Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RED ROVER a.k.a The Haunting Within

RED ROVER a.k.a The Haunting Within

Ponura tajemnica

ocena:6
Rok prod.:2003
Reżyser:Marc S. Grenier
Kraj prod.:Kanada
Obsada:William Baldwin, Jodi Lyn O'Keefe, Brenda James, Charlie Rhindress, Erika Rosenbaum,
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Motyw choroby psychicznej często przewija się przez horrory. Mamy psychopatycznych morderców, czarne charaktery w szaleństwie dokonujące czynów niewybaczalnych. Ale w grupie postaci chorych psychicznie pojawia się też grupa najbardziej niezwykła. Są to ludzie, którzy dostrzegają to, czego inni nie widzą. Popadają w chorobę, gdyż ich umysł nie może znieść tego, co zarejestrował wzrok i słuch.

Kylie Taylor całe życie spędziła w zakładzie psychiatrycznym. Źródłem jej psychicznego cierpienia jest uraz z dzieciństwa - była przerażonym i bezradnym świadkiem śmierci w płomieniach jej matki. Gdy dorosła, Kylie spotkała kolejna bolesna starta - zmarł jej ojciec, który zostawił bohaterce oraz jej bratu, Willowi, znaczny spadek: w tym opuszczoną rezydencję na małej wyspie. Will, początkujący psychiatra, wymyśla nowy sposób leczenia, pragnąc pomóc siostrze. Zabiera ją na odosobnioną wyspę, pozbawia ją leków i pomaga pozbyć się koszmarów z dzieciństwa. Ale stan dziewczyny pogarsza się z dnia na dzień. Kylie zaczyna widywać duchy. W tym czasie Will bada swoje pochodzenie, poznając przerażającą tajemnicę kobiet z rodziny.

Przyznam, że film początkowo mnie zafascynował. Chora psychicznie dziewczyna, sceptyczny psychiatra i bezludna wyspa - to mógłby być na dobry materiał na horror. wprawdzie obawiałam się, że będzie to kolejny nudny film o nawiedzonym domu, a pojawienie się w jednej z głównych ról Williama Baldwina, raczej nie wróżyło niczego dobrego. Na szczęście, obawy okazały się bezpodstawne. Fabuła "Ponurej tajemnicy" opiera się przede wszystkim na wątku skrywanych, bolesnych wspomnień Kylie. To one dręczą bohaterkę w nocnych koszmarach i można przewidzieć, że będą kluczem do rozwiązania tajemnicy opuszczonego domu. Jednakże rozwikłanie zagadki, nie będzie takie proste, jak by się wydawało. Zakończenie jest świetnie przemyślane i zaskakujące. Za to sama ponura historia rodziny Kylie jest niestety dość kiczowata i naciągana. Przez większość filmu panuje atmosfera wszechobecnej klaustrofobii, która zaczyna po pewnym czasie oddziaływać również na widza. Duchy pojawiają się sporadyczne, ale sceny z ich udziałem są dobrze zaaranżowane i oprawione muzycznie. W filmie rozbrzmiewa także celtycka, mroczna ścieżka dźwiękowa. Naprawdę straszą wyłącznie sceny, w których spodziewamy, że stanie się coś złego - napięcie rośnie, a my wyczekujemy na coś strasznego. Co do aktorstwa nie mam większych zastrzeżeń. Wbrew moim obawom przedstawiciel rodu Baldwinów swoim występem nie psuł nastroju ani nie irytował. Reszta obsady również nieźle sobie radziła. Niestety, dość poważnym mankamentem filmu jest to, że jest zupełnie nie przerażający.

"Ponura tajemnica" to niezły horror. Opowiada o niezrozumieniu, o tym, co może się stać z kimś, kto dostrzega to, czego inni nie widzą. Warto obejrzeć "Ponurą tajemnicę" choćby dla zakończenia, które jest naprawdę niespodziewane. Film warto polecić z całą pewnością wielbicielom kina atmosfery, gdyż ta jest niezwykła.

Screeny

HO, RED ROVER <br/>a.k.a The Haunting Within HO, RED ROVER <br/>a.k.a The Haunting Within HO, RED ROVER <br/>a.k.a The Haunting Within HO, RED ROVER <br/>a.k.a The Haunting Within HO, RED ROVER <br/>a.k.a The Haunting Within HO, RED ROVER <br/>a.k.a The Haunting Within

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ miejsce akcji - opuszczona wyspa
+ napięcie
+ zakończenie
+ pomysł

Minusy:

- nie bardzo straszny
- kiczowata legenda rodzinna

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -