Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD

EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD

Wizard of Darkness 2

ocena:7
Rok prod.:1996
Reżyser:Shimako Sato
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Kimika Yoshino, Wataru Shihodo, Chieko Shiratori, Akira Otani
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Jak można by logicznie wnioskować na podstawie liczby "2" w tytule, film ten powinien być sequelem nakręconego 2 lata wcześniej "Wizard of Darkness". W tym przypadku jednak taka logika zawodzi, gdyż wbrew pozorom nie zobaczymy tu kontynuacji wątków z części pierwszej, lecz wydarzenia sprzed tych, które już znamy. Sytuacja trochę to dziwna, ale jakby nie patrzeć mamy do czynienia z sequelem, który tak naprawdę jest prequelem (na co w sumie wskazuje podtytuł).

Wiele lat temu istniała gdzieś w Japonii tajemnicza osada. Jej mieszkańcy mieli to do siebie, że w odróżnieniu od zwykłych ludzi mogli korzystać z magicznych mocy w dowolny niemal sposób. Jednak któregoś dnia w niewyjaśnionych do końca okolicznościach prawie wszyscy mieszkańcy osady zginęli. W czasach współczesnych para archeologów odnajduje zmumifikowane ciało jednej z mieszkanek przeklętej wioski. Przy okazji uwalniają złego ducha, a po chwili stają się jego pierwszymi ofiarami. Mniej więcej w tym samym czasie w japońskich szkołach dobiega końca kolejny semestr nauki. Misa Kuroi, uczennica jednej ze szkół średnich dla uczczenia zakończenia roku szkolnego zaprasza do siebie na małe przyjęcie paru przyjaciół. W mieszkaniu Misy wszyscy bawią się w najlepsze. Wesołą atmosferę zakłóca jednak pojawienie się tajemniczego mężczyzny, który już na wejściu zabija wszystkich, których zastał. Sama Misa oraz jedna z jej przyjaciółek tylko przez przypadek unikają śmierci, ale tajemniczy gość nie zamierza dać tak łatwo za wygraną i rusza w pogoń za dziewczynami. Wszystkie te wydarzenia mają zaś niejasny związek z niewyjaśnioną tragedią sprzed lat, kiedy to niemal cała osada została zgładzona…

Poza fabułą film ten mało różni się od swego poprzednika. Zarówno sposób realizacji jak i styl narracji jest bardzo zbliżony do tego, co mieliśmy już okazję zobaczyć w części pierwszej. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, zważywszy na fakt, że za reżyserią tak części pierwszej jak i drugiej stoi ta sama osoba. Pierwsze pół godziny to w zasadzie akcja pod czystą postacią, z krótkimi chwilami na złapanie oddechu. Na szczęście potem film również nie zwalnia tempa. Niestety, końcówka "Wizard of Darkness 2" trochę zawodzi. Nie dość, że jest nazbyt podobna do tego, co już widzieliśmy w poprzedniej części, to na dodatek jej wykonanie od strony technicznej stoi znacznie poniżej oczekiwań.

Linia fabularna, którą podąża akcja filmu dobrze zdaje egzamin. Wyjaśniają się przy okazji rzeczy, które mogły być niejasne po seansie części pierwszej. Przede wszystkim rzuca nowe światło na to kim jest Misa Kuori oraz jakie jest źródło jej niezwykłej mocy. Jak wskazuje podtytuł w filmie zobaczymy, w jaki sposób Misa ze zwyczajnej dziewczyny stałą się osobą dysponującą mocą magiczną. Ukazanie tej właśnie przemiany, teoretycznie jednej z kluczowych kwestii w filmie, zostało jednak przedstawione w moim odczuciu trochę za bardzo pobieżnie i powierzchownie. Nie zmienia to jednak faktu, że młodzi aktorzy poprawnie wywiązali się z powierzonego im zadania. W niektórych scenach można by mieć, wprawdzie, zastrzeżenia do sposobu ich gry, ale te niedociągnięcia nie przeszkadzają podczas oglądania filmu.

Klimat całości jest, co prawda bardziej zbliżony do jakiegoś fantasy niż typowego horroru, niemniej parę typowo horrorowych atrakcji też będziemy mieli okazję zobaczyć. Pewnym rozczarowaniem są z kolei efekty specjalne. Wprawdzie w trakcie filmu jest kilka scen, w których z powodzeniem je wykorzystano, ale właściwe nagromadzenie scen z ich udziałem mamy dopiero w końcówce filmu. O ile w pierwszej części "Wizard of Darkness" w zasadzie nie było się do czego przyczepić, o tyle tu wyglądają one jakby robiono je dobrych parę lat temu. Być może zabrakło twórcom umiejętności, być może funduszy? Trudno zgadnąć, czym zostało to spowodowane. Niemniej wygląda to trochę tak jakby realizatorzy na siłę chcieli sprawić, aby końcówka ich filmu była naprawdę widowiskowa. I chociaż dobrych chęci odmówić im z pewnością nie można, o tyle przekucie pomysłów na obrazy wyszło, niestety, nie najlepiej.

Muszę przyznać, że niniejszy sequel (czyli tak naprawdę prequel) podobał mi się niemal tak samo jak pierwszy "Wizard of Darkness". Nie dorównuje wprawdzie tamtemu filmowi, ale jeśli komuś jedynka przypadła do gustu to i ten film obejrzy z zainteresowaniem.

Screeny

HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD HO, EKO EKO AZARAK 2: BIRTH OF WIZARD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niezła fabuła
+ akcja w zasadzie bez zbędnych przestojów
+ ogólny klimat filmu

Minusy:

- nieco rozczarowująca końcówka
- niektóre efekty specjalne

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -