Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SAW III

SAW III

Piła 3

ocena:6
Rok prod.:2006
Reżyser:Darren Lynn Bousman
Kraj prod.:USA
Obsada:Tobin Bell, Shawnee Smith, Angus Macfayden, Bahar Soomekh, Dina Meyer, Mpho Koaho, Debra McCabe, Donnie Wahlberg, Barry Flatman,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.39
Głosów:70
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 4

Jigsaw, mimo krótkiego stażu na ekranach, wszedł już do kanonu psychopatycznych zabójców. W biznesie muzycznym utarło się powiedzenie, że trzecia płyta danego zespołu świadczy o jego dojrzałości, często stanowi też swoiste być albo nie być. Gdyby to przenieść na język filmu, część trzecia okazywałaby się dowodem na wyjątkowość pomysłu. Każdy jednak wie, że sprowadza się to tylko do powielania poprzednich pomysłów. Z drugiej strony, jeżeli obraz wzbudza zaufanie producentów i skłania ich do inwestycji, nie tylko w sequel, ale i kolejne części, można mówić o sukcesie. I tak też niewątpliwie jest w przypadku Piły 3. Część pierwsza pozostawiła po sobie spory margines zaufania, druga nie wyczerpała go całkowicie. Na dobrą sprawę, nieważne jakim filmem jest część trzecia. Ludzie i tak na to pójdą, a oddani fani już czekają na odcinek czwarty.

Jigsaw atakuje kolejne ofiary. Prowadzący śledztwo detektywi odkrywają jednak pewne nieprawidłowości, które wywołują wątpliwości co do tożsamości zabójcy. Okazuje się, że proponowane przez psychopatę gry nie przewidują szczęśliwego finału, a co za tym idzie, zanika sens stosowania brutalnej nauki, jaka cechowała poczynania Jigsawa. Pani detektyw zaangażowana bezpośrednio w dochodzenie szybko odkrywa dlaczego...

W tym samym czasie niezadowolona z życia i wątpiąca w powołanie lekarka zostaje porwana przez Amandę i sprowadzona do siedziby Jigsawa. Umierający mężczyzna proponuje jej grę. W pomieszczeniu obok jest uwięziony człowiek, który musi odebrać swoją lekcję i zmierzyć się ze swoją żądzą zemsty. Jigsaw jest niezwykle ciekaw wyniku rozgrywki, obawia się, że jednak nie dożyje jej końca. Stawia lekarce warunek. Jeżeli zobaczy wynik starań uwięzionego człowieka, puści ją wolno. Jeśli umrze przedwcześnie, Amanda zdetonuje ładunek na szyi kobiety. Warunki zdają się być jasne, ale nie wszyscy chcą grać fair.

Film rozpoczyna się, można powiedzieć, klasycznie, od mocnej sceny, w której widzimy policjanta z części drugiej, uwięzionego w słynnej łazience z części pierwszej. Mężczyzna starając się uwolnić zakutą w łańcuchy stopę decyduje się na drastyczne rozwiązanie.

Na dobrą sprawę ta scena stanowi kwintesencję omawianego obrazu. Trochę z oryginału, trochę z sequelu, a wszystko brutalniej i krwawiej. Nie zabrakło oczywiście gwałtownych zwrotów akcji i pseudo zagadek prowadzących do zaskakującego w założeniu finału. Niestety, wszystko sprawia wrażenie zrobionego na siłę, jakby twórcy od razu wyszli z założenia, ze nie uda im się napisać scenariusza lepszego niż poprzednie, czy chociażby pogłębić rysu psychologicznego postaci. Postawili więc na sceny tortur i śmierci. Te zaś prezentują się naprawdę znakomicie. Mocne, sugestywne i wymyślne powinny zadowolić każdego fana horroru. Jeśli jednak ktoś interesował się produkcją filmu, dotarł pewnie do chełpliwych zapowiedzi twórców o pomysłach na sekwencje śmierci. Ja dotarłem,. Tym samym zepsułem sobie część zabawy, wiedząc z góry jak dana machina działa, a tym samym jak skończy ofiara. Jednak na pewno na długo zostanie mi w pamięci maszyna szatkująca rozkładające się świńskie tusze i zalewającą zgniłą breją uwięzionego na dnie pojemnika na odpady nieszczęśnika. Oto Piła 3. Przekraczająca granice obrzydliwości. Ale i sensu.

Wbrew powyższym narzekaniom film jest świetnie zrealizowanym horrorem i naprawdę dobrze się go ogląda. Może nie straszy i nie wywołuje już takich emocji, więcej tu horroru niż thrillera (co nie było tak oczywiste w częściach poprzednich), ale w moim mniemaniu jest lepszy od poprzednika i jawi się jako godny następca części pierwszej. Pierwsze kilkadziesiąt minut zapewniło mi solidną rozrywkę i polecam ją każdemu miłośnikowi horroru. Szczególnie zwolennikom obrzydliwości i gore. Ogólne wrażenie zepsuł jednak finał, który choć najmocniejszy w wymowie ze wszystkich dotychczasowych w serii, sprawia wrażenie tak wydumanego i naciąganego, że wprost absurdalnego. Tym bardziej, że spodziewana jest część czwarta. Piła 3 jest więc filmem dobrym, ale wpadającym w tę samą pułapkę co seria Final Destination. Ile można odświeżać ten sam pomysł, choćby nie wiem jak udanie i wymyślnie? Z drugiej strony serie Hellraiser czy Friday the 13th pokazują, że w nieskończoność. Pozostaje tego życzyć i dalszym Piłom. Niech chociaż trzymają taki poziom.

Screeny

HO, SAW III HO, SAW III HO, SAW III HO, SAW III HO, SAW III HO, SAW III

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobre podejście do aspektów psychologicznych
+ najkrwawsza część trylogii
+ odrażające sceny tortur i drastyczne sceny śmierci
+przez pierwszą część seansu czuć ducha Saw I

Minusy:

- po krótkim czasie sceny tortur stają się nudne
- brak napięcia i autentycznego wywoływania strachu u widza
-to wszystko jednak już było
-gore stara się zamaskować braki scenariusza
-przekombinowany finał

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -