Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:AWAKENING, THE

AWAKENING, THE

Przebudzenie

ocena:8
Rok prod.:1990
Reżyser:Nacho Cerda
Kraj prod.:USA
Obsada:Alex Alvarez,, Elliot Blankenship,, Nacho Cerda,, Liana David,, Kerry Gregg,, Asa Grundstrom,, Ethan Jacobson,, Francisco Stohr,, Amanda Wallace,
Autor recenzji:Steradian
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.33
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

The Awakening” to jeden z pierwszych, ważniejszych projektów Nacho Cerdy (inne jego filmy: „Aftermath”, „Genesis”, „The Abandonend”, “The Machinist: Breaking The Rules”). Cerda tworząc ten film otworzył sobie drzwi do kariery reżysera niezależnego, w niezwykle brutalny sposób przemawiającego swoimi dziełami do widza.

„The Awakening” to krótkometrażowa (trwająca zaledwie osiem minut) produkcja utrzymana w konwencji czarnobiałych filmów z lat dziewięćdziesiątych Scenariusz filmu opowiada o nastolatku, który znudzony wykładem nauczyciela zasypia na lekcji. Sen chłopca jest niezwykle realistyczny i trudno mu oddzielić fikcję od rzeczywistości. Po krótkim czasie, sen przeradza się w koszmar. W szkole zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy. Czas staje w miejscu, postacie nieruchomieją. Wzrok uczniów i belfra skupiony jest w jedno miejsce... na tablicę. Tam właśnie tkwi symbol, jaki zapamiętał chłopak tuż przed zaśnięciem. Symbol będący okiem Boga... Akcja przenosi się do ławki bohatera filmu. Jest to kulminacyjna, niwelująca wiele domysłów zapadająca w pamięć widza jak i nastolatka.

„The Awakening” to film niosący przesłanie ukryte gdzieś głęboko w fabule. Zresztą, wszystkie pozostałe produkcje Nacho Cerdy mają jakieś znaczenie (choćby nawet „Genesis” czy „Aftermath”). W związku z tym postanowiłem nie brać na siebie odpowiedzialności za opowiedzenie całej fabuły, ponieważ mijałoby się to z celem i odebrało przyjemność z oglądania filmu.

Pomimo braku brutalnych scen, „The Awakening” to naprawdę przerażająca, budząca u widza strach i poczucie gęsiej skórki produkcja. Dzieje się tak, ze względu na mroczną, zniekształconą muzykę, szybkie ujęcia kamery i co najważniejsze zagłębienie się w tajemniczej otchłani snu.

Scenariusz nie budzi żadnego „ale”. Jest dopracowany i co najważniejsze oryginalny. Ukazanie historii nastolatka w czarnobiałym kolorze buduje niesamowity klimat. Film ogląda się w napięciu; można nawet przyznać, że w lekkim przestrachu.

Gra aktorów wypada przyzwoicie, chociaż miejscami zawadza sztuczność. Odnośnie scenerii nie można wiele powiedzieć. Ot co, jedna klasa, kilka krzeseł i ławek, tablica, zegar, biurko, wreszcie korytarz.

Ciężko powiedzieć, co takiego przykuwającego jest w tym filmie. Porównując go ze współczesnym kinem, pod względem efektów specjalnych „The Awakening” plasuje się na ostatnich miejscach. To samo dotyczy efektów specjalnych i udźwiękowienia. Pomimo tego, „The Awakening” jak na swoje lata nadal pozostaje produkcją bijącą na głowy inne filmy pod względem oryginalności, tajemniczości i tego cudownego klimatu, który każdy koneser kina grozy musi poczuć na własnej skórze.

Warto dodać, iż „The Awakening” zdobył wiele nagród na prestiżowych festiwalach filmowych, np. „Festival Internacional de Cinema Fantastic de Sitges” (1991) i choćby dlatego jest to dzieło godne polecenia nawet wytrawnym fanom horrorów.

Screeny

HO, AWAKENING, THE HO, AWAKENING, THE HO, AWAKENING, THE HO, AWAKENING, THE HO, AWAKENING, THE HO, AWAKENING, THE HO, AWAKENING, THE HO, AWAKENING, THE HO, AWAKENING, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ukryte przesłanie,
+ dopracowany scenariusz,
+ przerażająca muzyka
+ niezwykły klimat

Minusy:

- nieco sztuczna gra aktorów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -