Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:AMITYVILLE HORROR, THE

AMITYVILLE HORROR, THE

Amityville

ocena:8
Rok prod.:2005
Reżyser:Andrew Douglas
Kraj prod.:USA
Obsada:Ryan Reynolds, Melissa George, Jimmy Bennett , Chloe Moretz, Isabel Conner, Brendan Donaldson
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.81
Głosów:109
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 6
M@rio - 5

Moda na odświeżanie nieco już zakurzonych tytułów trwa, ponieważ producenci i twórcy poczuli zapach gotówki płynącej szerokim strumieniem z odcinania kuponów od sławy kogoś innego. Pozostaje cieszyć się, że w tym zalewie nic nie wnoszącej tandety czasem udaje się stworzyć dzieła przynajmniej dorównujące pierwowzorowi. Tak jak w przypadku Amityville Horror.

Historia na której oparty jest scenariusz filmu wydarzyła się naprawdę. 13 listopada 1974 roku policja w hrabstwie Suffolk została wezwana do makabrycznej zbrodni. W jednej z posiadłości w Amityville zostało zastrzelonych sześcioro członków rodziny De Feo, rodzice i czwórka dzieci. Jedyny ocalały przy życiu członek rodziny: Ronald De Feo Jr. wkrótce przyzna się do popełnienia tego strasznego czynu. W śledztwie zezna, że do zabicia bliskich zmusiły go tajemnicze głosy, które słyszał we własnej głowie. Rok później do domu wprowadza się rodzina Lutzów, początkowa sielanka szybko zamienia się w koszmar. Dość powiedzieć że wytrzymali oni w tym domu jedynie 28 dni, po czym porzucili go i wyjechali z miasteczka.

Wydaje mi się, że nikomu nie trzeba przedstawiać tej historii. Wersja filmu z 1979 roku wstrząsnęła ówczesną widownią i szybko stała się przebojem kasowym, a do dziś pozostaje jedną z najlepiej opowiedzianych historii o nawiedzonych domach. Film reklamowany jako oparty na autentycznych wydarzeniach szybko zyskał rozgłos, a historia nawiedzonej posiadłości w Amityville stała się przedmiotem badań naukowych, natchnieniem twórców książek i kanwą do stworzenia już dziewięciu filmów. Nie minę się chyba z prawdą, jeśli zaryzykuję stwierdzenie, że jest to jedne z najbardziej znanych z setek nawiedzonych domów na świecie...
W rzeczywistości jedynie część przedstawionych w filmie wydarzeń miała miejsce naprawdę, reszta - na przykład głosy, czy oznaki nawiedzenia są jedynie wymysłem Ronalda De Feo, który w ten sposób próbował uzasadnić swój koszmarny czyn. Autentyczna jest również historia Lutzów, którzy opuścili dom na Long Island zaledwie po 28 dniach od jego nabycia.

Tym razem za produkcję wzięła się ta sama ekipa, która wcześniej (mimo sprzeciwu krytyków i widzów) z powodzeniem zmierzyła się z rumakiem "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" - Michael Bay, Andrew Form i Brad Fuller. “Po „Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną” odkryliśmy, że na ludzi największe wrażenie wywierają filmy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami” - mówi producent.

“Horror jest nieracjonalną, szalenie emocjonalną opowieścią” - dodaje Fuller. “Jego siłę potęguje jeszcze przekonanie widzów że to, co wydarzyło się na ekranie, może przytrafić się również i im. Horrory oparte na faktach są najbardziej poruszające i na długo zapadają w pamięć.”
To było powodem, dla którego twórcy podjęli się nakręcenia remake’u The Amityville Horror. “Nowe scenariusze horrorów, które otrzymywaliśmy nie poruszały nas zupełnie. Zaczęliśmy szukać starych tematów, sprawdzonych i inspirowanych prawdziwymi zdarzeniami” - mówi Form. “Dorastałem na Long Island - dziesięć minut drogi od Amityville i pamiętam, że zawsze przejeżdżając nieopodal tego feralnego domu byłem przerażony. ”

Okazuje się, że przeczucie ich nie zawiodło, ponieważ stworzony przez nich obraz dorównuje z pewnością pierwowzorowi z roku 1979.

Kluczową rolę w filmie odgrywa George Lutz, postać która przeżywa swoistą metamorfozę z kochającego ojca i męża staje się pozbawionym skrupułów potworem, gotowym zabić wszystkich, za których niegdyś sam oddałby życie. Dlatego też dla twórców szczególnie istotna była sprawa obsady tej roli. “Kiedy spotkaliśmy Ryana Reynoldsa ten pomysł wydał nam się bardzo dobrym. Ryan znany był przede wszystkim z komediowych ról. Był ucieleśnieniem tego wszystkiego, co miał George Lutz w scenariuszu. Był pełen uroku i niezwykłości ale też opryskliwości i zła.” - powiedział Brad Fuller. Nie mniej skomplikowane zadanie aktorskie stanęło przed odtwórczynią głównej roli kobiecej, Katy Lutz w którą z wielką odwagą wcieliła się Melissa George. Również ta postać musi w trakcie filmu całkowicie zmienić swoje oblicze: z pokornej, cierpliwej i łagodnej żony na wstępie przemienia się w waleczną lwicę, która zrobi wszystko aby obronić swoje młode. Kiedy zakończono casting twórcy byli bardzo zadowoleni z wyboru jakiego dokonali. “Wszyscy aktorzy wnieśli o wiele więcej do filmu niż było nakreślone w scenariuszu” - mówi Fuller. “Ryan i Melissa z łatwością wcielili się w odgrywane przez siebie postacie. Ich gra była wyjątkowa, a stworzone postaci zapadły widzom w pamięć.
“Chcieliśmy, aby przed rozpoczęciem zdjęć Melissa naprawdę dobrze poznała swoje filmowe dzieci” - mówi Form. “Relacje miedzy członkami rodziny wyglądają bardzo wiarygodnie. Widzowie naprawdę współczują tej amerykańskiej rodzinie, szczególnie matce i dzieciom.

Nie sposób nie zauważyć, że nowa wersja Amityville w warstwie fabuły zbliżyła się dużo bardziej do Lśnienia Stanleya Kubicka, ponieważ główny nacisk został przeniesiony z faktu nawiedzenia domu na przemianę psychiczną Georga Lutza. Ten mocno zaznaczony rys charakterologiczny sprawia, że film zdaje się być głębszy i bardziej mroczny od oryginału.

Wydaje się więc że Amityville Horror to film godny uwagi. Jest to zdecydowanie udany remake, filmu, który faktycznie nieco się już zakurzył. Jeśli lubisz klimat nawiedzonego domostwa, spróbuj wejść do domu w Amityville. Na własną odpowiedzialność.

Screeny

HO, AMITYVILLE HORROR, THE HO, AMITYVILLE HORROR, THE HO, AMITYVILLE HORROR, THE HO, AMITYVILLE HORROR, THE HO, AMITYVILLE HORROR, THE HO, AMITYVILLE HORROR, THE HO, AMITYVILLE HORROR, THE HO, AMITYVILLE HORROR, THE HO, AMITYVILLE HORROR, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

Plusy
+ mroczniejszy od oryginału
+ świetna gra aktorska
+ znakomicie zarysowana przemiana głównych bohaterów, zwłaszcza Georga
+ nie jest wierna kopią oryginału
+ straszy

Minusy:

- to jednak "odgrzewana" potrawa
- kilka niepotrzebnych motywów (np. z miejscem kaźni)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -