Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS

EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS

Wizard of Darkness

ocena:8
Rok prod.:1995
Reżyser:Shimako Sato
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Kimika Yoshino, Miho Kanno, Naozumi Takahashi, Mio Takaki, Yuta Okusawa
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Eko Eko Azarak
Eko Eko Zamilak
Eko Eko Cernunnos
Eko Eko Aradia
...

Przerażona kobieta biegnie ulicami pewnego wielkiego japońskiego miasta. Ucieka przed kimś, a może raczej przed czymś, czego nie widzimy. Kamera podąża za nią krok w krok, aż do ciemnego i odludnego zaułka w jakiejś ulicy. W tym momencie już wiemy przed czym starała się uciec: w międzyczasie widzimy bowiem kilkoro tajemniczych zakapturzonych postaci stojących wokół narysowanego na podłodze pentagramu. Dookoła płoną świece, jeden z kapłanów wypowiada tajemnicze słowa, a na "ołtarzu" leży mała lalka przypominająca trochę te znane z obrzędów VooDoo. W pewnym momencie głowa lalki zostaje przebita sztyletem. W tym samym momencie w innej części miasta potężna stalowa belka spada wprost na głowę znanej nam już kobiety. Śmierć straszna, ale jednocześnie szybka i w miarę bezbolesna. Tak oto prezentuje się sekwencja otwierająca ten film. Mocne prawda? Należałoby wobec tego oczekiwać, że dalej akcja nie zwolni tępa, ale wręcz podgrzeje atmosferę wciskając widzów w fotel... Jednak fabuła rozwija się w zgoła inną stronę niż można by tego oczekiwać. Oto bowiem przenosimy się do pewnej japońskiej szkoły średniej, do której to przybywa nowa uczennica. Od razu widać, że nie jest ona przeciętną dziewczyną, jakich wiele uczęszcza już do tej szkoły. Wkrótce też wokół niej zaczynają dziać się coraz to dziwniejsze wydarzenia a szkoła staje się areną starcia sił dobra i zła, ze znaczną przewagą tych drugich. W samym środku zdarzeń znajduje się zaś grupka uczniów, którzy desperacko próbują się wydostać z budynku. Nie jest to jednak zadanie takie proste jak mogłoby się wydawać: wszystkie okna szczelnie pozamykane; szyb nie sposób rozbić nawet przy pomocy krzesła; korytarze zapętlają się tak, że gdziekolwiek by się nie poszło, trafia się wciąż do jakiejś klasy; a kolejni uczniowie giną straszną śmiercią. Jednak na tym złowrogim terenie mają oni w swych szeregach kogoś, kto nieco lepiej orientuje się w sytuacji. Czy jednak okaże się pomocny w ucieczce, czy też może ma za zadanie zaprowadzić zagubionych w coraz to nowe pułapki? Spirala wzajemnej nieufności nakręca się coraz bardziej wraz z każdą kolejną ofiarą...

Fabuła "Eko Eko Azarak: Wizard of Darkness" sama w sobie jest ciekawa, a co najważniejsze zaskakująca i naprawdę wciągająca. Wprawdzie do zbytni oryginalnych czy odkrywczych nie należy, ale w dzisiejszych czasach trudno nawet mimowolnie nie kopiować zastosowanych już wcześniej rozwiązań czy pomysłów. Jednak w niczym nie przeszkadza to podczas seansu. A jako, że film ten pochodzi z czasów „przed-ringowskich” nie ma tu miejsca na eksploatowany obecnie do granic możliwości motyw czarnowłosej zjawy. I chociaż takie historyjki też bardzo lubię, to jednak obraz w rodzaju "Eko Eko Azarak: Wizard of Darkness" oglądany w dzisiejszych czasach jest naprawdę bardzo miłą odskocznią od tych utartych już schematów. Niestety nie ustrzeżono się w nim paru drobnych fabularnych niedociągnięć, ale na szczęście nie są one rażące i w niczym nie psują przyjemności oglądania filmu.

Towarzysząc grupce nastolatków na ich niełatwej drodze do wydostania się z budynku będziemy świadkami wydarzeń, w których poleje się krew, spadną ludzkie głowy a także zobaczymy próbki czarnej magii. Wtedy też będziemy mieli okazję zobaczyć efekty specjalne, które zostały bardzo dobrze dobrane i są doskonałym uzupełnieniem obrazu tam, gdzie rzeczywistość nie mogłaby już wygenerować pożądanych widoków. W filmie ujrzymy też Lucyfera we własnej osobie, i muszę przyznać, że prezentuje się on efektownie i wielka szkoda, że pojawia się w filmie tylko na kilka sekund.

Co też przypadło mi do gustu to to, że film jest czystym kinem rozrywkowym. Nie bawi się w jakieś głębsze religijne czy filozoficzne rozmyślenia, chociaż okazji do tego z pewnością nie brakowało i takowe można było wkomponować w fabułę. Jednak zabawa w filmowe filozofowanie jest trochę jak stąpanie po bardzo cienkim lodzie, który bardzo lubi się zapadać w najmniej odpowiednim momencie. Aby nie utonąć, najlepiej więc na lód w ogóle nie wchodzić, czego też twórcy tego filmu na szczęście nie uczynili. I bardzo słusznie, bo dzięki temu możemy się skupić na tym, co w tym filmie najlepsze, czyli na samej akcji i ogólnym tajemniczym klimacie opowieści.

Co ciekawe reżyserem tego horroru (jak też jego drugiej części) jest kobieta, a to wciąż jeszcze rzadkość w horrorowym światku. "Eko Eko Azarak: Wizard of Darkness" jest pierwszą odsłoną serii, która dodatkowo zalicza się do grona horrorów nakręconych na podstawie mang. Autorem komiksowego oryginału jest Shinichi Koga, który stworzył swe dzieło już w latach '50 ubiegłego wieku. Zaś sama Shimako Sato deklaruje się ponoć jako wielka miłośniczka komiksów i prawdę mówiąc po obejrzeniu tego filmu ja w te zapewnienia w pełni wierzę. Do tej pory powstały 4 części "Wizard of Darkness", a jakby komuś jeszcze było mało to dodatkowo mamy 26 odcinkowy serial telewizyjny pod tym samym tytułem. Jak więc widać, jest w czym wybierać.

"Wizard of Darkness" jest filmem godnym polecenia, dostarcza bowiem porządnej rozrywki, okraszonej tajemniczą atmosferą i w paru miejscach oblaną "krwistym sosem". Z własnego doświadczenia wiem, ze nawet osoby, które dotychczas nie miały kontaktu z japońskim horrorem (lub kontakt ten był znikomy) przyznawały, że film ten wart jest poświęconego mu czasu. Tak więc, jeśli tylko nadarzy się okazja to można śmiało sięgać po ten tytuł.

Screeny

HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS HO, EKO EKO AZARAK: WIZARD OF DARKNESS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ogólny klimat filmu
+ kilka pomysłowych krwawych scen
+ umiejętnie wykorzystane efekty specjalne
+ nie nuży

Minusy:

- drobne wpadki fabularne

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -