Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:EXORCISM OF EMILY ROSE, THE

EXORCISM OF EMILY ROSE, THE

Egzorcyzmy Emily Rose

ocena:8
Rok prod.:2005
Reżyser:Scott Derrickson
Kraj prod.:USA
Obsada:Jennifer Carpenter, Laura Linney , Tom Wilkinson, Campbell Scott, Shohreh Aghdashloo,
Autor recenzji:Emilio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.87
Głosów:53
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 6

Przypadek Anneliese Michel, młodej dziewczyny, która w 1976 roku zmarła po serii egzorcyzmów odbił się głośnym echem na całym świecie. Historia ta została przedstawiona w książce "Egzorcyzmy Anneliese Michel". To właśnie na podstawie zdarzeń w niej opisanych powstał głośny film Scotta Derricksona, „Egzorcyzmy Emily Rose”.

Film ukazuje historie procesu sądowego, księdza Richarda Moore'a, który został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci tytułowej Emily Rose. Prokurator stara się udowodnić, iż dziewczyna zmarła na skutek przeprowadzanych przez duchownego egzorcyzmów. Obrony kapłana podejmuje się młoda pani adwokat, która początkowo jest dość sceptycznie nastawiona do całej tej sprawy. Korzyści, jakie mogą wyniknąć z ewentualnego wygrania procesu skłaniają ją jednak do stawienia czoła wyzwaniu. Z biegiem czasu młoda kobieta zaczyna dostrzegać, iż jest to sprawa zupełnie inna niż wszystkie z jakimi miała do tej pory do czynienia.

Obraz Scotta Derricksona od początku wzbudzał wśród miłośników grozy skrajnie różne emocje. Jedni wpadli w zachwyt inni z dezaprobatą kręcili głowami. Przyczyną podziału widzów na dwa obozy jest fakt, iż film ten to połączenie horroru z dramatem sądowym. Umiejscowienie sporej części akcji „Egzorcyzmów Emily Rose” na sali rozpraw, nie sprawia jednak, że film jest nudny. Wręcz przeciwnie, obraz ten trzyma w napięciu od początku do końca. Całość posiada rewelacyjny klimat a sceny opętania, tudzież dziwne wizje głównej bohaterki, naprawdę potrafią solidnie przerazić. Wielką zaletą tego filmu jest zatem świetnie zbudowana atmosfera grozy, która w połączeniu z dobrym aktorstwem Toma Wilkinsona, Laury Linney oraz Jennifer Carpenter daje naprawdę niezapomniane wrażenia. Nie jest to film straszący szokującymi scenami. Przeraża on w inny sposób, działając na podświadomość. Uważam, że film ów spodoba się każdemu miłośnikowi horrorów satanistycznych, gdyż jest to według mnie jeden z najlepszych przedstawicieli tego nurtu w kinie grozy.

Jeśli zaś mowa o filmie Derricksona, opowiadającym o opętaniu przez demony, trudno nie uniknąć porównania z „Egzorcystą”. Jednakże porównanie „Egzorcyzmów Emily Rose” do filmu Williama Friedkina wydaje mi się bezcelowe, ponieważ wbrew pozorom są to bardzo różniące się od siebie produkcje. Trudno zarzucić cokolwiek omawianej historii, posiada ona rewelacyjny klimat oraz aktorstwo, jednak czegoś mimo wszystko zabrakło do pełni sukcesu. Jestem przekonany, że forma w jakiej zrealizowany został ten film jest jego wielką zaletą, gdyż dzięki temu bardzo zgrabnie połączone zostały dwa odmienne gatunki filmowe, jakimi jest dramat i horror. Dla niektórych wadą może być wolno rozwijająca się akcja, ale nie można powiedzieć, że historia Emily Rose jest nudna. Produkcja ta okazała się jednym z najbardziej kasowych horrorów roku 2005. Nie chce oczywiście sugerować, że ilość zarobionych pieniędzy ma coś wspólnego z jakością filmu, ale myślę, iż każdy powinien przekonać się czy sukces, jaki odniósł ten horror jest zasłużony. Według mnie reżyser wzorowo wywiązał się z karkołomnego zadania połączenia dwóch zupełnie różnych gatunków i należy mu się za to duże uznanie.

Polecam „Egzorcyzmy” wszystkim spragnionym dobrego kina i szukającym w filmach grozy czegoś więcej niż tylko powtarzających się schematów.

Screeny

HO, EXORCISM OF EMILY ROSE, THE HO, EXORCISM OF EMILY ROSE, THE HO, EXORCISM OF EMILY ROSE, THE HO, EXORCISM OF EMILY ROSE, THE HO, EXORCISM OF EMILY ROSE, THE HO, EXORCISM OF EMILY ROSE, THE HO, EXORCISM OF EMILY ROSE, THE HO, EXORCISM OF EMILY ROSE, THE HO, EXORCISM OF EMILY ROSE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetny klimat
+ aktorstwo
+ połączenie horroru z dramatem sądowym
+ całokształt

Minusy:

- nie dla wszystkich

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -