY

Prima Aprillis

ocena:7
Rok prod.:1986
Reżyser:Fred Walton
Kraj prod.:USA
Obsada:Deborah Foreman, Ken Olandt, Amy Steel, Jay Baker
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.39
Głosów:44
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 7
Mr Filth - 6
Kamiko - 5
Shadock - 5
Ash J. Williams - 7
M@rio - 7

"Prima aprilis" to nietypowy film. Całość została ukazana w nieco innym świetle. Niektórzy po obejrzeniu filmu byli oburzeni, a inni zachwyceni.

Grupka nastolatków zostaje zaproszona przez swoją koleżankę z collage'u na imprezę do dużej posiadłości znajdującej się na wyspie a należącej do jej rodziców. Już od początku podróży dzieją się dziwne i tajemnicze rzeczy. Po drodze okaleczony zostaje jeden z członków wyprawy. Wszyscy jednak próbują zapomnieć o tym przykrym wydarzeniu i chcą miło spędzić czas w domku oraz dobrze bawić się na przyjęciu. Ich sielanka nie trwa długo, ponieważ wkrótce zaczynają znikać kolejni młodzi ludzie, a niebawem reszta obozowiczów odkrywa kilka ciał. Czyżby morderca był wśród nich ?

Ileż powstało podobnych filmów ? Imprezowe slashery były normą, wtedy panowała moda na tego typu podgatunki filmów grozy. Całość kojarzy mi się z takimi tytułami jak: "Cheerleader Massacre", "Slumber Party Massacre" oraz "Piątek 13-ego", z którego „April Fool`s Day” czerpie najwięcej. Fabuła na pierwszy rzut oka to nic odkrywczego, sprawdzony i znany wszystkim schemat. Dopiero w miarę upływu czasu dostrzegamy, że twórcy mieli wiele ambitnych pomysłów, z czego ten najbardziej zaskakujący dopadnie nas na końcu. Klimat jest bardzo nierówny. Raz akcja trzymać będzie nas w napięciu, a raz maksymalnie zwalnia i nieco się nudzimy. Ujrzymy wiele scen znanych z "Piątku 13-ego", zresztą wiele tutaj ‘obozowej” atmosfery, bo akcja dzieje się w dużym domu oraz na pobliskich terenach. Właśnie sceneria sprawia, że film ogląda się bardzo dobrze. Wszystko przypomina jeden wielki campus i można to niewątpliwie zapisać na plus. Sporym mankamentem jest brak bezpośrednich scen zabójstw (dlaczego ? wyjaśnia się to w końcówce), gdy morderca już ma trafić swoją ofiarę, wtedy kamera zjeżdża w dół i nic nie widzimy, oprócz wrzasku. Gdy nastolatki znajdują ciała, dopiero wtedy możemy poczuć dreszczyk, ale piszę: "możemy", bo tak naprawdę to widok ten nie robi na nas zbyt wielkiego wrażenia. Właśnie takie rozwiązanie zupełnie mi się nie podobało, ale tak była skonstruowana fabuła. Gra aktorów stoi na wysokim poziomie, szczególnie dobre wrażenie sprawia Harvey (Jay Baker) oraz Nikki (Deborah Goodrich). Bardzo dobrze zaprezentowali się również Muffy (Foreman), Rob (Olandt) oraz jego dziewczyna Kit (Amy Steel, znana z drugiej części "Piątku 13-ego" oraz z reklamy gumy Wrigley's Spearmint rozpowszechnianej w latach 80-tych). Muzyka i dźwięk prezentują się kiepsko, podobne efekty usłyszeć możemy w nakręconym amatorską kamerą "Camp Blood".

”April Fool's Day” to dobry film grozy, który na pewno wszystkich zaskoczy. Szczególnie zakończenie jest niespodziewane, o ile wcześniej niczego się nie domyślaliśmy.Moim zdaniem za mało jednak w nim elementów grozy. Wielka szkoda, że twórcy zupełnie zrezygnowali z pokazania scen zabójstw, czyli tego "co tygryski lubią najbardziej". Jedyny element, przy którym mogli wykazać się charakteryzatorzy, to moment znalezienia ciał przez uczestników imprezy. Mimo wszystko film Freda Waltona warto polecić fanom slasherów, reszta chyba nieco zawiedzie się na tej produkcji

Screeny

HO, APRIL FOOL'S DAY HO, APRIL FOOL'S DAY HO, APRIL FOOL'S DAY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nieoczekiwana końcówka
+ świetne, klimatyczne lokacje
+ specyficzna atmosfera
+ oryginalność

Minusy:

- brak scen zabójstw !
- nierówny klimat
- muzyka

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -