Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ABANDONED, THE

ABANDONED, THE

Porzucona

ocena:7
Rok prod.:2006
Reżyser:Nacho Cerda
Kraj prod.:Hiszpania
Obsada:Anastasia Hille, Karel Roden, Valentin Ganev, Carlos Reig,
Autor recenzji:Steradian
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.96
Głosów:24
Inne oceny redakcji:
M@rio - 7

Nacho Cerda to twórca głośnego filmu „Aftermath”, który ujrzał świat osiem lat temu. Jego film był jednocześnie przerażający, obrzydliwy i niebywale realistyczny. „The Abandoned” to kolejne dzieło tego utalentowanego reżysera. Nad scenariuszem do filmu „Aftermath”, oprócz Cerdy, pracował także Karim Hussain - ich ścieżki zeszły się na nowo, co dało początek kolejnemu, fascynującemu obrazowi...

„The Abandoned” to film opowiadający o adoptowanej kobiecie (Anastasia Hille, obecnie producentka filmowa w Ameryce), która wraca do swojej rodzinnej posiadłości w Rosji; do miejsca, o którego istnieniu nie mała pojęcia... na rodzinną farmę jej matki. Okoliczni mieszkańcy uważają, że farma jest przeklęta. I rzeczywiście, wkrótce po swoim przyjeździe Marie doświadcza różnych dziwnych rzeczy. Nagle przywrócona pamięć staje się, elementem przywoływującym wiele wspomnień. Wkrótce dochodzi do spotkania z mężczyzną, który twierdzi, że jest jej bratem (Karel Roden). Spędzają ze sobą wiele czasu. Pewnego dnia stają się świadkami jak odpowiedniki ich dusz łączą się ze sobą i ukazują sposób w jaki oboje zginą...

Cerda to współczesny twórca filmów, których tematyka konsekwentnie dotyka śmierci człowieka zaprawionej upustem ogromnej ilości krwi. Hiszpański reżyser posiada w sobie to „coś”... „coś”, co czyni go zdolnym do ukazywania dramatu ludzkiego życia w postaci skondensowanego strachu, sugestywnie oddziałującego na emocje widza.

„The Abandoned” to film niesamowity i nastrojowy, utrzymany w stylu mrocznych, przerażających horrorów z charakterystyczna ponurą atmosferą i niespokojną muzyką, z akcją rozgrywającą się w zapomnianym przez ludzkość miejscu. Cerda umiejętnie przeplata elementy fantasy, dramatu i horroru. Horrory zawsze pozwalały ludziom ukazywać własne lęki. Jeśli widz przetrwał tyle przerażających scen, pełnych niebezpiecznych pułapek, to z pewnością jest przygotowany do zmagań z realnym światem. Filmy Cerdy, to filmy zawsze niosące przesłanie, ukryte wśród fetoru zmasakrowanych ciał i tajemniczych miejsc skąpanych w litrach krwi. Również „The Abandoned” niesie w sobie przesłanie, lecz odkryć i zrozumieć musi je każdy, ale sam... na osobności.

„The Abandoned” od strony realizacyjnej jest zrobiony z rozmachem i wyczuciem klimatu. Widzowie mają wrażenie udziału w czarodziejskiej podróży do świata magicznych i niejednokrotnie pełnych okrucieństwa wydarzeń. Cerda reżyserując swój najnowszy film przyjął zupełnie inną konwencję. Poprzednie dzieła cechowały się brakiem dialogów i praktycznie pozbawione były fabuły. W „The Abandoned” wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Dopracowany scenariusz, widowiskowość, witalność i tempo akcji czynią z tego filmu znakomity obraz znakomitego reżysera. Film Cedry to oddanie jego pasji, wręcz obsesji na punkcie tematyki dotyczącej śmierci.

Należy dodać, że film charakteryzuje się przemyślanym stylem wizualnym: sposób oświetlenia planu, montaż, jazdy kamery nie są tylko ozdobnikami, lecz nośnikami dodatkowego znaczenia. Elementy te po części ukrywają przesłanie filmu; ukazują także piękno, malowniczość scenerii. „The Abandoned” to dla widzów intelektualna przygoda, pełna domysłów i zagadek. Czy może być większy koszmar niż doświadczenie zawieszenia własnej egzystencji między życiem a śmiercią?

„The Abandoned” został wybrany jako jednej z najlepszych filmów na zlocie „Dark’s Horrorfest” w październiku zeszłego roku. „The Abandond” to film naprawdę godny polecenia.

Screeny

HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE HO, ABANDONED, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ film wywołujący u widza poczucie strachu i gęsią skórkę,
+ niesamowicie nastrojowy klimat utrzymany w konwencji mrocznych i przerażających horrorów,
+ film z ukrytym przesłaniem,
+ dopracowany scenariusz,
+ wartka i widowiskowa akcja,
+ znakomita reżyseria i bardzo dobra gra aktorów,
+ przemyślany styl wizualny.

Minusy:

- miejscami nudny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -