Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EYE 2, THE

EYE 2, THE

Wzrok 2

ocena:7
Rok prod.:2004
Reżyser:Danny Pang
Kraj prod.:Hong Kong / Tajlandia
Obsada:Eugenia Yuan, Qi Shu, Jesdaporn Pholdee, Philip Kwok, May Phua
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.27
Głosów:15
Inne oceny redakcji:
bufik - 6
Kamiko - 7
Skaraś - 8

Bracia Pang, którzy znani są w świecie horroru głównie dzięki filmowi "The Eye" nie kazali długo czekać na swoją kolejną produkcję. Zaledwie 2 lata po części pierwszej światło dzienne ujrzał film o tytule "The Eye 2". A co z tego wyszło, to się za chwilę okaże...

Akcja filmu toczy się wokół młodej dziewczyny Joey Cheng, która przeżywa poważny kryzys w swoim związku. Jakby tego było mało główna bohaterka jest w ciąży. Załamana takim obrotem zdarzeń podejmuje dramatyczna decyzję aby ze sobą skończyć przy pomocy tabletek. Łyka pokaźną dawkę, ale nie dane jest jej odejść z tego świata. Odzyskuje świadomość w szpitalu w chwili gdy lekarze próbują utrzymać ją przy życiu. Jak się okaże jest to dopiero wstęp do niezwykłych zdarzeń, których świadkiem będzie do czasu urodzin dziecka.

Nawet po tym króciutkim wprowadzeniu do fabuły nie sposób nie zauważyć, że część druga z jedynką ma niewiele wspólnego. I taka jest niestety prawda: nić fabularna została brutalnie zerwana. "The Eye 2" nawet w najmniejszej aluzji nie nawiązuje do poprzednika, to po prostu zupełnie inna historia, która opiera się na tym samym pomyśle. Oglądając ten film z początku byłem nieco zdezorientowany, gdyż spodziewałem się prawdziwego sequelu (a raczej prequelu), ale już po kilkunastu minutach (gdy zrozumiałem o co jest grane) wciągnąłem się w ten film. Wtedy już było bardzo fajnie: klimat, akcja, niepewność i wszystko inne co powinno być w rasowym filmie o duchach. Podobnie jak w części pierwszej jest kilka momentów w których można się nieźle wystraszyć lub odnieść wrażenie, że "ktoś stoi za naszymi plecami". Chociaż zdarzają się też takie przypadki, że akcja jest przerywana sielankowymi obrazkami ciężarnych kobiet pływających beztrosko w basenie. Niby ma to jakiś związek z fabułą, ale psuje nastrój i wytrąca z rytmu. Jednak takich momentów jest na szczęście mało i przez większość czasu film trzyma tempo.

Od strony techniczno-realizatorskiej nie można się w zasadzie do niczego przyczepić. Realizacja jest bardzo profesjonalna, aktorzy umiejętnie odgrywają swoje role i dobrze wczuwają się w swoje postacie. Po prostu wszystko ma swoje miejsce, czas i jest takie jak być powinno. Zawsze jest jednak jakieś ale... I w tym przypadku też jest takie "ale" i to bardzo poważne. A mianowicie jest to wtórność "chwytów", które zostały zastosowane aby wystraszyć widza. W tej dziedzinie od czasów "The Eye" nie zmieniło się absolutnie nic. Odniosłem wrażenie, że reżyserzy pokazali wszystko w pierwszej części i na dwójkę świeżych pomysłów już jakby zabrakło. Nie zobaczymy nic nowego, nic ponad to co już widzieliśmy. I to jest właśnie największa wada tego filmu. Krótko można by to streścić tak: widziałeś jedynkę, znasz fabułę dwójki, to w zasadzie tak jakbyś ją już widział. Moim zdaniem nieco pospieszono się z nakręceniem "The Eye 2", ale pewnie wynikało to z sukcesu jaki odniosła część pierwsza.

Tak narzekam, że niektórzy mogą zadać sobie pytanie czy więc ten film warto w ogóle oglądać? Hmm... Warto, gdyż pomimo wtórności jest to porządnie zrealizowany horror o duchach, ale jeśli widzieliście część pierwszą to nie spodziewajcie się, że część druga czymkolwiek was zaskoczy. Być może moje niezadowolenie wynika z tego, że po doskonałej części 1 spodziewałem się czegoś równie dobrego, ciekawego i zaskakującego. A otrzymałem niemal ten sam produkt, tylko "zapakowany" w nową fabułę.

Screeny

HO, EYE 2, THE HO, EYE 2, THE HO, EYE 2, THE HO, EYE 2, THE HO, EYE 2, THE HO, EYE 2, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ kilka strasznych momentów
+ profesjonalna realizacja

Minusy:

- wtórność, wtórność i jeszcze raz wtórność
- zerwanie nici fabularnej
- parę scen wstawionych jakby na siłę

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -