Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:AMERICAN HAUNTING, AN

AMERICAN HAUNTING, AN

Demon: Historia prawdziwa

ocena:5
Rok prod.:2005
Reżyser:Courtney Solomon
Kraj prod.:USA
Obsada:Donald Sutherland, Sissy Spacek, James D'Arcy, Rachel Hurd-Wood,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.22
Głosów:23
Inne oceny redakcji:

Opowieści o duchach są tak stare, jak stary jest świat. Każda z nich ma swoją genezę i specyfikę. Duchy różnią się od siebie zarówno wyglądem jak i zamiarami. Stały się tematem wielu książek, a przede wszystkim filmów. Jednym z nich jest „Demon: Historia prawdziwa” (nie ma to jak tłumaczenia wprowadzone przez polskich dystrybutorów).

Film przedstawiony jest jako historia, która wydarzyła się naprawdę. Jednak, jak co poniektórym wiadomo, w czołówce „Return of The Living Dead” też znajduje się informacja: HISTORIA OPARTA NA FAKTACH, ale fabuła ma niewiele wspólnego z faktami. Idąc dalej tę drogą, szybko można dojść do wniosku, że zabieg ten to tani chwyt reklamowy, który tylko pozornie dodaje smaczku danej produkcji. Pisząc „pozornie” mam na myśli to, iż większość filmów opatrzonych takim „wstępem” to filmy średnie (mowa tu oczywiście o horrorach) i naciągane. Zacznijmy jednak od fabuły.

Jest rok 1818, stan Tennessee. Głowa rodziny Bellów – John Bell, naraża się kobiecie powszechnie uważanej za wiedźmę. Rzuca ona na niego i jego rodzinę klątwę. Wkrótce w ich domu mają miejsce niewytłumaczalne zjawiska, których głównym obiektem jest najstarsza córka – Betsy. Zastraszona rodzina stara się wyjaśnić tajemnicę nocnych nawiedzeń, jednak wszystkie próby kończą się fiaskiem. Nikt nie podejrzewa co kryje się za opętaniem Betsy i atakami niewidzialnej siły na dom i pozostałych członków rodziny.

Wyjaśnienie całej sprawy jest nadzwyczaj ciekawe, można by rzec oryginalne. Stanowi miłą odskocznię od szeregu banalnych, oklepanych i schematycznych rozwiązań historii spod znaku ghost story. Żeby jednak nie zdradzać zakończenia, zajmę się pozostałymi wątkami filmu, które niestety nie są tak ciekawe jak jego zakończenie.

Twórcy tego obrazu „uraczyli” nas dość standardową historyjką, mieszając wątki z „Egzorcysty”, „Ducha”, czy nawet „Osady". Osadzenie akcji w XIX w przyniosło nijaki efekt, gdyż zarówno zdjęcia, jak i same plenery są bez polotu i spełniają w rzemieślniczy sposób swoje zadanie.
Do głównych ról w „Demon: Historia prawdziwa” zaangażowano takie sławy jak: Sissy Spacek – słynna Carrie z filmu Briana De Palmy, oraz Donald Sutherland – znany z ról w takich filmów jak: „Don't Look Now” czy „Invasion of The Body Snatchers” z 1978. Niestety nieraz zdążyłam się przekonać, że dobra obsada to jedynie wabik na widza, nie zawsze gwarantujący udany seans. Tak też przedstawia się sprawa w tym przypadku. Dobry aktor musi mieć pole do popisu, a niestety scenariusz Solomon go nie daje. Zresztą czego spodziewać się po kimś, kto w dorobku ma jedynie taki „hit” jak „Lochy i Smoki”?. Szkoda, że Amerykanie nie nauczyli się niczego od azjatyckich twórców i nadal uważają, że obsada i dobra kampania reklamowa zrekompensują widzowi czas stracony na obejrzenie słabego filmu. Trudno dopatrzyć się w tym obrazie jakichkolwiek jasnych stron, na dobra sprawę „Szósty Zmysł” i „Inni” wyczerpali potencjał amerykańskich ghost story. Solomon nie przedstawił nam niczego olśniewającego, w jego obrazie nie ma zaskoczenia, brak mu klimatu, czy jakichkolwiek elementów mogących zwrócić naszą uwagę. Widać, teraz Amerykanie karmić nas będą bajeczkami w stylu „Demon: Historia prawdziwa”. Ja się na taką dietę nie zgadzam!

Screeny

HO, AMERICAN HAUNTING, AN HO, AMERICAN HAUNTING, AN HO, AMERICAN HAUNTING, AN HO, AMERICAN HAUNTING, AN HO, AMERICAN HAUNTING, AN HO, AMERICAN HAUNTING, AN HO, AMERICAN HAUNTING, AN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ obsada
+ kilka niezłych scen
+ zakończenie

Minusy:

- realizacja (jak na film kinowy słabiutka)
- wtórność pomysłów
- nie straszy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -